Мерзімі: 9,02,2016ж
Сынып : 7
Пән : Геометрия
Сабақтың тақырыбы : Үшбүрыш ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема .
Сабақтың мақсаты :
Тәлімдік : Оқушыларға жаңа тақырыпты кеңінен түсіндіріп , сызбамен , теоремамен таныстыру .
Тәрбиелік : Ақымақ досты дос деп санама . Өйткені ол ақымақтығы арқылы саған зиян тигізеді . Ә.Науай
Өркендетуші : Сұрау – жауаптар
Сабақ түрі : Жаңа тақырып .
Сабақ әдісі : Кластер , ойын түрлері
Сабақ жабдығы : Кеспелер , транспортир,
Сабақ басқышы :
Ұйымдастыру кезеңі. 3 минут
Үй тапсырмасына шолу . 5 минут
Жаңа тақырып . 6 минут
Есептер шешу . 20 минут
а) №1-2- 3 сұрау - жауаптар
ә) № 4 ойланайық Алма теру ойынымен
б) № 5 есеп шешу
в) № 6-7 сызбамен істесу
Қорытынды . ( кластер) 4 минут
Оқушыларды бағалау. 1минут
Уйге тапсырма . 1минут
Сабақ барысы :
Құрметті оқушылар міне елімізде қыс айының соңғы мезгілі ақпан айы . Қыс ойы болғандықтан жылы , қалың әрі мектеп киіміне сай киініп жүру керектігін сіз оқушылар әрдайым ұмытпағаныңыз жөн болар . Сонымен бірге сынып ішін де жылы ұстау керектігін естен шығармаңдар.
Бүгін қандай күн ? Бұл сураққа еш ойланбастан . Жауап : Өзбек халқының ұлы ақыны Әлішер Науай және қазақ халқының ақыны Мұқағали Мақатаев сынды аталарымыздың туылған күндері . Менің сіздерге тілерім осы ақындардай ұлы , аттары мәңгі естеріңде қалатын азамат болып жетісулеріңе тілектеспін.
Біз сынып оқушыларын екі топқа бөлеміз «Әлішер» , «Мұқағали» топтары деп.
Оқушылардың әрбір дүрыс жауаптары кеспемен бағаланады және қай топ көп кеспе ( алма ) жинаса сол топ жеңімпаз атанады .
Үй тапсырмасына шолу мақсатында төмендегі сұрақтар беріледі .
1. Шеңбердің кез- келген екі нүктесін қосатын кесінді не деп аталады ? (хорда) 2.Үшбүрыш бұрыштарының түріне қарай нешеге бөлінеді? ( 3) 3.Үшбүрыш қабырғаларының түріне қарай нешеге бөлінеді? ( 2) 4.Геометрия сөзі не деген мағынаны білдіреді ? (жер өлшеу) 5.Геометрия нешеге бөлінеді ? (2) 6.Геометрияның қай бөлігін үйренудеміз? (планиметрия) 7.Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады ? (бір) 8.Сыбайлас бұрыштардың қосындысы наше градусқа тең? (180 градус) 9.Бұрыштың түрлерін ата? (сүйір, тік , жазыңқы , доғал) 10.Жазыңқы бұрыштың градустың өлшеуіші (180 градус) 11.Ұзындығын өлшеп болмайтын нәрсе ( нүкте) 12.Ортақ ұшы бар екі сәуле (бұрыш) 13.Бұрышты тең екіге бөледі (биссектриса)
Жаңа тақырып : В
А С
Суретте АВС берілген үшбұрыштың үш бұрышын да транспортирдің көмегімен өлшеп олардың қосындысын есептейміз . А = 63о В = 58о С= 59о
А + В + С = 180 о екенін байқаймыз.
Бір парақ қағазға кез- келген АВС ұшбұрышын сал және бұрыштарын 1 , 2 және 3 цифрларымен белгіле . Оның бұрыштарын
1 2
2
3 1 3
жыртып алда бір түзу бойына қатар қой .
Нәтижеде + 2 + 3 = 180 о екенін байқаймыз.
