Сабақтың мақсаттары Өт қышқылының бөлінетін аймағын және атқаратын қызметін жалпылама түсіндіріп бере алады



Дата04.01.2022
өлшемі27,4 Kb.
#109254
түріСабақ
Байланысты:
1 Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу
Дневник самоконтроля НИР2, 0001b8ce-b7fb59c6, 1 ситуациялық есеп, акс сверки новый, акс сверки новый, анықтама, Научно-исследовательская работа Дузелбай, Абайдың биік тұрар өлеңдері 2020, Абайдың биік тұрар өлеңдері 2020, 1.2-ресурс.Мектептің білім беру ұйымы

САБАҚ: Зертханалық жұмыс

өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу.



Мектеп:

Күні:




СЫНЫП:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Осы сабақтың көмегімен қолжеткізілетін оқу мақсаттары

Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу

Сабақтың мақсаттары

Өт қышқылының бөлінетін аймағын және атқаратын қызметін жалпылама түсіндіріп бере алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: өт қышқылының майларды эмульгациялау құбылысын тәжірибе жүзінде бақылай алады, өз жұмыстарының нәтижелерін кесте түрінде, ауызша, жазбаша көрсете алады.

Пән лексикасы және терминология: ас қорыту, ас қорытужүйесі, температура, фермент белсенділігі, қолайлы, қызмет, қасиет, денатурация, белсенді орталық, құлып және кілт, өт қышқылы тұздары,эмульгация,липаза, кермектілік.

Диалог құруға/жазылымғақажеттіпайдалысөздертоптамасы:

Липаза ішектегі майларды ыдыратуға толықтай қабілетті емес,сол себепті……………

Өт қышқылының тұздары……………


Алдын-ала білімдер

Қоректену тірі ағзаларға тән негізгіқасиеттердің бірі болып табылады (6 сынып)

Қоректену, ас қорыту, жұту, ассимиляция және бөліп шығару үрдістері мен аталған үрдістер ас қорыту жүйесінде қай жерде болады (7.1D бөлімі)

Ферменттердің құрылымдары мен қызметтері және олардың негізгі қасиеттері (9.1A бөлімі)


Бағалау критерийлері

Зерттеу гипотезасын дұрыс тұжырымдайды.

Нұсқаулыққа сәйкес зерттеу жұмысын жүргізеді

Тәжірибе нәтижесін сипаттайды. Қорытынды жасайды.


Құндылықтарды

дамыту

Жұптық жұмыс арқылы бір бірін құрметтеуге бірлесіп жұмыс жасауға тәрбиелеу

АҚТ қолдану

Ақпарат көзін іздеу


Пәнаралық байланыс

Химия – органикалық заттар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

3 мин


Ұйымдастыру кезеңі. Сергіту сәті.

Starter

Орагникалық заттар мен ферменттер арасындағы байланысты орнату.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.





10 мин


15 мин

7 мин


Қазақша-ағылшынша сөздер арқылы өз жұбын табады.

Қарын- stomach

Аш ішек- small intestine

Бауыр-
pechen'



Язык оригинала: русский

liver

Тоқішек-Large intestine

Ұйқы безі-pancreas

Ауыз- mouth

Оқушылар техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, тәжірибе жүргізеді.

Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу.

1.Пробиркаға 5 мл су құю

2. Оның үстіне бір тамшы май құю

3. Майдың үстіне 1-2 тамшы сабын тамызу.

Құбылысты бақылау.

Қорытынды сұрақтар:



  1. Майлар дегеніміз не? Олардың негізгі қасиеті?

  2. Асқорыту жолының қай бөлімінде майлар ыдырайды?

Қандай фермент әсерінен?

  1. Бұл экспериментте сабын неліктен алынған? Қызметі қандай?


Дифференциация: Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасау дәрежесі бойынша.
(LW) Зертханалық жұмыс (қосымша 1)

Зертханалық жұмысты орындау үшін оқушыларды 3 топқа бөлу.

Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу.
Қорытынды. Талқылау сұрақтарына жауап беру.


Стақан, сұйық май, сұйық сабын, шыны таяқша

Өттің ас қорытудағы қызметі: http://med-tutorial.ru/med-article/art/85.html


Нұсқаулықтар

сынауықтар, жылытқыш плитка, өт қышқылы, липаза ферменті, сілті,сүт,фенолфталеин, термометр.





5 мин

Рефлексия. «Бас бармақ» тәсілі.

Үйге тапсырма: https://www.youtube.com/watch?v=axhXzTMDX_c және https://www.youtube.com/watch?v=z2NumNQgoBI арқылы өттің адамдағы темпераментпен байланысын сипаттап, күнделікті тамақтану режимінің өтке әсерін бақылап конспект жазып келу.

https://www.youtube.com/watch?v=axhXzTMDX_c


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет