қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Сейфуллаева Бұлбұл Оралбайқызы
ҚМЖ 1-2
Күні: 13.03.2014ж Сыныбы: 8
Пәні: қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы
Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады" әңгімесі
Ресурстар
Оқулық,интернет желісінен,
Сабақтың мақсаты
Халықтың дүние танымын терең бейнелейтін, өмірлік тартыс сырын тап басып, дәл суреттейтін жазушы шеберлігін оқушы бойына дарыту.
Күтілетін нәтиже
1. Білімді өзі алуға ұмтылады.
2. Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.
3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.
4.Өздігінен қосымша материалдармен (интернетпен ,әдебиеттермен) жұмыс жасай алады.
5.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.
6.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.
Сабақтың түрі, типі
Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілі
Түрткі сұрақ, тапсырма, постер
Сабақтың көрнекілігі
Интербелсенді тақта, маркер, қағаздар, оқулық
Пәнаралық байланыс
Тарих
Түйінді идеялар
Топтық, жұптық жұмыс жасау оқушының тілін дамытуға, өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
Бір-біріне жақсы тілектермен жәнеде Алматы қаласынан әкелген базарлықпен бөлінді.
"Адам мен адамды, теңестіретін нәрсе-білім" (М. Әуезов)
Кезең
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ескерту
Білім
Әңгіменің тақырыптық-идеялық мәнін ашу.
Сағыныш деген сезімді түсіне алады.
Түрткі: 4 тапсырма
1.Қ.Жұмаділовтың өмірі.
2.Қабдеш Жұмаділовтың өлеңдері.
3. Қабдеш Жұмаділовтың прозасы жанры.
4. Қабдеш Жұмаділовтың "Қаздар қайтып барады" әңгімесінің тақырыбы.
Жұмыс жасай отырып, берілген сұрақтарға жауап бере алады ақынның шығармашылығын сезіне отырып,
алдына қойған мақсатын ашып,ерекшеліктерін айқындайды.
Жеке жұмыс
Түсіну
Әңгіменің мазмұнын меңгерту.
Әңгіменің мазмұнын жоспарлай алады.
1. Қарт жолда қандай қиыншылықтарды басынан өткізеді? Оның мінезінен қандай қасиеттерді байқадыңдар? Осындай қасиеттер болмаса, ол туған жеріне жетер ме еді? Әлде осы қасиеттер туған жерге деген сезімнің арқасында пайда болып
отыр ма?
2. Қарттың бойындағы өжеттілік, қайсарлық, төзімділік өз бойларыңда болуды қалайсыңдар ма?
Қарттың сөзіндегі "Ең соңғы
тілегім" деген ойын әңгіме мазмұнымен байланыстыра отырып, өз ойыңды айта келе, әңгіменің "Қаздар қайтып барады" деп аталу себебін түсіндір.
3.Туған жер топырағын аттаған сәттегі қарттың сезім күйін, атамекенге деген сағынышын, қуанышын жазушының қалай суреттегенін мәтіннен тауып оқу.
4. Туған жер топырағын басқан кездегі қарт толғанысын оқушының өз толғанысымен байланыстыру.
Қарт толғанысы...
Менің
толғаны-
сым...
Сөзмармен жұмыс
Ой – қозғау
Оқушы ой пайымын туғызу
Топтық жұмыс
«Ойлан,тап»
Қолдану
Өткен материалдарды еске түсіре алатынын байқау.
Ұқсас шығармалармен салыстыра алады.
1. Әңгімедегі табиғат көрінісі қалай суреттеледі.
2. Қарияның шаршап- шалдығуы.
3. Қария мен түз тағдысының арбасуы.
4. Туған жер топырағын аттаған сәттегі қарияның сезімі.
Пәні: қазақ әдебиеті Мұғалімі: Сейфуллаева Бұлбұл Оралбайқызы
Сабақтың тақырыбы
Олжас Сүлейменов "Арғымақ", "Қыз қуу", "Махамбетке" өлеңдері
Сілтеме
Оқулық, интернет желісі,
Сабақтың мақсаты
Ол халқының тарихы мен шежіресін, аңызы мен-ақындық үнін, дәстүрін — қазақтың ұлттық мақтанышы болып табылатын қасиеттерінің бәрін шын беріле жақсы көреді, оны асқақтата жырлауға тырысады.
Күтілетін нәтиже:
/Табыс критерилері.
Оқушы жетістіг/і.
1. Білімді өзі алуға ұмтылады.
2. Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.
3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.
4.Өздігінен қосымша материалдармен (интернетпен ,әдебиеттермен) жұмыс жасай алады.
5.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.
"Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке" өлеңдерге талдау мақсатында Блум таксономиясын қолдану
Қызығушылығын ояту
Оқушыларды Қазақстанымыздың шаңырағы әрдайым биік болсын деп осы сабақты түрлі -түсті шаңырақпен бөлуді жөн көрдім, сонымен қатар әр топқа топ басшысы, бақылаушы, бағалаушы болды.
Мұғалімнің сөзі: Ал, балалар, мен бүгін сабақты бастамас бұрын мына суретке қарайық мына суретте биылғы жыл қандай жыл "Жылқы"- ия балалар дұрыс, енді жылқының төлінің қандай аттарын білеміз, сол сияқты бүгінгі ақынымызда осы "Арғымақ" атты өлең жазған екен. Бүгінгі сабағымыз Олжас Сүлейменовтың "Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке" өлеңдерін өтеміз.
Кезеңдері
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ескерту
Білім
Ақынның өмірімен танысу.
Ақынның өмірімен жетік түрде таныса алды.
О. Сүлейменовтың өмірі
Оқушылар бірлесе отырып тақырыптың мазмұнын талдап жұмыс жасады.
Жеке жұмыс
Түсіну
Ақынның еңбектермен танысты.
Ақынның шығармаларын талдай алды.
1.О. Сүлейменов шығармашылығының ерекшеліктері туралы ойы.
2. Өлеңнің ішкі ұйқасы қандай?
3."Өлеңдерде берілген ұлттық мінез" тақырыбынаой топтастыру.
4.Махамбеттің өміріне қатысты мәліметтерді шағын өлең аясына сыйдыра білген ақынның шеберлігіне талдау.
Ой – қозғау
Оқушы ой пайымын туғызу
Топтық жұмыс
Қолдану
Тұлғаны танып біл!
1. Арғымақтың бейнесі.
2. Қыз қуудың бейнесі.
3. Махамбет бейнесі.
4.Шығармашылық жұмыс.
Оқушылар постермен жұмыс жасай білді.
топта
Талдау
Зерттеушілік қабілетін дамыту.
1.Қосымша материалдар пайдалана алады
2.Себебін анықтай алды.
Үш өлеңді салыстыра отырып, Олжас
Сүлейменовтің ақындық ерекшелігін айтып беріңдер.
Оқушылар өзінің пайымдаған ойларын ортаға салады.Өз бойынан өткізеді.
топта
Жинақтау (синтез.)
Әңгіме идеясын терең түсінгенін байқау.
Жағдаяттарды талдай алады.
Ой қозғау.
Олжас Сүлейменовтың "Семей полигон",
" Таза ел мұражайы" бейнебаян.
Оқушыларға күнделікті теледидардан көріп жүрген жаңалақтарды есіне түсіру немесе АКТ-ны пайдалану