Күні: 16.02. 2017 ж
Тобы: РС-16о
Сабақтың тақырыбы: Анықталған, анықталмаған интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы.
Мақсаты:
білімділік: 1. Теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, сапалы біліммен қаруландыру, математикаға қызығушылығын арттыру.
Дамытушылық :
Оқушылардың іскерлік пен дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның дамуына жағдай жасау. Ойлау қабілеттерін дамыту, таным белсенділігін арттыру.
тәрбиелік: Меңгерген білімнің өмірге қажеттілігін түсіндіру. Теориялық білімді практикамен ұштастыруға үйрету. Оқушыны тапқырлықпен төзімділікке ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке, жүйелі жұмыс істеуге, өзінше еңбек етуге, пәнге деген қызығушылыққа тәрбиелеу.
Сабақтын типі: өткен сабақты пысықтау
Сабақтың түрі: практикалық сабақ
Сабақтың технологиясы: дамыта оқыту технологиясы, есеп шығаруға негізделген технологиясы, деңгейлік саралап оқыту технологиясы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: репродуктивті әдіс, есеп шығару, миға шабуыл, тақтамен жұмыс, талдау, сұрақ-жауап әдісі, рефлексия, ойын технологиясы
Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер: интерактивті тақта, тарапта парақтары, бағалау бланкі, көмекші қосымшалар.
Сабақта қолданатын стратегиялар: топтастыр, ой толғаныс.
Пайдаланылған әдебиеттер: А.Е.Әбілқасымова. Алгебра және анализ бастамалары. 11 сынып.
Дидактикалық материалдар кешені.
Интернет ресурстары.
№
|
Сабақ кезеңдері
|
Мазмұны
|
Жұмыс түрі
|
Әдіс-тәсілдері
|
І
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1. Оқушылармен амандасу, аудитория тазалығына көңіл бөлу.
2. Оқушыларды топқа бөлу (смайликтер арқылы)
3. Оқушыларға сабақтын мақсат-міндеттерін түсіндеру
4. Үй тапсырмасын сұрау.
|
Өткен тақырыпқа шолу жасау
|
Ауызша, сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау
|
ІІ
|
Өткен сабақты қайталау
|
1.Сұрақтарға жауап беру
-Анықталмаған интеграл белгісі
-Алғашқы функция ұғымы
-Қисық сызықты трапецияның ауданы дегеніміз не?
-Алғашқы функция және табу кестесі.
-Анықталған интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы
-Алғашқы функцияның негізгі қасиеті
-Функцияның тұрақтылық белгісі
-Анықталған интеграл қасиеттері
-Анықталған интеграл мен алғашқы функцияның арасындағы байланыс
2. «Есіңде ме, формула ?» ойыны.
|
Интерактивті тақта арқылы сұрақтар беру, кестені көрсету.
|
Сұрақ-жауап әдісі, тірек-сызба арқылы тірек білімдерін қалыптастыру
|
ІІІ
|
Практикалық кезеңі
|
Математикалық кафе «Интеграл» сайысы
1. Теориялық тест (Несие алу мүмкіндіктері)
2.Ауызша «Несие алу мүмкіндіктерін» тексеру
3.Салаттар (Анықталмаған интеградарды табу ).
4.Бірінші тағамдар түрлері (Анықталған интегралрды есептеу )
5.Екінші тағамдар түрлері. (Қисық сызықты трапецияның ауданың табу)
6. Сусындар.(Интегралдарды есептеу)
|
Ойын ережесімен таныстыру, топ басшыларын тағайындау,бағалау парағымен таныстыру, Интерактивті тақта көмегімен есептердің түрлерін көрсету
|
Репродуктивті әдіс,есеп шығару әдісі, дәлелдеу әдісі, шартты түсіндіру
|
Ү
|
Білімді бағалау, қорытындылау
|
1.оқушылар жинақтаған баллдары бойынша , қорытындылады
|
Бағалау бланкісіне баллдары түсіру
|
Сабақты қорытындылау, бағалау,
Рефлексия
|
|
Үй тапсырмасын беру
|
А.Е.Әбілқасымова. Алгебра және анализ бастамалары. 11 сынып. №38-41 есеп 25-б
Анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың аудандарын есептеу
|
Үй тапсырмасы беріледі, түсіндіріледі
|
Қысқаша нұсқау беру
|
- Ал енді асқа бет бұрайық.
