Мақсаты : жақын ондыққа дейін толықтыру негізінде қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру. Оқушылардың ақыл-ой, байқағыштық қабілетін,өз беттерінше жұмыс істеуін, ізденушілігін дамыту.
Ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, ақыл-ой белсенділіген арттыруға тәрбиелеу.
|
Мақсаты :Өткен есеп түрлерін шығару қабілетін нығайту, оқушылардың есептеу қабілеті мен дағдысын жетілдіру. Оқушылардың ойлау , есте сақтау, логикалық ойлау дағдыларын дамыту .
Ізденушілікке баулу, оқуға деген қызығушылығын артыру, өзін-өзі сенімілікке, шешім таба білуге тәрбиелеу
|
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілі:түсіндіру, сұрақ-жауап, есептету, ойландыру, салыстыру, өзіндік жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:оқулық, дәптер, тақта, қима қағаздар.
Сабақтың барысы
I.ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру.
II.Үй жұмысын тексеру.
III. Жаңа сабақ
Түсіндіру :
Бүгін біз 68+2,70-2, түріндегі есептер шығару әдіс-тәсңлдерімен таныстыру.
68 + 2 = 60+ (8+2)=70 70-2=60+ (10-2)=68
2. Түсіндіре отырып есепте:
37+3= 35 см+ 5 см = см
40-3= 8 дм- 7 см = см
54+6= 4 дм-6 см = см
60-6= 42 см+ 8 см= см
23 см + 4 см= см
6дм – 5 см= см
5 тапсырма: өзіндік жұмыс
100-7= 48+ = 50
100-5 = 37+ =40
100-8= 88+ =90
93+7 = 90- =83
95+5 = 50- =42
92+8 = 30- =24
СЕРГІТУ СӘТІ
3. Тапсырма. Тақтада тү сіндіре отырып орындалады.
Есептің қысқаша жазылуын пайдаланып, кері есептер құрасытыр және шығар:
Дүкенге 15 бума торкөзді және 20 бума жолды дәптер әкелінді. 10 бумасы сатылды. Неше бума дәптер қалды?
Әкелінді -15б. және 20б. Әкелінді-15б.және?б.
Сатылды-10 б. Сатылды-10б.
Қалды-?б. Қалды-25б.
6. Тапсырма кесте бойынша теңдеулер құрастыр және оларды шеш:
Кесте ақ парақта тақтаға ілінеді.
7. Кым тез . тызбектеп есеп шығару
Қорытындылау:
Быз бүгін сендермен ондыққа дейін толықтыру негізінде қосу және азайту түріндегі есептер шығардық.шығару тәсілдерімен таныстық.
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА:134 бет 3 тапсырма
|
Сабақтың түрі Қайталау сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілі:ойландыру, есептету, сұрақ- жауап,ауызша, жазбаша жұмыстар жүргізу.
Сабақтың көрнекілігі:оқулық , тақта, қима қағаздар.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру.
II.Үй жұмысын тексеру.
III. Қайталау сабақ
Оқулықпен жұмыс
1 тапсырма логикалық тұрғадан ойлауға берілген тапсырма. Өзіндік жұмысы.
2 тапсырма. Ауызша
1 м тоқымабау 400 теңге тұрады. Кестені толтыр.
Тоқымабаудың ұзындығы
|
20см
|
25см
|
50см
|
75см
|
Құны
|
50тг
|
100тг
|
200тг
|
300тг
|
3 тапсырма . Есептерді шығару.
А )Жеңіл автокөлік 100 м жолға 9 л бензин жұмсайды. 800 м жолға неше литр бензин қажет?
Ә )Әр вагонға теңдей етіп 7 вагонға 21 т көмір тиелді. 294 т көмірді тасымалдау үшін ,осындай неше вагон қажет?
Б) 9 төсек жабдығының жинағын дайындау үшін, 126 м мата жұмсалды. Осындай 20 жинақ дайындау үшін, неше метр мата керек?
СЕРГІТУ СӘТІ
4 тапсырма. Өзіндік жұмыс.
7 тапсырма.
4х(х-97)=68 120: (35-х)=20
Х-97=68:4 35-х=120:20
Х-97=17 35-х=6
Х=97+17 х=35-6
Х=114 х=29
4х(Х-97)=68 120: (35-29)=20
940-2хА=0 620: (с +24)=10
8 тапсырма. Өзіндік жұмыс
Қорытындылау :
Үйге тапсырма :5 тапсырма
|