ҚМЖ 1-2
|
Күні: 13.03.2014ж Сыныбы: 8
Пәні: қазақ әдебиеті Мұғалімі: Сейфуллаева Бұлбұл Оралбайқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады" әңгімесі
|
Ресурстар
|
Оқулық, ғаламтор желісінен.
|
Сабақтың мақсаты
|
Халықтың дүние танымын терең бейнелейтін, өмірлік тартыс сырын дәл суреттейтін жазушы шеберлігін оқушы бойына дарыту.
|
Күтілетін нәтиже
|
Білімді өзі алуға ұмтылады.
Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.
3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.
4.Өздігінен қосымша материалдармен (ғаламтор ,әдебиеттер) жұмыс жасай алады.
5.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.
6.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.
|
Сабақтың түрі, типі
|
Жаңа сабақ
|
Сабақтың әдіс – тәсілі
|
Түрткі сұрақ, тапсырма, постер
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Интербелсенді тақта, маркер, қағаздар, оқулық
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Түйінді идеялар
|
Топтық, жұптық жұмыс жасау оқушының тілін дамытуға, өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
|
Жаңа сабақ
|
"Қаздар қайтып барады" тақырыбын талдау мақсатында, Блум таксономиясын қолдану
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)
- сәлемдесу
- снып тазалығына көңіл бөлу
- Оқушыларды түгелдеу
Мұғалімнің сөзі: Бір-біріне жақсы тілектермен және Алматы қаласынан әкелген базарлықпен топқа бөлінді.
"Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін нәрсе-білім"
(М. Әуезов)
I топ
II топ
III топ
IY топ
|
Кезең
|
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ескерту
|
Білім
|
Қабдеш Жұмаділовтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұмат алдаы.
|
Түрткі: 4 тапсырма
1.Қ.Жұмаділовтың өмірі.
2.Қабдеш Жұмаділовтың өлеңдері.
3. Қабдеш Жұмаділовтың прозасы жанры.
4. Қабдеш Жұмаділовтың "Қаздар қайтып барады" әңгімесінің тақырыбы.
|
Топпен жұмыс жасай отырып, берілген сұрақтарға жауап бере алады ақынның шығармашылығын сезіне отырып,
алдына қойған мақсатын ашып,ерекшеліктерін айқындайды.
|
Жеке жұмыс
|
Түсіну
|
Әңгіменің тақырыптық-идеялық мәнін ашу.
Сағыныш деген сезімді түсіне алады.
|
1. Қарт жолда қандай қиыншылықтарды басынан өткізеді? Оның мінезінен қандай қасиеттерді байқадыңдар? Осындай қасиеттер болмаса, ол туған жеріне жетер ме еді? Әлде осы қасиеттер туған жерге деген сезімнің арқасында пайда болып
отыр ма?
2. Қарттың бойындағы өжеттілік, қайсарлық, төзімділік өз бойларыңда болуды қалайсыңдар ма?
Қарттың сөзіндегі "Ең соңғы
тілегім" деген ойын әңгіме мазмұнымен байланыстыра отырып, өз ойыңды айта келе, әңгіменің "Қаздар қайтып барады" деп аталу себебін түсіндір.
3.Туған жер топырағын аттаған сәттегі қарттың сезім күйін, атамекенге деген сағынышын, қуанышын жазушының қалай суреттегенін мәтіннен тауып оқу.
4. Туған жер топырағын басқан кездегі қарт толғанысын оқушының өз толғанысымен байланыстыру.
Қарт толғанысы...
|
Менің толғанысым...
|
|
|
Сөзмармен жұмыс
|
"Ой қозғау"
Оқушы ой пайымын туғызу.
Оқушылар берілген талдау сұрақтарына жауап берді, өз сезімін, ойтолғау түрінде ауылына жеткізді.
|
Топтық жұмыс
|
«Ойлан,тап»
Қолдану
|
Өзгенің орнына өзін қоя білу
|
1. Әңгімедегі табиғат көрінісі қалай суреттеледі.
2. Қарияның шаршап- шалдығуы.
3. Қария мен түз тағдысының арбасуы.
4. Туған жер топырағын аттаған сәттегі қарияның сезімі.
|
Оқушылар әр түрлі көзқарастарымен және мәселелері
мен танысып, олардың өз көзқарастарын
қалыптастыру.
|
топта
|
"Ойлан,жұптас,
топтас,
пікірлес"
Талдау
|
Мақал- мәтелдің мәнін ашу
|
Ойтолғау жазу.
"Туған жерім-алтын бесігім"
1. Туған жер туралы мақал-мәтелдер жаттау.
2."Басқа елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол!"
|
Оқушылар тапсырманы мұхият орындады.
|
топта
|
Жинақ
тау
|
Зерттеушілік қабілетін дамыту.
|
Тапсырма. Эссе.
Шалдың осындай күйге түсу себебін анықтаңдар. Әңгіме аяқталғаннан кейінгі сенің сезімің...
|
Оқушылар алған білімін сәйкестендіру кезінде пайдалана алады.
|
Жеке жұмыс
|
Бағалау
|
Жағдаяттарды талдай алады.
|
Қазақстандағы оралмандар мәселесінің өзектілігі.
Таным дерек
Дүниежүзі қазақтарының 1 Құрылтайы туралы
|
Оқушы өз көзқарасын бүгінгі күнмен байланыстырып, жан-жақты жеткізе алады.
|
Жеке жұмыс
|
Кері байланыс
|
Сауалнама алу
|
Сауалнама толтырады, өтілген сабақ туралы өз пікірлерін жазды.
|
Жеке жұмыс
|
|
|
|
Үйге тапсырма:
|
"Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық" атты тақырыпта ой толғаңдар.
|
Бағалау критерийлері
Қалыптастырушы
бағалау
|
Табыс критерилары
|
Дискрипторлары
|
Ұпай
|
А Білу
А,В,С
|
Жеке
|
Ақынның өмірі мен шығармашылығы
|
Толық
|
2
|
|
Жартылай
толық емес
|
1
|
толық, дұрыс жоспарлады.
|
0
|
Түсіну
А,В,С
|
Топтық жұмыс
|
Әңгіме-
нің пайымын туғыза алуы
Сезімді түсіне алуы
|
Ой – қозғау
Оқушы ой пайымын туғыза алады.
|
2
|
Ой – қозғау
Оқушы ой пайымын туғызуы толық емес
|
1
|
Ой – қозғау
Оқушы ой пайымын туғыза алмайды
|
0
|
Қолдану
|
|
Өзгенің орнына өзін қоя білу
|
Сәйкестендіре алады
|
2
|
Сәйкестендіре алмайды
|
1
|
А,В,С
Талдау
|
Топтық
жұмыс
|
Мақал- мәтелдің мәнін ашу
|
Өз көзқарасын толық жаза алады
|
2
|
Толық емес
|
1
|
Дәлелдей алмайды
|
0
|
А,В
Жинақтау
|
Жеке жұмыс
|
Эссе жазу
|
Қосымша материалдарды жүйелі қолдана алады
|
2
|
Толық емес
|
1
|
Қолдана алмайды
|
0
|
А,
Критериалды
Бағалау
|
Жеке жұмыс
|
Жағдаяттарды талдай алуы
.
|
Күнделікті өмірмен байланыстыра алады
|
2
0
|
Байланыстыра алмайды
|
ҚМЖ 3
|
Күні: Сыныбы: 8
Пәні: қазақ әдебиеті Мұғалімі: Сейфуллаева Бұлбұл Оралбайқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
Олжас Сүлейменов "Арғымақ", "Қыз қуу", "Махамбетке" өлеңдері
|
Сілтеме
|
Оқулық, ғаламтор желісін.
|
Сабақтың мақсаты
|
Ол халқының тарихы мен шежіресін, аңызы мен-ақындық үнін, дәстүрін — қазақтың ұлттық мақтанышы болып табылатын қасиеттерінің бәрін шын беріле жақсы көреді, оны асқақтата жырлауға тырысады.
|
Күтілетін нәтиже:
/Табыс критерилері.