№1-5 столдарға администратор-даяшылар кафенің ас мәзірін , бағалау парағын және «Нан» шығарады. Ас мәзірде интеграл кухнясының тағамдары.
Ең бірінші сіздердің несие алу мүмкіндіктерін тексереміз. Сіздердің «Анықталған интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы» тақырып бойынша білімдеріңіз осы тағамдардың дәмін көруге жете ма? Ал енді ,бастайық
Халық айтқан екен «Қатты тәртіп көрсе бала күнінде, өнерімен қуантады түбінде»
Сіздер тек қаңа ауызша жауап бересіздер. Тест уақытқа. Ойлануға 30 секунд
Администратор – даяшылап тест сұрақтарды таратады.
«$»
Тапсырмаларды барлығы шығарады. Жауаптарды парақтарға жасады.
Кез келген Х жиынында өзгеретін х үшін F´(x) = f(x), теңдігі орындалса, онда F(x) функциясы осы жиында f(x) функциясының .......................... деп аталады.
А) туындысы; В) алғашқы функциясы; С) кері функциясы; D) үзіліссіз.
Ньютон-Лейбниц формуласымен ...................есептейді
А) анықталған интеграл; В) туындыны; С) кері функцияны; D) анықталмаған интеграл.
Берілген функция үшін алғашқы функцияның жалпы түрін жаз = 2
А) 0; В) 2х + С; С) 2х; D) 2.
F(в) -Ғ(а) айырманын у= f(x) үзіліссіз функциясының [а;в] кеіндісіндегі ................... деп аталады нкции; Ох; х = а, х = b; В) непрерывной, неотрицательной;
А)анықталған интеграл б) анықталмаған интеграл с) туынды D) қисық сызыөты трапеция
Жоғарыдан үзіліссіз у = f(x) функциясының графигімен, түзулерінің ал төменгі жағынан .....өсінің ..... кесіндісімен, бүйір жақтарынан кесінділерімен шектелген жазық фигураны қисық сызықты трапеция деп аталады
А) у = а, у = b; Ох В) үзіліссіз, теріс емес х = а, х = b; Оу. С) у = а, у = b; Оу
D) у = -а, у = - b; Ох
Даяшылар теориялық тест сұрақтарды жинап, тексереді . Әр столдың басшылары бағалау парақтарына балллдарды қойып отырады
Ауызша жұмыс (интерактивті тақтада тапсырмасы берілген. Жауаптың бағасы 1 балл)
1). Қатені тап ;
.
2). Интегралды есепте:dx; (
; ( + C = -
. ( 5 ln │x│)
3) Есепте: ;
Администратор-даяшылар тапсыпыстарды қабылдайды.
Сіздердің алдарыңызда бүгінгі күннін ас мәзірі жатыр. Тапсырыстарды берейік. Әрбір тағамның құны баллмен берілген.Даяшылар тапсырыстарды қабылдап, жылдам және тес интегралды тарсырыстарды жеткізіп береді.
Даяшылар «Холодные закуски» тағамдарын таратуда Приложение2
Сіздердің алдарыңызда холодные закуски
-Көк тарелкіде «Көктем». Осы түсті парақтарға берілген есептерді шығарыңыздар. «Весна» на зеленых тарелках.Ас болсын!
Анықталмаған интергралды есептеу:
«Көктем»: салаты
; 2) ; 3) ; 4)
Достарыңызбен бөлісу: |