Сабақтың тақырыбы 2- бөлім: Шамалар. Уақытты анықтау Уақыт өлшем бірліктері туралы түсіну. Минут. Сағат



Дата24.04.2017
өлшемі223,41 Kb.
#15192
түріСабақ

Сабақ жоспары





Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шамалар.Уақытты бағдарлау



Мектеп:

Күні: 23/01.17

Мұғалімнің аты-жөні: Ужекенова М.К

Сынып: 1А

Қатысқандар саны:6

Қатыспағандар саны: 0




Сабақтың тақырыбы

2- бөлім: Шамалар.Уақытты анықтау

Уақыт өлшем бірліктері туралы түсіну.Минут. Сағат.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.1.10 Уақыт аралықтары туралы (минут, сағат, тәулік,) білу, тиісті уақыт өлшем бірліктерін қолдану және олардың өзара байланысын білу

Сабатың мақсаттары

Тиісті уақыт өлшемдерін пайдалану және олардың өзара байланысын білу.тәжіирибелік тапсырмаларды орындату арқылы оқушыларға бір минуттық уақыт ұзақтығы туралы түсінік қалыптастыру

Уақыт өлшемі «минут,сағат,уақыт,күн,тәулік,апта» туралы түсінік енгізу.



Жетістік критерийлері

  • минут уақыт аралығы екендігін;

  • бір минут ішінде қандай іс әрекеттерді орындауға және қанша рет орындауға болатынын;

  • минуттың уақыт өлшем бірлігі екеніні түсінетін болады.

Сөздік қор

Сағат-oclo-часы,минут-taim-минут,уақытты анықтау-определить время,

Құндылықтарды дарыту

Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

дүниетану, қазақ тілі пәндерімен байланыс орнайды

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқиғаларды уақыт бойынша орналастыру

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

3минут


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру



Шаттық шеңбері

Армысың досым,


Кел, маған қосыл (қолымен шақырады).
Алақанға салып алақан,
Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды).
Жер шарындай айналып,
Әлемге жарық ұқсайық (айналады).
Қолымызды көтеріп,
Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады).
Ортамызда күн нұры,
Құшаққа оны алайық (құшақтасады).

ОМ анықтап алу



презентация,

сағат моделі,

тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар




30 минут


3мин

2-мин





Ой шақыру

Жұмбақ

Сыртылдайды күнімен

Сыртылдайды түнімен

Білгің келсе уақытты

Көрсетеді тілімен
(Ұ,Қ) Оқушылардан олар естіген және түсінетін уақыт бірліктері туралы сұрау.

Мысалы, телебағдарламаның жүру ұзақтығы, тағам пісіруге кететін уақыт, мектепке дейінгі аралықты жүріп өтуге кететін уақыт.

(ҰМК) Бір күн нені білдіретінін білу үшін,

Бұны Жердің Күнді айналуымен байланыстыра отырып, Күн Жердің ең жоғары нүктесіндегі болатын уақытты «талтүс» деп атайтынымызды түсіндіру Бір тәулік 24 сағат болады.



Ертеде адамдар сағат пайда болмас бұрын уақытты күнгеқарап, әтештің шақырғанына қарап тіпті кей елдерде есектің шақырғанына қарап та ажырата білген.

Қазақтар күнге қарап уақытты былай болжаған.

Таңертеңгі күн шыққан уақыт-сәресі

Күн тас төбеге келген кез- талтүс

Түс қайтқан уақыт-бесін

Күн байыр шақ- екінді

Күн ұясына қонған шақ –ақшам деп аталған

Сағат түрлерімен таныстыру.

Ертеде алғашқы сағаттар Қытай елінде пайда болған. Қазіргі кезде сағат түрлері өте көп

сағат моделмен тәжірибе жүргізе отырып уақытты анықтауға үйрету.

Ендеше балалар уақыт туралы не білесіндер?
Біз қандай да бір оқиғаның ұзақ немесе тез өтуін көрсету үшін уақыт ұғымын қолданамыз

Уақыттың өлшем бірлігі-минут.

( )

Оқиғаларды өткен кезеңіне қарай орналастыру үшін міндетті түрде алдымен,содан кейін,бұрынырақ,кейінірек не болғанын көрсету керек.



(Айым)

Оқиғаларды қай уақытта болғанын көрсете отырып, ретімен орналастыруға болады: таңертең,күндіз кешке немесе түнде.



( кади )

Минут (мин) -уақыттың өлшем бірлігі.

Уақытты минутпен анықтау үшін механикалық, электрондық сағаттарды және құмсағатты қолдануға болады.

( Әділет)


Сағат-бұл уақыт аралығы.

1 сағатта 60 мин бар.

Сағаттық тіл бір саннан келесі санға жылжығанша, минуттық тіл

толық 1 айналым жасайды.

Минуттық тіл 12-ні көрсеткенде, сағаттық тіл сол мезгілдегі

сағатты көрсетеді.



(Жанторе)

Жақсы балалар ендеше бүгін біз уақытты анықтаймыз:

"Сағат құрастыру"

Оқушылар сағатта жоқ сандарды қойып,өздері сабақтан келген немесе ойынға шыққан уақыттарын қояды.
Біз «1 минут күте тұршы»- деп айтамыз сендер қалай ойлайсыңдар ? Бұл көп пе? аз ба?

Сендер қалай ойлайсыңдар?

Зерттеу жүргізу1 минут ішінде қай әрекеттерді неше рет қайталай аласың?


  • өз есімін жазу;

  • қағазға нүктелер салу;

  • жіпке моншақтар тізу.

оқушыларды минут уақыттың өте қысқа аралығын көрсететін өлшем бірлігі, бірақ осы уақыт аралығында да кейбір іс-әрекеттерді орындап үлгеруге болатындығына назар аударту.

Жақсы енді сағатты көрсетінде: сағат тура 1,5,4тен 15мин



Сен білесің бе?

Дені сау адамның жүрегі 1 минутта 60-65 рет соғады.

Өз тамыр соғысыңды анықта. Сенің жүрегің 1 минутта қанша рет соғады?

Жұптық жұмыс: "кино","Ойын қашан басталды?","үй тапсырмасы"

Сурет бойынша уақытты анықтау.

"сағаттар қай кақытты көрсетіп тұр?"

Деңгейлік тапсырма.
Дәптермен жұмыс.
-уақытты не үшін өлшейміз?

-уақытты қандай құралдардын көмегімен өлшеуге болады? Олар неден тұрады?
Кері байланыс"желкен"өзін өзі бағалау.

Сабақты бағалау.

(ҚБ)

1.Өз пікіріңді білдір.



Пікірлер

иә

жоқ

білмеймін

Минут-уақыт өлшем бірлігі










Минут- ең ірі уақыт өлшем бірлігі










Минут сөзін қысқартып жазуға болмайды.










Бір минутта үлкен кітапты оқуға болады












Жұмбақ жасыру

Әңгімелесу

Видео көрсету

Тәжірбие жасау

Сергіту сәті

Сағат көрсету.

Сурет бойынша




Сабақтың соңы

5 минут



Бүгін сабақта сендер не үйрендіңдер?




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

уақыт өлшемін анықтауда қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету.

уақыт өлшемін анықтап үйренеді

Сергіту сәті


Математика сабағы бойынша өзіндік талдау.
Сабақтың тақырыбы: 2-бөлім:Шамалар.Уақытты анықтау.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 1.1.1.10 Уақыт аралықтары туралы (минут, сағат, тәулік,) білу, тиісті уақыт өлшем бірліктерін қолдану және олардың өзара байланысын білу.
Сабақтың тақырыбы: Тиісті уақыт өлшемдерін пайдалану және олардың өзара байланысын білу.тәжіирибелік тапсырмаларды орындату арқылы оқушыларға бір минуттық уақыт ұзақтығы туралы түсінік қалыптастыру

Уақыт өлшемі «мину,сағат,уақыт,күн,апта,тәулік» туралы түсінік енгізу.



Жетістік критерии:

  • минут уақыт аралығы екендігін;

  • бір минут,бірсағат ішінде қандай іс әрекеттерді орындауға және қанша рет орындауға болатынын;

минуттың уақыт өлшем бірлігі екеніні түсінетін болады.

Тілдік мақсат: Сағат-oclo-часы,минут-taim-минут,уақытты анықтау-определить время
Құндылықтарды дарыту: Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру.
Сабақты жоспарлағанда оқушылардың қандай ерекшеліктері ескерілді?

Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттері ескеріліп, сабақтың әр кезеңінде қызығушылығын ояту, байланыстыра сөйлеу, сөздік қорын молайту көзделді.