Оқушы жетістіктері/
|
Білімді өзі алуға ұмтылады.
Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.
Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.
Өздігінен қосымша материалдармен (ғаламтор , әдебиеттер) жұмыс жасай алады.
Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.
Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.
|
Сабақтың түрі, типі
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдіс – тәсілі
|
Топтық жұмыс, зерттеушілік әңгіме, түрткі сұрақтар мен тапсырмалар
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Интерактивті тақта, маркер, қағаздар, оқулық
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Жаңа сабақ
|
"Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке" өлеңдерге талдау мақсатында Блум таксономиясын қолдану
|
Қызығушылығын ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)
- сәлемдесу
- снып тазалығына көңіл бөлу
- Оқушыларды түгелдеу.
Оқушыларды Қазақстанымыздың шаңырағы әрдайым биік болсын деп осы сабақты түрлі -түсті шаңырақпен бөлуді жөн көрдім, сонымен қатар әр топқа топ басшысы, бақылаушы, бағалаушы болды.
Мұғалімнің сөзі: Ал, балалар, мен бүгін сабақты бастамас бұрын мына суретке қарайық мына суретте биылғы жыл қандай жыл "Жылқы"- яғни балалар дұрыс, енді жылқының төлінің қандай аттарын білеміз, сол сияқты бүгінгі ақынымызда осы "Арғымақ" атты өлең жазған екен. Бүгінгі сабағымыз Олжас Сүлейменовтың "Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке" өлеңдерін өтеміз.
|
Кезеңдері
|
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ескерту
|
Білім
|
Ақынның өмірімен танысу.
Ақынның өмірімен жетік түрде таныса алды.
|
О. Сүлейменовтың өмірі
|
Оқушылар бірлесе отырып тақырыптың мазмұнын талдап жұмыс жасады.
|
Жеке жұмыс
|
Түсіну
|
Ақынның еңбектермен танысты.
Ақынның шығармаларын талдай алды.
|
1.О. Сүлейменов шығармашылығының ерекшеліктері туралы ойы.
2. Өлеңнің ішкі ұйқасы қандай?
3."Өлеңдерде берілген ұлттық мінез" тақырыбынаой топтастыру.
4.Махамбеттің өміріне қатысты мәліметтерді шағын өлең аясына сыйдыра білген ақынның шеберлігіне талдау.
|
"Ой – қозғау"
Оқушы ой пайымын туғызу
|
Топтық жұмыс
|
Қолдану
|
Тұлғаны танып біл!
|
1. Арғымақтың бейнесі.
2. Қыз қуудың бейнесі.
3. Махамбет бейнесі.
4.Шығармашылық жұмыс.
|
Оқушылар постермен жұмыс жасай білді.
|
топта
|
Талдау
|
Зерттеушілік қабілетін дамыту.
2.Себебін анықтай алды.
|
Үш өлеңді салыстыра отырып, Олжас
Сүлейменовтің ақындық ерекшелігін айтып беріңдер.
|
Оқушылар өзінің пайымдаған ойларын ортаға салады.Өз бойынан өткізеді.
|
топта
|
Жинақтау (синтез.)
|
Әңгіме идеясын терең түсінгенін байқау.
Жағдаяттарды талдай алады.
|
Ой қозғау.
Олжас Сүлейменовтың "Семей полигон",
" Таза ел мұражайы" бейнебаян.
|
Оқушыларға күнделікті теледидардан көріп жүрген жаңалақтарды есіне түсіру немесе АКТ-ны пайдалану
|
Топтық
жұмыс
|
Бағалау
|
Ойын еркін өмірмен байланыстыра біледі
|
Болашақта еліне қандай үлес қосар едің
|
Оқушылар жағдаяттармен,өмірмен байланыстыру.
|
Жеке жұмыс
|
Кері байланыс
|
Оқушы ойын ашық жаза білді.
|
|
|
Үй тапсырмасы:
|
Өлеңдерді жатқа жаттау.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |