Сабақтың тақырыбы: +9 9 Кез келген санға 9-ды қосу. Кез келген саннан9-ды азайту



бет1/4
Дата24.07.2017
өлшемі0,74 Mb.
#21989
түріСабақ
  1   2   3   4
Қордай ауданы. Жамбыл ауылы

Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп

Ержанава Гүлсім Бисенбаевна

Математика

Сабақтың тақырыбы: +9 - 9 Кез келген санға 9-ды қосу.

Кез келген саннан9-ды азайту.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға тақырып туралы түсінік беру 2.Оқушылардың ой-өрісін дүние танымдылығын

молайту,танымдылық белсенділігін суреттер

бойынша тіл байлығын арттыру

3.Көркем жазуға, ұқыптылыққа,шапшаңдыққа баулу

бірлікке, достыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Оқулық,суреттер, сандар.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: сурақ,жауап ,түсіндіру.

Пән аралык байланыс: ана тілі,бейнелеу өнері,дене шынықтыру.

Сабвқтың барысы: 1. Ұйымдастыру.

Оқушыдарды түгендеу,сабаққа психологиялық дайындық жасау.

Жабырқауды білмейміз,

Жалқаулықты сүймейміз.

Біз талапты жас ұлан,

Үлгі аламыз жақсыдан.

Үй жұмысын тексеремін.

2- оқушыдан үй жұмысын сұрау арқылы дұрыстығына көз жеткізу.

Өткен сабақты пысықтау.

а ) Өткен сабақ +8 -8 туралы айту.

ә) Адасқан сандар. ойыны.

Шарты: Адасқан сандарды рет-ретімен қою.

а) сандарды рет-ретімен анықтау.

ә) санамақ айту.

б) киелі сандарды табу.

в) сандардан сегіздің құрамын табу.

Бірінші қосылғыш

2

3




7

Екінші қосылғыш




3

4

1

Қосындының мәні

8




8






Азайғыш

8




8




Азайтқыш

2

5

4

1

Айырманың мәні




3




7

Киелі сан 3,7 сандарын түсіндіру.

7 санының қасиетін айту.

Оқушыларға тест сұрағынт таратып беру.

Тест сұрақтары:

1) Айырманың мәнін тап: 8-2

а) 8 ә)5 б)6 в) о

2)Қосындының мәнін табу. 7+1

а)8 ә)6 б) 5 в) 3

3) Суретте алмалар қанша? оо оо оо

а) 8 ә) 6 б) 5 в) 2

4) Көп нүктенің орнына қажетті таңба орналастыру.

а) 3*2-5 ә) 6*1-7 б) 9*3-6 в) 6*3-9

Тесті жинап алу.

Сергіту сәті: « Кел санайық»

Оң қолымда 5 саусақ,

Сол қолымда 5 саусақ.

5-ке 5-ті қосқанда,

Шығады сонда 10 саусақ.

Бір, екі, үш,

Бойға жинап күш.

Оқып білім аламыз,

Әдемі етіп жазамыз.

Жаңа сабақ өту.

Жаңа сабақ : Кез келген санға 9 ды қосу.

Кез келген саннан 9 ды азайту.

Көркем жазу: 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8

9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

Ауызща есептер шешу.

Сөз жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

1) түйенің төлі.

2) Жылы киім.

3) сөйлеуді ол білмейді,

Бірақ «тоқта», «жүр»- дейді.

4) Құлынның анасы.

5) Сиырдың төлі.







т









о










ғ





















ы















з











Мына 8 қоянға 1 қоянды қосу.

4 алмаға 5 алманы қосу.

Бұл +9 -9 : Кез келген санға 9 ды қосу.

Кез келген саннан 9 ды азайту.

9-ға дейін тура санату:0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

9-ға дейін кері санату: 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0

9 санын түсіндіру 9 құмалақ, 9 ғашық.

Оқулықпен жұмыс:

1



Қосылғыштардың бірі 9 болатын қосындыны ата .Мәндерін тап:

9+1=10 9+0=9

1+9=10 0+9=9

2



Азайтқышы 9 болатын айырмаларды жаз. Мәндерін тап:

10-9=1 9-9=0

3



3 см

4 см 10 см

Жасыл және көк кесінділердің ұзындықтарынның айырсын, қызыл және көк кесінділердің ұзындықтарының қосындысымен салыстыру.

10 см-3 см=-7 см

3 см-4см=7 см

7 см- 7см=0cм

Сурет бойынша есеп құрастыру, және оны шешу.

а) Б арлығы 10 қап картоп

Сатылды 8 қап картоп

Қалды-? картоп

Шешуі: 10-8=2

Жауабы:2 қап картоп

ә) Түске дейін 6 жәшік алма

Кешке 4 жәшік алма

Барлығы-?

Шешуі: 6+4=10

Жауабы: 10 жәшік алма.

9 кесіндіден 5 ұшбұрыш құрау.



1

Сабақты бекіту:9 құмалақ ойыны
1+2=

2+8=

7+2=

2+2=

7+3=



4+3=

4+6=

4+5=

1+5=


Сабақты қорыту.

Үй жұмысын беру №5 есеп.

3+4= 4+5= 6+1= 1+3=

1+2= 5+2= 3+3= 3+6=

Оқушылардың білімдерін бағалау.

Қордай ауданы. Жамбыл ауылы

Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп.

Ержанава Гүлсім Бисенбаевна.

Сабақтың тақырыбы: 7 саны мен цифры.

Cабақтың мақсаты: 1. 7 санын таныстыру, тура және кері

санауды үйрету.

7 санының сандық құрамын анықтау.

7 санын дәптерге жаздыру.

2.Танымдық белсенділілігін артыру,ой-

өрісін, ойлау қабілетін, математикалық

тілдерін дамыту.

3.Мақсатқа жете білутге,еңбектенуге,

ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың тақырыбы: саяхат сабақ.

Пәнарлық байланыс: әліппе.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру.

2. Үй жұмысын сұрау.

а) 0 ден 6 ға дейін санап келу.

б) 6 санының құрамын біліп келу.

3. Жаңа сабақ өту.

Ой шақыру:

1. Қазір жылдың қай мезгілі?

2.Күздің нешінші айы? нешінші аптасы?

3.Бір аптада неше күн бар?

4.Бүгін аптаның қай күні?

Сонымен балалар 6 санының көршісін кім атайды?

Ия дұрыс айтасыңдар 5 және 7 саны. Енднеше біз сендермен 6 саының оң жақ көршісімен 7 санымен танысамыз.

7 Тақ сан, киелі сан .

7 санымен танысу үшін мақтақыз бен мысық ертегісісі бойынша 7 өткелден өтеміз. Мысыққа қатық табуға көмек берейік. Мысықпен бірге тапсырмала орындайық. Сәт сапар достар.

1. Сиырдың тапсырмасы:

Балалар өткен сандарға байланысты санамақ айтамыз:

1-дегенім бесік,шықтық содан өсіп.

2- дегенім елім,далам, тауым, көлім.

3- дегенім үміт, үміт артар жігіт.

4- дегенім төзім,төзе білем өзім.

5-дегенім бақыт,бағалайтын уақыт.

6- дегенім ақын тыңдағаның мақұл.

7- дегенім жалау жүректегі алау.

2. 7 саны қандай сан ?

7 қасиетті сан.

7Ата,қазына,күн,шелпек,ғалым,жоқ,жұт.

Сиыр тағы не сұрайды?

Жапырақ.

Сиырға жапырақты қайдан аламыз?

Ағаштан.

Онда ағаштын тапсырмасын орындайық.

1.7 санға дейін тура кері санату.

0 1 2 3 4 5 6 7

7 6 5 4 3 2 1 0

2.7 атаны атау.

7 ата: ата, әке,немере,шөбере, шөпшек, немене.

Ағаш не сұрайды?

Су.

Олай болса мық шаршап қалған шығар,ендеше балалар мысықтың көңілін көтеріп сергіту сәтін жасайық.

Бір,екі,үш, бір,екі,үш ,

Ал кәнекей ұш.

Төрт;бес алты,жеті, төрт;бес алты,жеті,

Мынау ауыл шеті.

Мысық сергіп қалды, енді су іздеп жолға шығайық:

Мысықтың алдарынан қыздар шығады.

Қыздардың тапсырмсы:

7-қазынаны ата:

7-қазына: Ер жігіт,сұлу әйел, жүйрік ат, берен мылтық, қыран бүркіт, құмай тазы,ақылды әйел.

7 санын тақтада жазу, ауада жазу.

Дәптермен жұмыс:

Біз қандай баламыз,

Сұлу тәртіпті әдемі,

Олай болса жазуымызды да әдемі жазайық.

Сергіту сәті:

Бір, екі, үш,

Жинап алып күш.

Қолға қалам алайық,

Әдемі етіп жазайық.

7 санын жазу.

1



+

6+1=7

-

7-1=6

Қыздар не сұрайды?

Сағыз

Балалар олай болса біз дүкенге барайық.

Дүкеншінің тапсырмасы:

7 жұтты ата.

7 жұт, өрт,оба,соғыс,құрғақшылық,зілзала,аштық.

2



6 7

7 6 6 см

7см

Дүкенші не сұрады?

Жұмыртқа.

Енді балалар жұмыртқа алуға тауыққа барайық.

Тауықтың тапсырмасы:

7 жоқты ата.

7 жоқ. Жерде өлшеуіш жоқ, аспанда өлшеуіш жоқ,тасбақада талақ жок,аллада бауыр жоқ,жылқыда өт жоқ,таста тамыр жоқ,құста өт жоқ.

3



7 6 6 7 6 6 7 7

5+1=6

6+1=7

Тауық не сұрайды ?

Дән

Балалар біз тышқаннан дән сұрайық.

Тышқанның тапсырмасы:

7 жлған көл жетіетім не?

7 Тыңдалмаған жер жетім,киюсіз тозған бөз жетім, иесіз қалған жер жетім,қазсыз қалған көл жетім,жерінен айрылған ер жетім,басшысыз болса ел жетім, замандасы қалмаса ,бәрінен сол жетім.

Көршісін тап:





1




3





5












4




2






0







3

Мысық мақтақызға тапсырма берді. 7 тағамды ата:

7 тағам: сүт тағамдары,ет тағамдары,сорпа тағамдары,ұн тағамдары,дән тағамдары,балық тағамдары,жеміс тағамдары.

Ойын «жасырын санды тап»

6+1 2+5

5+2 4+3

3+4 7+0

0+1 1+0

Балалар бізге мақтақыз тапсырмасын орындайық.

Адам өмірін жақартатын қанша ай бар? 7 ай.

7 ай: Әкімдердің шапағаты,ғұламалардың шарапаты, байлардың салауаты,кедейлердің қанағаты, үлкендердін ұалағаты,жастардың инабаты,азматтардың ар-ұяты.

7



6 -0=6 3-2=5 5 -1=4

4- 2=2 7 -1=6 3 +3=6

Балалар біз 4 – сыныпқа барғанда әлемнің 7 кереметін өтеміз.

7 керемет:Хеопес пирамидасы,Александрия маягы,Семиралидалық аспалы бағы,Родиос алыбы,Галикарнас кесенесі,Артемеданның ғибадатқанасы.

Балалар біз қандай болуымыз керек? Адал.

Балалар біз бүгін не жасадық? Саяхатқа шықтық. Мысыққа көмек бердік,тапсырмалар орындадық,7 санының қандай сан екенін бі лдік.

Енді біз балалар 7 нәрседен аулақ болуымыз керек.

7 өсек, өтірік , мақтаншақ, еріншек,сұраншақ,алаяқтық,үстемдік.

Сұраншақ болса –арсыздық белгісі.

Өсек –күншілдіктің белгісі.

Ішімдік-азғындықтың белгісі

Жәбірлеу-қорлықтың белгісі

Алдау-алаяқтың белгісі

Үстемдік-зорлықты белгісі

Еріншек-жалқаулықтың белгісі

Балалар біз еш адамға жамандық жасамай , жақсы адал болуымыз керек.

Үйге: 7 санын жазу .

Оқушыларды бағалау.

Қордай ауданы Жамбыл ауылы. Ж Жабаев атындағы №26 орта мектеп.

Ержанова Гүлсім Бисенбаевна.

Тапқыр достар.

Пән аралық байланыс.

Сабақтың тақырыбы: Тапқыр достар.

Сабақтың мақаты:1.Оқушыларға тақырып туралы түсінік беру.

2.Оқушылардың ойлау,сөйлеу,есте сақтау қабілет-

терін дамыта отырып,шапшаңдыққа,ұйымшыл-

дыққа пәндерді байланыстыра білуге баулу.

3.Оқушыларды достыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ, жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру.

2. Жаңа сабақ өту.

Пәндермен байланысы: ана тілі, қазақ тілі,математика,дене шынықтыру,дүниетану,бейнелеу өнері,өзін-өзі тану.

Шаттық шеңбер жасау: Татуласу.

Әкел досым қолыңды,

Татуласқан орынды.

Өкпелесіп не керек,

Көрсет кәне, соныңды.

Баққа бірге кірейік,

Татулықтың белгісі.

Кел қосылып күлейік,

Бәріміз бірге жүрейік.

Балалар ,біз сабақты бастамас бұрын мен сендерге сұрақтар берейін.

1. Дос дегенді қалай түсінесіңдер?

2.Достық, татулық дегенді қалай түсінесіңдер?

3.Достар қандай болу керек?

4.Адал достық дегеніді қалай түсінеіңдер?

5.Амал достық дегеніді қалай түсінеіңдер?

6.Достық туралы мақал-мәтелдер айтайық?

Жарайсыңдар балалар олай болса мен сендерге бір ертегі оқып берейін.

Көктем келді, күн жылынып,табиғат әсем күйге енді.Дала гүлге бөленді. Шалғынға құмырсқа келді.

Құмырсқа келіп жайбарақат отырса жаңбыр жауады,сол жерде саңырауқұлақ бар екен, сол жерде оған құмырсқа паналайды.

Құмырсқа саңырауқұлақтың панасында отыса сол жерге көбелек келеді.Көбелек құмырсқадан пана сұрайды.Құмырсқа көбелекке тапсырма береді. Егер шешек көбелек жаңбырдан пана табады.Біз оған көбелекке көмек берейік.






10



10


Жарайсыңдар балалар. Енді математикада логикалық есептер шешейік.

1.Бір жанұяда 5 ұлдың бір-бірден қарындасы бар. Жанұяда қанша бала б ар. (6 бала)

2.Екі әкесі, екі баласы үш алманы бөліп жеді.Алма қалай бөлінді?

(атасы, баласы,немересі)

3. 5жұмыртқа 12 минута піседі. 10 жұмыртқа ше?

(12 минут)

Құмысқа көбелекті саңырауқұлақ астына паналатты. Көбелек құмырсқаға да сендерге де рахмет айттолы.

Сол жерге торғай келіп құмырсқадан пана сұрайды. Құмырсқа торғайға сұрақтар береді. Біз торғайға көмек берейік.

Ребуты шешу

1.Жүз елу. 2.Бал арасы. 3.Таяуда.

Ребустың жауабына сөйлем құрау.

2.Берілген сөздерден я әрпін табу.

1 2 3

Торғайға құмырсқа пана береді. Торғай сендерге рахмет айтты. Балалар енді сол жерге қоян келді. Құмырсқа қоянға тапсырма берді. Біз қоянға көмек берейік.

1.Математикадан тапсыларма орындайық.

1.(10-6)+1= (7+2)+4= (6+4)-3=

(10+4)-6= (10-2)-2= 4+(7-3)=

2.Асанда 5 доп Қызыл гүл 6 Данада 10 шар

Маратта 7 доп Көк гүл 5 Анарда 3 шар

Барлығы-? Барлығы-? Барлығы-?

Балалар енді құмырсқа қоянға ана тілінен тапсырма беріпті,біз қоянға көмек берейік.

1.Ф. Оңғарсынованың « Білім керек бәріне» өлеңін жатқа айту.

2.Ә.Дүйсенбаевтың « Ақылшы мұғалім» өлеңін жатқа айту.

3.А.Құнанбаевтың «Күз» өлеңін жатқа айту.

Қоянға құмырсқа пана барді. Қоян бізге рахмет айтты.

Сол жерге түлкі келеді. Құмырсқа түлкіге де тапсырма берді. Балалар біз түлкіге көмек берейік.

Дүниетанудан тапсырма беріпті:

1. Адам сусыз қанша күн өмір сүреді?

2Адам ауасыз қанша күн өмір сүреді?

3.Адамға ең қажетті нәрселер?

4.Нан туралы тақпақ айт?

5.Көкжиек дегеніміз не ?

6.Тұсбағарды кім қолданады?

7.Сурет дегеніміз не ?

8.Сұлба дегеніміз не ?

9. Маштаб дегеніміз не ?

10.Ауаның қасиеті қандай?

11.Топырақ дегеніміз не ?

12.Топырақтың түрлері қандай?

13.Жапырақ күзде неге түседі ?

14.Өсімдік не керек?

15. Өсімдік нешеге бөлінеді?

Балалар енді біз дене шынықтыру жаттығулар жасап жіберейік.

Екі қолдың тұсында,

Екі қолды бүгіңдер.

Қолды созып алдыға,

Пойыз құсап жүріңдер.

2 тапсырма.

Дауысты дыбыс қанша?

Дауыссыз дыбыс қанша?

Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді?

Дауыссыз дыбыс нешеге бөлінеді

Енді балалар бәріміз күннің суретін салайық.

Міне жаңбыр басылды,аспан шайдай ашылды.Достар саңырауқұлақ астынан шықты. Бір-біріне қарасты,таңдана былай таласты.Біз бәріміз бір саңырауқұлаққа сыйдық, оның себебі біз достармыз ,көңіл сыйса бәрі сыйады.Балалар мен сендерге тапсырма берейін. Мына қима қағаздардың артында сөздер бар соны біріктіріп оқиық.

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет