Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йассауи «Даналық кітабын» өңдеу



Дата08.02.2022
өлшемі29,3 Kb.
#119116
түріСабақ
Байланысты:
Ахмет Йассауи «Даналық кітабын» өңдеу 8 с





Күні:
Пән: қазақ әдебиеті




Сынып: 8 «А»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дананың сөзі – ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы:

Ахмет Йассауи «Даналық кітабын» өңдеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

А/И4 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазу.

Сабақ мақсаты:

Шығарма үзінділерін қайта өңдеп, шығармашылық жұмыстар жүргізу

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
-Тіл мен мәдениет;
-Өмір бойы білім алу;
-Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;
-Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау.
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі,дене шынықтыру

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Интерактивті тақта, электронды оқулық

Бағалау критерийлері:

Шығарма үзінділерін өңдеп, креативті ойлап, жазу дағдысы қалыптасады.

Тілдік мақсаттар:

Сопылық поэзия, адамгершілік, имандылық, инабаттылық, әдептілік, креатив

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: хикметтің мәнін,ғибратты ойларын біледі.
Оқушылардың көбісі: көтерілген идеясын саралай алады және шығарманы өңдеп,өзіндік ой қосады.
Оқушылардың кейбірі: Дәлелді ой қосып, өзгеше туынды жасайды.

Осыған дейін меңгерілген білім

Ахмет Йассауи «Даналық кітабы», идеясы



Сабақ барысы



Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер



Ресурс



Сабақтың басы
7 мин.

Қызығушылықты ояту
Психологиялық ахуал орнату
«Жүректен жүрекке»
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Қатармен жұмыс істейтіндігімізді ескерту




Сабақтың ортасы
25 мин.



Үй жұмысын сұрау


Берілетін тапсырмалар:
1-топ. Ясауи сақтандырған бес нәрсе «Класстер» әдісі арқылы талдау.

1 .Алланың ақ жолын мойындамаудан


2 .Менмен, тәкәппар болма
3 .Дүние мүлік үшін арыңды сатпа
4 .Арамдықтан аулақ бол
5 . Еріншек болма
2-топ: Абай айтқан адам бойындағы бес жағымсыз қасиеттер.
1.Өсек
2.Өтірік
3.Мақтаншақтық
4.Еріншек
5 Бекер мал шашапақ


3-топ: Абай айтқан бес асыл іс
1.Талап
2.еңбек
3. қанағат
4.Рақым
5.Терең ой


Дескриптор.
-Абай айтқан бес асыл істі біледі
-өз ойын еркін жеткізеді


2- тапсырма.«Кубизм» әдісі
Талдаңдар: Хикметтің тақырыбын, идеясын, ғибратты ойларын талдаңдар. Ақынның туған жерге деген сүйіспеншілігін талдаңдар.
Салыстырыңдар:Туған жерге байланысты жазылған шығармалармен салыстырыңдар.
Қолданыңдар:Бұл шығарманы қалай және қай жерде қолданасыңдар? Дәлелмен қорғаңдар.
Жинақтау:Хикметтегі түйінді ойды жинақтап, «Имандылық – адам бойындағы ең ізгі қасиет» тақырыбына ойтолғау жазу.


Дескриптор.
- Хикметтің тақырыбын,идеясын,ғибратты ойларын талдайды
- Туған жерге байланысты жазылған шығармалармен салыстырады


Қалыптастырушы бағалау: өзара бағалау

https://bilim
land.kz/kk#les
son7906

Сабақтың соңы
8 мин.

Рефлексия
Жағымды пікір: (Не ұнады?)
Сындарлы сын: (Не нәрсені жақсарту керек?)
Келешекке арналған пікір: (Маған ұнады,бірақ...)


Үйге тапсырма беру






Қорытындыбағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
Жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет