Қазақстан тарихы
|
Күні:
|
Сынып -7
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қарахан мемлекеті
|
Сабақтың мақсаты:
|
тҚ Қарахан мемлекетінің құрылуы,қоғамдық құрылысы,саяси жағдайы,шаруашылығы мен мәдениеті туралы мағлұмат беру,қазіргі кезде орналасқан жерін картадан көрсету,мемлекеттің қоғамдық құрылысын қазіргі біздің қоғамымызбен салыстыру.
Оқушылардың тарихи-ғылыми еңбектерді талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
|
Сабақ. әдіс-тәсілдері:
|
Диалогтік оқыту, топтық жұмыс, АКТ, СТО технологиясының элементтері
|
Күтілетін нәтиже:
|
Ой толығады;
өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі
әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;
Топтық жұмыс арқылы кері байланысты үйренеді.
|
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.
1. Қызығушылығын ояту
2. Мағынаны тану
3. Ой толғаныс.
III.Үйге тапсырма беру. 10 оқу, хронологиялық кесте қуру
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Дерек көздері
|
Уақыт
өлшемі
|
1. Қызығушылығын ояту:
Психологиялы тренинг өткізіп,қима қағаздарды жинастыру арқыл екі топоқа бөледі
|
Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады
|
Қимақағаздар
|
2 мин
|
Үй тапсырмасын сұрайды.
Үй жұмысын түріктердің рухани мәдениеті туралы екі хат тапсырылады.
1.Түріктердің жазба мәдениеті мен әдеби тілдің дамуы.
2.Түріктердің наным -сенімдері мен діні.
|
Оқушылар хатқа жауап беру үшін глобус және карта топтарына топтасып, сыни тұрғыдан ойланып,диалогқа түсіп түріктердің рухани мәдениеті туралы не білетіндерінді жазып, беинелейді.Топ басшылары критерии бойынша топты бағалайды.
|
Флипчярт,маркерлер,
оқулық
энциклопедия
компьютер
|
8 мин
|
Жаңа сабақ
Қарахан мемлекеті туралы тақырыптық картаны,электронды оқулықты,суреттерді қолдана отырып жалпы түсініктеме береді
.
|
Оқушы картаға электронды оқулық қа,суреттерге қарап өзіне керекті нақты мағлұматты дәптерге түсіріп алады.
|
Карта,электронды
оқулық,суреттер.
|
5-мин
|
Қызығушылығын ояту.
«Синкуейн» әдісі
- Ұсынылған проблема бойынша жан – жақты түйіндеме жасай алады;
- Ақпаратты қысқа да нұсқа жазбаша түрде тұжырымдай алады;
- Берілген проблемаға шығармашылық көзқараспен қарайды;
- Таным әрекеті процесінде қарым-қатынас шеберлігі
|
Тақырыптың атауы
Тақырыпты сипаттайтын екі сөз
Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз
Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы
Тақырыптың мәнін ашатын синоним бір сөз
1.Тақырыптың аты: Қарахан
2.Сипаты: түрік тілдес
3.Қимылы:Құрылды, билікеті, ыдырады.
4.Қараханның орталығы Баласағұн қаласы.
5.Мемлекет
|
|
2-мин
|
2. Мағынаны тану:
Ой-дамыту:
Оқушыларды президенттер есімдері мен басқаратын елдерінің аттарын қима қағаздарға жазып тарату арқылы 4 топқа бөліп, оларға Қарахан мемлекеті туралы кинолента құрастыру тапсырылады. сыни тұрғыдан ойлануға дағдыландыру, жұптарға бірін бірі бағалайтын парағын беру.
Оқушылар білімін бекіту
Тақырып бойынша түйін шығарту.
|
Оқушылар топқа бөлініп , .диалог арқылы әңгімелесіп ортақ тұжырым жасап кинолента құрастырып,критерииге сай топтардың тұжырымдамаларын бағалайды.
Кинолентаның тақырыптары:
1-топ.Қарахан мемлекетінің құрылуы.
2-топМемлектінің қоғамдық құрылысы.
3- топШаруашылығы мен мәдениеті.
4-топ Қарахан мемлекетінің саяси жағдайы.
Қорғалған тұжырымдамаға «Шакен жұлдыздары» марапаты сияқты төмендегідей формативті бағалау жұлдызшаларына ие болады
«Шығармашыл топ»
«Ең күшті идея айтқан топ»
«Тұжырымдаманы ең күшті дәлелдеген топ»
«Эстетикалық талапқа сай болған жұп топ
Тест (ия, жоқ) жеке ойланып жауап береді
1. Қарахан мемлекетінің құрылуында басты рөл түргеш тайпасы атқарды ма?
2. Вақфтық жерлер дінбасылар үлесінде болды ма?
3. Хорезм шахы Қарахан мемлекетінің құлауына әсер етті ме?
4. Айша бибі кесенесі Тараз қаласында орналасқан ба?
5. Қарахан мемлекеті 5 ғасыр бойы өмір сүрді ме?
6. Қарахан мемлекеті Алтайда орналасты ма?
7. Күшілік хан Қарахан мемлекетінің негізін қалады ма?
8. Яғма тайпасының тотемі бура ма?
9. Иқтаның иесі шаруа ма?
10. Ислам діні 960 жылы мемлекеттік дін ретінде жарияланды ма?
|
эж
|
20 мин
|
3.Ой толғаныс:
Рюкзак
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін стикерге жазып , рюгзагқа салып көрсетеді
|
Стикер
|
3мин
|
Бағалау:
|
Топтық ,жиынтық бағалау
|
Бағалау парақшасы
|
5мин
|