Енді геометрияның ең маңызды теоремаларының бірі - ұшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы дәлелдейміз.
Теорема: Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 180 0- қа тең.
Дәлелдеу : А бұрыштан ВС қабырғаға параллель а түзу жүргіземіз.
А а
4 2 5
1 3
В С
= 4 , өйткені бұл бұрыштар , а және ВС параллель түзулерді АВ қиюшымен қиғанда пайда болатын айқыш бұрыштар .
= 5 , өйткені бұл бұрыштар , а және ВС параллель түзулерді АВ қиюшымен қиғанда пайда болатын айқыш бұрыштар7
+ 2 + 5 = 180 о өйткені бұл бұрыштардың ортақ төбесі бар және тұйық бұрышты құрайды . Пайда болған бұл үш теңдіктен
+ 2 + 3 = 180 о яғни А + В + С = 180 о екенін табамыз . Теорема дәлелденді.
№ 1 Үшбұрыш бүрыштарының қосындысы туралы теореманы айт Жауап : Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 180 0- қа тең.
№ 2 Үшбұрыштың неше бұрышы тік болуы мүмкін? Жауап: Үшбұрыштың тек бір бұрышы тік болады .
№3 Үшбұрыштың неше бұрышы доғал болуы мүмкін ?
Жауап: Үшбұрыштың тек бір бұрышы доғал болады .
№4 Бұрыштары : а) 5о , 55о, 120о ә) 46о , 150о, 4о б) 100о , 20о, 50о болған үшбұрыш бар ма ?
а) 5о +55о+ 120о = 180 0 жауабы : болады
ә) 46о + 150о+ 4о =2000 жауабы : болмайды
б) 100о + 20о+ 50о =1700 жауабы : болмайды
№ 5 Егер үшбұрыштың екі бұрышы : а) 600 және 400 ә) 700 және 850 б) 900 және 450 в) 1050 және 300 болса , оның үшінші бұрышын тап .
а) х=1800 – (600 + 40 0 )= 1800 - 1000 = 800
ә) х=1800 – (700 + 85 0 )= 1800 - 1550 = 250
б) х=1800 – (900 + 45 0 )= 1800 - 1350 = 450
в) х=1800 – (1050 + 30 0 )= 1800 - 1350 = 450
№ 6 -7 Белгісіз бұрышты тап
А) х=1800 – (770 + 40 0 )= 1800 - 1170 = 630
770
х 400
Б) х=1800 – (620 + 280 )= 1800 - 900 = 900
620 Х
280
В)
х=1800 – (150 + 150 0 )= 1800 - 1650 = 150
150
1500 Х
№7
А) 8Х+ 5Х +500=1800
13Х=1800 - 500
13Х=1300
Х=1300 : 13
Х=100 8Х=8 *10 0= 800 5Х= 5 * 100 =500
Ж: 800 , 500
Ә) 3Х+ 2Х +Х=1800
6Х= 1800
Х=1800 : 6
Х=300
2Х= 2 * 300= 600
3Х= 3 * 300 = 900 Ж: 900 , 600
ҮЙГЕ №7- Б
Сабақты қорытындылау арысынды топ арасынан екі оқушы келіп үшбұшыш сызбасына кластер ойынын толтырады .
үшбұрыш
Ал қалған оқушыларға үшбұрыш сөзінің түбірі болған үш санына байланысты байламдар туралы сұрау – жауаптар болып өтеді:
Үш жүз : Ұлы жүз , орта жүз , кіші жүз
Үш тәтті: Жан, мал,жар
Үш қуат: Ақыл,жүрек, тіл
Үш жұрт: Өз жұртың-күншіл,Қайын жұртың-міншіл,Нағашы жұртың-сыншыл.
Үш тоқтам: Ой, ақыл, шешім.
Үш ғайып: Қонақ, несібе, ажал
Үш із: Бала, байлық, бақыт
Үш арсыз: Күлкі, ұйқы, тамақ.
Уйге: № 7 б)
Қорытынды : Көп ұпай жинаған топ анықталып , оқушылар бағаланады .
Достарыңызбен бөлісу: |