Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жобаны құру және ұсыну
|
Мектеп: №5 мектеп-лицей
|
Күні: 13.04.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сейдалина А.Қ
|
Сынып: 5 в
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Анимация құру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.2.2- алгоритмді сөз түрінде ұсыну
5.3.3.1- ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар анимациясын мен оқиғалардың құру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар үшін: алгоритмді сөз түрінде ұсынады
Оқушылардың басым бөлігі үшін: ойын программалау ортасында анимация құрады
Кейбір оқушылар үшін: Аанимациялық эфектілермен таныса отырып, объектіге енгізіп, түрін өзгертеді
|
Бағалау критерийі
|
- алгоритмді сөз түрінде ұсына алады
- ойын программалау ортасында анимация құра алады
- Аанимациялық эфектілермен таныса, объектіге енгізіп, түрін өзгерте алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминдер: ойын программалау ортасындағы программа тілі
Диалогқа қажетті сөз тіркестері:
Менің программамда ... алгоритмі бойынша ... әрекет жасайды
... кезеңінде мен ... қиыншылықтарға тап болдым
|
Құндылықтарға баулу
|
Тұрмыста, техникада, энергетикада электр өрісінің қолданылу аясын кеңейту арқылы мамандық таңдауға бағыт бағдар беру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Сабақта төмендегідей пәндермен байланыс жүзеге асырылады:
Бейнелеу – фондарға өзгеріс енгізу
|
Алдыңғы білім
|
Scratch бағдарламасы, алгоритм түрлері
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
3 мин
|
«Түстер терапиясы» әдісі арқылы топқа бөлу. Қызыл, сары, жасыл түстерді таңдап бөлінеді, әр топ өздеріне қойылған сұрақтар арқылы топ аттарын анықтайды.
Қызыл түсті-ЗАРЯД
Ол бір денеден екінші денеге өтеді
Тұйық жүйеде сақталады
Оны бөлшектен бөліп қарастыра алмайсың
Ол екі түрге ажыратылады
Сары түсті-ӨРІС
Материяның түрі
Оны сипаттау үшін күш сызықтары енгізілген
Электромагниттік құбылыстарды сипаттаған кезде ол маңызды рөл атқарады
Жасыл түсті-КҮШ
Ньютонмен өлшенеді
Оны ашуға алма себепші болған
Түрткі сұрақ: Осы үш ұғымды қалай байланыстыруға болады?
|
Қызыл, жасыл, сары түсті парақтар
Слайд
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
10 мин
|
Тапсырма -1. «А,В,С» әдісі (жеке жұмыс)
А - сұрақ қояды, В - жауап береді, С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады.
Оқушылар осы сұрақтарға ауызша, жазбаша жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады.
Мысалы:
Электр өрісі дегеніміз не?
Электр өрісі кернеулігінің формуласы
Кернеуліктің өлшем бірлігі
Тапсырма -2. «Физикалық эстафета» әдісі. Топтағы оқушылар ретімен біреуі берілгенін, екіншісі ХБЖ-ға келтіреді, үшіншісі формуласын жазады, төртіншісі есептеулер жүргізеді
10см қашықтықтағы 2,7*10-6Кл нүктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Заряд суда орналасқан
Зарядталған 5см қашықтықтағы өрістің кернеулігі 1,6*105Н/Кл. Зарядтың шамасын анықтаңдар.
Кернеулігі 130Н/Кл біртекті электр өрісінде орналасқан электрондарға осы өріс қандай күшпен әсер етеді?
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Электр өрісі кернеулігінің формуласын қолданып есеп шығарады
|
-есептің шартын жазады
-ХБЖ келтіреді
-кернеуліктің формуласын жазады
-есептеулер жүргізеді
|
Шығармашылық тапсырма-3.
«Еркін ізденіс стратегиясы» әдісі
1. Үріліп жіпке байланған 2 шарды газетке үйкеп-үйкеп бір-біріне жақындатыңыз. Олар бірін-бірі тебеді? Неге? Күш сызықтарын сал
2.Бес тармақты жұлдыз пішіндес металл денеге оң заряд берген кездегі электр өрісі кернеулігінің сызықтарын кескіндеңдер
«Жарайсың», «Керемет» сөздері арқылы өзара бағалайды.
|
Тақырып бойынша үлестірме материалдар
слайд
Шар, газет, А3
|
Сабақтың соңы
2 мин
3 мин
|
«Артығын алып таста» әдісі
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен артығын тап
1. Электрон, электроскоп, карандаш
2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран
3. Жібек, керосин, резеңке, лупа
4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом
5.Эбонит, Нейтрон, Капрон, Ауа
Кері байланыс.
«Бағдаршам» әдісі
Парақтар тақырыпты түсінгенін көрсету үшін пайдалануға болады (мысалы, қызыл
түс =БАРЛЫҒЫ, сары түс =КӨБІ, жасыл түс=КЕЙБІРІ).
|
Стикерлер
Қызыл, сары, жасыл түсті парақтар
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
«А,В,С» әдісі арқылы оқушылар саралап сұрақ қоюға, жауап беру кезінде ойларын жүйелеуге, кейбір оқушылар берілген жауапты бақылап толықтырады.
«Еркін ізденіс стратегиясы» әдісі арқылы шығармашылық тапсырманы орындау арқылы зерттеу дағдылары қалыптасады
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.
(мысалы, қызыл
түс =БАРЛЫҒЫ, сары түс =КӨБІ, жасыл түс=КЕЙБІРІ).
|
Оқушылар «Физикалық эстафета» әдісінде барлық оқушылар орындарынан тұрып қозғалады. Осы жерде денсаулық сақтау технологиясы сақталады.
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |