Сабақтың тақырыбы : Қазақстанда металдың игерілуі. Оқу мақсаты



Дата07.02.2022
өлшемі237,49 Kb.
#94508
түріСабақ
Байланысты:
қ.т5 сынып 2 тоқсан 1сабақ
қ.т5 сынып 2 тоқсан 1сабақ, қ.т5 сынып 2 тоқсан 1сабақ

Қазақстан тарихы, 5 «Ә,Б,В,Г» сыныптары 2-тоқсан 1 -сабақ
Пән мұғалімі: Л.Б.Таттибекова

Қашықтан оқыту сабағының жоспары (асинхронды оқыту)
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанда металдың игерілуі.
Оқу мақсаты: 5.4.2.2 – металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіреді


Кезеңдері және уақыты

Мазмұны

Оқу қызметін ұйымдастыру түрлері (ОҚҰТ)
(қалай оқытылады)

Тапсырмалардың форматы

АКТ қызметтері мен құралдары

Сабақтың басы
5-минут

Зерттеу сұрағы:Темір өндіру адамдар өмірін қалай өзгертті?

Оқушылармен сәлемдесу ,түгендеу.Сабаққа дайындығын тексеру. «Кім жылдам» ойыны арқылы сұрақтар қоя отырып, өткен сабақтарда игерген білімдерін тексеру (сұрақ - жауап).

  1. Адамзат тарихы неше кезеңге бөлінеді? (3: тас дәуірі, қола дәуірі, темір дәуірі)

  2. Тас дәуірі қай кезеңдерді қамтиды? (б.з.б. 2,6 млн – б.з.б.3 мың жыл)

  3. Тас дәуірі неше кезеңіге бөлінеді? (3: палеолит, мезолит, неолит)

  4. Адамдардың ең алғаш қолданған металы? (мыс)

  5. Мыс-тас ғасыры қалай аталды, ? (энеолит)

  6. Тас дәуіріндегі адамдардың негізгі шаруашылықтары? (аңшылық, терімшілік)

  7. Малды қолға үйреткен кезең? (мезолит)

  8. Қола дәуірі қай кезеңдерді қамтиды? (б.з.б.2 мың – б.з..б. 8 ғасыр

  9. Қола табиғатқа таза күйінде келді ма?

Тапсырма
Оқушыларға бір сөздер жасырынған анаграмма беріледі (тастан жасалынған еңбек құралының, бір қола дәуірі ескерткішінің, бір анықтама, бір ыдыс түрі). Оқушылар анаграммада берілген әріптердің бір-бірімен орындарын ауыстыру арқылы көлденең жасырынған сөздерді тауып, оларға анықтама береді.

  1. Таңбалытас (тастаңылаб)

  2. микролит (литкроми)

  3. Петроглиф (терголфип)



  1. Құмыра (арықұм)




1-тапсырма.
Көп жауап нұсқаларынан бір жауапты таңдап белгілеңіз
1.Темір дәуірінің қамтитын аралығы:
А) б.з.б. YIII-I ғасыр
В) б.з.б. YIII ғасыр б.з-дың Y ғасыры
С) б.з.б. XIY-YI ғасыр
D) б.з.б. XII-YIII ғасыр
Е) б.з.б. XYI-YIII ғасыр 2. Ерте темір дәуірінде мал басының көбеюіне байланысты қалыптасқан:
А) отырықшылық
В) егіншілік
С) көшпелі мал шаруашылығы
D) отырықшы мал шаруашылығы
Е) сауда-саттық
3. Табиғаттың дайын өнімін пайдаланған аңшы-терімшілерден көшпелілердің айырмашылығы:
А) ру болып өмір сүруі
В) көсемдердің пайда болуы
С) еңбек құралдарын жасай білуі
D) өз шаруашылығында өнім өндіруі
Е) баспана жасай білуі
4. Жылқыны қолға үйретуге байланысты ойлап табылған жаңалық:
А) дөңгелекті ойлап табу
В) ет, сүтін пайдалану
С) көлік ретінде пайдалану
D) терісін пайдалану
Е) үзеңгі мен ауыздықты ойлап табу



Видео
Whatsapp:
https://youtu.be/ZYU8ebgqfaw

Сабақтың ортасы
12-минут




М. Ой қозғау: «Темір» дегенде ойымызға не келеді, көз алдымызға не елестейді? Әрқайсымыз жеке ойланып, одан соң талқылап дәптерімізге «Білемін. Білгім келеді. Білдім.» кестесін толтырайық.
БББ кестесі
М Балалар қалай ойлайсыздар:

  • Темір дәуірі неше кезеңге бөлінді?

  • Темірді қанша температурада пеш-көрікпен өндірген?.

  • Темір дәуіндегі тайпалық одақтарды атаңдар?

  • Қазақстанның қай облыстарында темір балқыту кен орындары бар?

Оқушылар төменде берілген сұрақтарға жауап береді.
Темір дәуірі туралы қысқаша мағлұмат беріледі.

2-тапсырма Суреттегі темір құралдарын ата.
Дескриптор:
1 Оқушылар суреттегі құралдарды -ажыратады







Бағалау

Мұғалім оқушыларға оқу мақсатына жеткенің немесе жетпегенін айтады.









Ватсап арқылы смайликтер

3-минут

Үй тапсырмасы:
Қазақстандағы темірдің игерілуі.




Тапсырманың мазмұнымен танысып оқу.




++
Кері байланыс















Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет