Алматы қаласы, Түрксіб ауданы №59 мектеп-гимназия
Сайлауова Гаукар Есенгелдіқызы тарих пәні мұғалімі
Күні: 14.12.2017.
Сынып: 7«ә»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан аумағын Монғолдардың жаулап алуы
|
Сабақтың оқу мақсаты:
|
Моңғол басқыншылықтарының сипатын анықтау, Қазақстан аумағында Шыңғыс ұрпақтары ұлыстары құрылуының мазмұнын ұғыну.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар
Монғол мемлекетінің құрылу тарихы туралы біледі
Оқушылардың басым бөлігі:
Моңғолдар мемлекеттік деңгейге қалайша жеткендігін біледі;
Әскери жетістіктерін біледі;
Кейбір оқушылар:
Карта бойынша саяси үдерістерді түсінеді
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуын карта бойынша анықтап баяндайды
|
Бағалау критерийі
|
-Қазақстан тарихындағы Моңғол империясының рөлін ұғынады
-Монғол шапқыншылығының сипатын анықтайды
-Яса,төре,ноян ұғымдарымен танысады
Шыңғысханның жеңістері мен моңғолдардың жаулап алған жерлердегі ұзақ уақыт үстемдігіне әсер еткен жағдайларды біледі.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пәндік терминология:
Кілтті сөздер:
1. «Яса» заңдар жинағы арқылы моңғол мемлекетінің идеологиясы, басқару жүйесі, әлеуметтік құрылымын талдайды (оқылым дағдысы);
2. Кешіктен -Шыңғысханның жеке басын қорғайтын жасауыл
3. Құрылтай – моңғол империясының жоғары басқару органы
Талқылауға арналған тармақтар:
Тақырып бойынша берілген мәтінді оқу және топпен талқылау ,өз көзқарасын дәлелдеу
(тыңдалым, оқылым, айтылым)
|
Құндылықтарға баулу:
|
Білімділік, еңбекқорлық,ұйымшылдық, төзімділік, ұлтжандылық
|
Пәнаралық байланыс:
|
Дүниежүзі тарихы,География
|
Әдіс-тәсілдер
|
Рафт,Т кестесі,Контур картамен жұмыс,
|
Алдығы білім
|
Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейін түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
|
Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
1-кезең Тақырып ашу.
Бірнеше оқиғаларды мағынасы бойынша сәйкестендіру.
Жаңа сабақтың жоспары:
1.Монғол мемлекетінің құрылуы.
2.Қоғамдық құрылымы
3.Шапқыншылық қарсаңындағы Қазақстан аумағы
4.Моңғолдардың Қазақстан аумағын жаулап алуының басталуы
5.Ұлыстардың құрылуы
|
Ақпараттық беттер, қосымша тапсырмаларды орындау үшін
|
Сабақтың ортасы:
23 мин
|
2 кезең
Жаңа тақырыпты меңгерту үшін сынып оқушыларына
«Джигсо» әдісін қолданамын себебі осы тәсіл арқылы мен жаңа ақпаратты меңгертемін.
Жаңа тақырып бойынша оқушылар топтарда Қазақстан аумағын Монғолдардың жаулап алуы деп аталған мәтінін оқиды. берілген мәтінмен оқушылар танысып ең маңызды ақпаратты Оқушылар оқулықпен жұмыс жасай отырып, мәліметтерді нақтылайды.
(Оқылым,жазылым,айтылым)
берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі,бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады
І - топ тапсырмасы
Моңғол мемлекетінің құрылуы және қоғамдық құрылымын талдап беріңіздер?
РАФТ
ІІ - топ тапсырмасы
Монғол шапқыншылығы қарсаңындағы Қазақстан және Монғолдардың Қазақстанды жаулап алу жорықтарын анықтаңыздар?
Т кестесі
Моңғол шапқыншылығына дейінгі Қазақстан
|
Моңғолдардың Қазақстанды жаулап алуы
|
|
|
ІІІ - топ тапсырмасы
Монғол империясын Шыңғысханның ұлыстарға бөлуі және Қазақстанда қандай ұлыстар құрылды?
Контур картамен жұмыс
Дескриптор: Білім алушы
-Мәтін бойынша негізгі тарихи деректерді анықтайды
-Монғол мемлекетінің құрылуын және Монғол империясында Шыңғысханның «Жасақ» заңдар жинағы қандай роль атқарғандығын сипаттап,талдайды
-Монғол шапқыншылығы қарсаңындағы Қазақстан және Монғол шапқыншылығы кезіндегі Қазақстанды салыстыра отырып анықтайды
-Монғол империясының ұлыстарға бөлінуін контур картаға түсіру арқылы біледі
Топаралық байланысты орнату мақсатында әр топ бір-біріне сұрақтар қойып жауап береді.
1.Монғол империясының құрылу тарихы және Моңғол империясында Шыңғысханның «Жасақ» заңдар жинағы қандай роль атқарды ?
2.Шыңғысхан жеңістеріне ықпал еткен жайттарды атап көрсетіңдер,
3.Монғол әскерінің ерекшелігін анықтандар
4.Жетісу тұрғындарының Моңғолдар жағына шығуына қандай себеп болды
5.Сендердің ойларынша Шыңғысхан не себепті өз мемлекетін ұлыстарға бөлді?Қазақстан аумағында қандай ұлыстар құрылды?
3-кезең
І топ тапсырмасы
Терминдер мен атаулармен жұмыс
ІІ- топ тапсырмасы
«Моңғол шапқыншылығының Қазақстанға әсері қандай болды» Эссе жазғызу
ІІІтоп тапсырмасы
Венн диаграммасы
Шыңғысхан-Бату
Дескриптор: Білім алушы
Тарихи тұлғалардың саяси қызметіне салыстырмалы түрде талдау жасау арқылы сипаттап,ажырата алады.
Өз ойларын дәлелдер келтіріп жеткізе алады.
|
Ақпараттық қағаздар.
Қазақстан жерін Моңғолдардың жаулап алуы туралы мәтіндер.
|
Сабақтың соңы:
7 мин
|
Сабақты қорытындылау
«Тестілеу» әдісі арқылы қорытындылау. Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін қорытындылау мақсатында тест сұрақтарына жауап береді
|
«Тест» әдісі
|
Сабақтың соңы:
5 мин
|
Рефлексия
Жалғастырыңыз:
Бүгін мен білдім…
Мен үшін................ қызықты болды.
Мен мынаны түсіндім…
Мен үшін қиын …
Мені таңғалдырды…
|
бағалау парақтары, стикерлер
|
бағалау:
|
Сынып_________
Күні----------------
|
Тақырып:
Мақсат:
|
Жаңа cабақ үшін формативті бағалау
|
ТАӘ
|
Білу
|
Түсіну
|
Қолдану
|
|
|
Анализ
|
Бағалау
|
Жалпы балл
|
Топтық, жұптық жұмыс
|
Жеке жұмыс
|
|
|
шығармашылық
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша
|
|
|
Сыныпта денсаулық пен қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
|
Сыныпта санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау;
АКТ (интерактивті тақта) жұмысын пайдалану ережесі;
Оқушылардың өзара қарым-қатынасын мұғалімнің үнемі өз бақылауында ұстауы.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия:
|
Жаңа тақырыпты оқып-түсінуде уақыттың жетіспеуі мен топ басшысының өз топтарын бағалауы
|