Сабақты шаттық шенбер ұйымдастыру кезенінен бастадым "Армысын досым"

шаттық шенберде оқушылар бір-бірімен құшақтасы,қолдарынан алып алақанға алақаның қойыпкүн нұрын сыйлап сабаққа жағымды ықпал алды.

Шаттық шенберден кейін қиылған сағаттын сүреттері арқылы жұпқа бөлініп өз орындарына орналасты.Сабақты жұмбақ жасырудан бастадым оқушылар жауабын тауып сабақтың тақырыбың ашты.

Сабақ жұптық жұмыстан басталып оқушылар уақыт туралы не білетіндерін айтып көрсетіп түсіндірді. Оқушылар Бір күн нені білдіретінін білу үшін,

Бұны Жердің Күнді айналуымен байланыстыра отырып, Күн Жердің ең жоғары нүктесіндегі болатын уақытты «талтүс» деп атайтынымызды түсіндіру Бір тәулік 24 сағат болады деп айтып түсіндірді.

Ертеде адамдар сағат пайда болмас бұрын уақытты күнге қарап, әтештің шақырғанына қарап тіпті кей елдерде есектің шақырғанына қарап та ажырата білген.

Қазақтар күнге қарап уақытты былай болжаған екенін айтты.

Таңертеңгі күн шыққан уақыт-сәресі екенін

Күн тас төбеге келген кез- талтүс

Түс қайтқан уақыт-бесін

Күн байыр шақ- екінді

Күн ұясына қонған шақ –ақшам деп аталған

Сағат түрлерімен таныстыру.

Ертеде алғашқы сағаттар Қытай елінде пайда болған. Қазіргі кезде сағат түрлері өте көп түрі бар және олардың ұқсастығы мен айырмашылығын тапты.

Оқушылар сағат моделмен тәжірибе жасап жүргізеасыра отырып уақытты анықтауға үйренді. 1 минуттін ішінде қалай жұмыс істейалатынымызды анықтап тәжербие жүргіздік.Олар ақ қағазға өз есімдерін жазу,жіпке моншақ тізу.

Оқушылар 1 минуттін ішінде жұмыс қанша жұмыс істей алатынымызды анықтадық.

Оқушыларға жұптық жұмысқа "кино",үй тапсырмасы","Ойын қашан басталды"денен логикалық тапсырмалар ұсындым.Сурет бойынша тапсырмны оқып жауаптарын тауып

түсіндіріп айтты. Өздік жұмыс ретінде сурет бойынша уақытты анықтау.

"сағаттар қай кақытты көрсетіп тұр?" оқушылар тапсырманы оқып жауабын тауып уақытты анықтады.

Дәптермен жұмыс орындады

Қалыптастырушы бағалау ретінде сүрет бойынша уақытты анықтап уақытты жазды.

Оқушылар өткен сабақты бағалады және өздерін өалай түсінгенін бағалады.

Рефлексия жүргізіп сабақты басынан шолып шықтық.

Сабаққа қойлған мақсатқа қол жеткіздім,жоспарланған сабақ рет-ретімен өттіп оқушылар өз деңгейлері бойынша тапсырмаларды орындай алды.



Сабақ жоспары





Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Уақыт туралы түсінік





Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 1А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

3C бөлім: Уақыт туралы түсінік

Уақыт өлшем бірліктері туралы түсіну.Минут. Сағат.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.1.10 Уақыт аралықтары туралы (минут, сағат, тәулік, апта күндері, ай) білу, тиісті уақыт өлшем бірліктерін қолдану және олардың өзара байланысын білу

Сабатың мақсаттары

Тиісті уақыт өлшемдерін пайдалану және олардың өзара байланысын білу.тәжіирибелік тапсырмаларды орындату арқылы оқушыларға бір минуттық уақыт ұзақтығы туралы түсінік қалыптастыру

Уақыт өлшемі «минут» туралы түсінік енгізу.



Жетістік критерийлері

  • минут уақыт аралығы екендігін;

  • бір минут ішінде қандай іс әрекеттерді орындауға және қанша рет орындауға болатынын;

  • минуттың уақыт өлшем бірлігі екеніні түсінетін болады.

Сөздік қор

минут

Құндылықтарды дарыту

Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

дүниетану, қазақ тілі пәндерімен байланыс орнайды

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқиғаларды уақыт бойынша орналастыру

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

3минут


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру



Шаттық шеңбері

Армысың досым,


Кел, маған қосыл (қолымен шақырады).
Алақанға салып алақан,
Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды).
Жер шарындай айналып,
Әлемге жарық ұқсайық (айналады).
Қолымызды көтеріп,
Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады).
Ортамызда күн нұры,
Құшаққа оны алайық (құшақтасады).

