Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қалың елім, қазағым
Мектеп: Ә.Бөкейханов орта мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Турганбаева Шынар Амандыковна
Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
А.Құнанбайұлының қарасөздері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.2.3.1 – шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
|
Сабақтың мақсаты
|
-әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен танысады;
|
-әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен таныса отыра шығармадағы көркемдегіш құралдарды ажыратады;
|
-әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен танысады;
– шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау жасайды;
|
Бағалау критерийі
|
-әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен танысады;
-шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: -әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен таныса отырып, шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды;
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кердең, тақыл, табыт қағу;
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
1.Абай надан адамның әдеті қандай дейді?
2. Ынсапсыз,арсыз деген қандай адам?
|
Ишара:
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік
|
Пәнаралық байланыс
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
А.Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1-2 МИН
|
КҮНДЕЛІКТІ ШАРАЛАР:
-Ұйымдастыру жұмысын жүргізу(сынып тазалығына көңіл бөлу);
-Оқушыларды түгелдеу;
Оқушыларды топқа бөлу: (таяқшалар арқылы)
|
Қима қағаздар/пішіндер
|
3МИН
|
ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЛАРЫ:
«Доп лақтыру» әдісі.
Саралаудың қолдау тәсілі
Тапсырма қадамдары:
Берілген сұрақтарға жауап береді.
СҰРАҚТАР:
1.Абай шығармаларын қалай бөлуге болады?
2. Абай қалам тартқан қарасөздерінің тақырыптары қандай?
Дескриптор:
-сұрақтарға жауап береді.
Өзін-өзі бағалау:
дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау ауызша жүреді.
|
Интербелсенді тақта.
|
1 мин
|
КІРІСПЕ:
Оқу мақсаты:
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.2.3.1 – шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
Бағалау критерийі:
әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен танысады;
-шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды;
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
13 минут
|
ДАМУ:
1-тапсырма. Топтық жұмыс. Абайдың қара сөздері туралы оқып шығу.
Саралаудың тапсырма тәсілі. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай тапсырмаларды ұсынамын.
Тапсырма қадамдары:
-қарасөздердің мазмұнымен танысады;
-әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табады;
-түсініксіз сөздерді сөздікпен жұмыс жасайды;
-бес жолды өлең құрастырады;
Дескриптор:
-көркем шығармада алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады;
Өзара бағалау дескриптор негізінде топтар бірін-бірі бағалайды.
Мұғалімнің сөзі: тапсырманың түсініксіз тұстарына талдау жасалады.
|
«Арман -ПВ» баспасы,2019жыл. Нұр-Сұлтан. «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 6-құндылығы, бағдаршам, постер,маркер.
9-сынып қазақ әдебиеті Арман-Пв, 2019ж
|
10 минут
|
Тапсырма. Жұптық жұмыс.
«А,В,С» әдісі
А-айтады;
В-тыңдайды;
С-бақылайды;
әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен танысу;
Саралаудың қолдау тәсілі.
Тапсырма қадамдары:
-әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен танысады;
Дескриптор:
әдеби шығарманың жанрлық табиғатымен танысады;
Өзара бағалау: бірін-бірі дескриптор негізінде бағалайды.
Мұғалімнің сұрағы:
Ауызша қолдау көрсетемін.
|
«Арман -ПВ» баспасы,2019жыл. Нұр-Сұлтан. 58-бет.
|
Сабақтың соңы
8 минут
|
БҮКІЛ СЫНЫП ОРЫНДАЙТЫН ЖҰМЫС:
«Қыл қалам» әдісі
Тапсырма қадамдары:
- шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды.
Дескриптор:
- шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды;
Өзара бағалау дескрипторлар негізінде өзара ауызша бағаланады.
|
Интербелсенді тақта
|
3 минут
|
КҮНДЕЛІКТІ ШАРАЛАР: оқу мақсаты мен бағалау критерийіне талдау жасау
Үй тапсырмасын беру:
Кері байланыс:
«Бағдаршам»
Сабақтан алған әсерлерін төмендегі түстер арқылы көрсету:
Жасыл түс – сабақтан жаңа идеялар байқадым.
Сары түс – жаңа сабаққа көңілім толды.
Қызыл түс – бүгінгі сабақ сезіміме ерекше әсер етті.
|
Қима қағаздар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау-оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау- оқушының білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс;
Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
|
Рефлекция
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ме?
Оқушылар бүгін не үйренді?
Сабақтағы ахуал қандай болды?
Жоспарланған саралау іске асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу болды ма?
Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?
|
Өткізілген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|