САБАҚ: Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі
|
№86 мектеп гимназия
|
Күні: 11.12.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні: Мұрат.М.М
|
СЫНЫП: 9 А
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың оқыту мақсаты
|
10.1.5.1 фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушылар:
ультрафильтрация және реабсорбция үрдістерінінің механизімін сипаттау
|
Бағалау критерийлері
| -
Бүйректің құрылысы туралы алдыңғы білімдерін қолданады. Бүйректің құрылысын талдайды.
-
Суреттен бүйректің құрылымдық бірліктерін дұрыс жазады.
-
Нефронның құрылысы мен қызметін біледі. Нефронның құрлысы мен қызметін зерттейді және дұрыс талдайды.
-
Ультрафильтрация және реабсорбция, секреция процестерін түсіндіреді
-
Зәрдің құрамын біледі
-
Бірінші және екінші реттік зәрдің құрамын салыстырады
|
Тілдік мақсаты
|
Оқушылар:
Бүйректің құрылысын сипаттауға арналған терминология
бөліп шығарушы жүйе,несепағар, қуық, зәр шығару түтігі,қыртыс,милы зат, глюкоза, амин қышқылы, натрий ионы, несепнәр, несеп қышқылы, зәр, амиак
Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы
Сүзілу үдерісі ... жүреді.
Реабсорбция үдерісі ... өтеді және ... қамтамасыз етеді.
Генле ілмегі ... орналасады.
Нефрон келесі құрылымдардан құралады: ...және зәрдің түзілуін ауызша, жазбаша сипаттай алады
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет
Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.
Оқушылар негізгі ұғымдар мен терминдерді қолданып, сұрақтарға еркін жауап береді және басқа оқушылардың жұмыстарын бағалайды.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика пәні - зәрдің сүзілуі мен реабсорбциясы үдерістері
Химия пәні - зәрдің құрамы.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ сабақта бүйректің суретін көрсетуге , нефронның құрылысы көрсетілетін видео көрсетуге қолданылады
|
Бастапқы білім
|
Бөліп шығару – 7, 8 классы; Затжәне энергия алмасу– 8 және 9 сынып;
Тыныс алу – 6,7 және 8 сынып; Эндокриндік жүйе – 7 және 8 сынып;
Реттелу – 9 сынып.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
|