ОМ анықтап алу



  • Уақыт туралы білетін боласың

презентация,

сағат моделі,

тапсырмаларжазылған кеспеқағаздар



30 минут



Ой шақыру

Жұмбақ

Сыртылдайды күнімен

Сыртылдайды түнімен

Білгің келсе уақытты

Көрсетеді тілімен

(Ұ,Қ) Оқушылардан олар естіген және түсінетін уақыт бірліктері туралы сұрау.

Мысалы, телебағдарламаның жүру ұзақтығы, тағам пісіруге кететін уақыт, мектепке дейінгі аралықты жүріп өтуге кететін уақыт.

(ҰМК) Бір күн нені білдіретінін білу үшін,

Бұны Жердің Күнді айналуымен байланыстыра отырып, Күн Жердің ең жоғары нүктесіндегі болатын уақытты «талтүс» деп атайтынымызды түсіндіру Бір тәулік 24 сағат болады.

Ертеде адамдар сағат пайда болмас бұрын уақытты күнгеқарап, әтештің шақырғанына қарап тіпті кей елдерде есектің шақырғанына қарап та ажырата білген. Қазақтар күнге қарап уақытты былай болжаған.

Таңертеңгі күн шыққан уақыт-сәресі

Күн тас төбеге келген кез- талтүс

Түс қайтқан уақыт-бесін

Күн байыр шақ- екінді

Күн ұясына қонған шақ –ақшам деп аталған

Сағат түрлерімен таныстыру.

Ертеде алғашқы сағаттар Қытай елінде пайда болған. Қазіргі кезде сағат түрлері өте көп

сағат моделмен тәжірибе жүргізе отырып уақытты анықтауға үйрету.



Уақыттың өлшем бірлігі-минут.

Біз «1 минут күте тұршы»- деп айтамыз сендер қалай ойлайсыңдар ? Бұл көп пе? аз ба?

Сендер қалай ойлайсыңдар?

Зерттеу жүргізу1 минут ішінде қай әрекеттерді неше рет қайталай аласың?



  • өз есімін жазу;

  • қағазға нүктелер салу;

  • жіпке моншақтар тізу.

оқушыларды минут уақыттың өте қысқа аралығын көрсететін өлшем бірлігі, бірақ осы уақыт аралығында да кейбір іс-әрекеттерді орындап үлгеруге болатындығына назар аударту.

Сен білесің бе?

Дені сау адамның жүрегі 1 минутта 60-65 рет соғады.

Өз тамыр соғысыңды анықта. Сенің жүрегің 1 минутта қанша рет соғады?

(ҚБ)

1.Өз пікіріңді білдір.



Пікірлер

иә

жоқ

білмеймін

Минут-уақыт өлшем бірлігі










Минут- ең ірі уақыт өлшем бірлігі










Минут сөзін қысқартып жазуға болмайды.










Бір минутта үлкен кітапты оқуға болады













Жұмбақ жасыру

Видео көрсету

Әңгіме

Сағат түрлерін көрсету



Тәжірбие жасау

Сабақтың соңы

5 минут



Бүгін сабақта сендер не үйрендіңдер?

«Бес жолды» өлең құрастыру





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

уақыт өлшемін анықтауда қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету.

уақыт өлшемін анықтап үйренеді

Сергіту сәті




Пән:Математика

Бөлім/тақырыпШамалар:Уақытты анықтау

2 бөлім: ШамаларУақытты бағдарлау. Уақыт өлшем бірліктері туралы түсіну.Минут. Сағат.

Оқу мақсаты

СШ 1.10 Уақыт аралықтары туралы (минут, сағат, тәулік, апта күндері, ай) білу, тиісті уақыт өлшем бірліктерін қолдану және олардың өзара байланысын білу

Жетістік критерийі

Қолдану:уақыт өлшем бірліктерін біледі және қолдануда тиісті өлшем бірлігін дұрыс айта алады.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

1.Өз пікіріңді білдір

.


Пікірлер

иә

жоқ

білмеймін

Минут-уақыт өлшем бірлігі










Минут- ең ірі уақыт өлшем бірлігі










Минут сөзін қысқартып жазуға болмайды.










Бір минутта үлкен кітапты оқуға болады














Қалыптастырушы бағалау
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет