Сыныбы, пәні:
|
Пән мұғалімі: Досмағанбетова Фарида
Күні: 25.01.2016ж
|
Сабақтың тақырыбы
|
Аралар мен құмырсқалар- қоғамдық бунаңденелілер
|
Мақсаты
|
Оқушылардың аралар мен құмырсқалар туралы білетіндерін пайдалана отырып: олардың тіршілігі мен отбасы құру ерекшеліктері және мінез — құлықтары мен түйсігі жайлы мәліметтер беру. проблемалар турдыра отырып шығармашылық, ойлау, қабілеттерін арттыру; топта бірлесіп жұмыс жасау, өзін және сыныптасын бағалай алу дағдыларын қалыптасытыру
|
Күтілетін нәтижелер
|
Оқушылардың аралар мен құмырсқалар туралы білімдері толыға түседі: олардың тіршілігі мен отбасы құру ерекшеліктері және мінез — құлықтары мен түйсігі жайлы мәліметтер алады, проблемаларды шеше отырып, шығармашылық, ойлау, қабілеттерін артады; топта бірлесіп жұмыс жасау, өзін және сыныптасын бағалай алу дағдыларын қалыптасады.
|
Керекті жабдықтар
|
Интерактивті тақта, маркерлер, палакат, т.б
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
Топтық тапсырмалар, жұптық және жеке тапсырмалар
|
С а б а қ б а р ы с ы :
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
2. Психологиялық дайындық
3. Топқа бөлу
1-топ: маса, шіркей, бөгелек, шыбын
2-топ: шегірке, шекшек, бұзаубас, шілделік
3-топ: қиқоңыз,бізтұмсық, қанқыз, бұғықоңыз
4-топ: ара, құмырсқа, шаншар, астық қимасы
Мұғалім:
1.Не үшін бұлай біріктіңдер?
2.Бұл отрядтардың барлығын біріктірсек не болады?
3. Бірігуді қандай қозғалыспен көрсетуге болады?
Олай болса, бүгінгі сабағымыздың ұраны «Жұмыла көтерген жүк жеңіл»
Үй тапсырмасын сұрау
Ыстық картошка
Бунақденелілерді зерттейтін ғылым қалай аталады? Ж: Энтомология
Шала түрленіп даму неше сатыдан тұрады? Ж: жұмыртқа-дернәсіл-имаго
Толық түрленіп даму неше сатыдан тұрады? Ж:жұмыртқа-дернәсіл- қуыршақ -имаго
Жаушоғыл түзетін шегірткенің қанатсыз дернәсілі қалай аталады? Ж:Жаяу шегірке
Көбелектің ауыз мүшесінің құрылы қандай?Ж: сорғыш түтік
Қоңыздар қандай отрядқа жатады? Ж: Қатқылқанттылар
Масаның ауыз мүшесі қалай аталады? Ж: Шаншып-сорғыш
Арада дамудың қай түрі жүреді? Ж: Толық түрленіп даму
|
Мұғаліммен амандасады.
Оқушы:
1.Бір отрядқа біріктіріледі, отрядтардың атын атайды,
2.Бунақденелілер класына жатады.
3.Шеңбер құрамыз
Сұрақтарға жауап береді, өткен материалды еске түсіреді
|
Тұсаукесер
|
Слайда үш түрлі схема беріледі. 1. Аралар.
2. Құмырсқалар. 3. Мектептің басқару жүйесі
Үш схеманың арасында қандай байланыс бар? Қоғам дегеніміз – адамдардың өздерінің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатындағы өзара байланыстары мен өзара әрекеттерінің қалыптасқан формаларының тарихи бірлестігі. Аралар мен құмырсқалар жанұясын қоғам деп айтсам бола ма?
Сабақтың тақырыбы шығады
|
Аралар мен құмырсқалар –қоғамдық бунақденелілер екендігін біледі
|
Негізгі бөлім
|
Жаңа сабақ. Жеке тапсырма « Сенемін, сенбеймін» сауалнамасы
Проблемалық сұрақ. Жұптық тапсырма
Ашық хат
Құрметті 7 сынып оқушылары!
Менің сіздерге қояр сұрағым бар. Жаздың бір күні есік алдында қарбыз жеп отыр едім, кенет бір ара келіп қарбызыма қонды. Мен оны ұшырып жібердім. Сәлден соң аралар көбейіп кетті. Менің амалсыз үйге кіруіме тура келді. Сонда менің қарбыз жеп отырғанымды басқа араларға әлгі ара айтып қойған ба? Сонда қалай, аралар да сөйлесе ала ма?
Сәлемнен 6 сынып оқушысы Балтабай Ернұр
Топтық тапсырмалар
1-топ Құмырсқа жанұясының құрамы мен тіршілік әрекеті
2-топ: Құмырсқа илеуінің құрылысы.
3-топ: Балара жанұясының құрамы мен тіршілік әрекеті
4-топ: Араның сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер. Балара ұясының құрылысы.
Топтар мәтінді оқиды, өзара топта талқылайды, постерге жазып, қорғайды.
Түйсік, мінез құлық туралы мұғалім түсінік береді. Сыртқы дүние заттары мен кұбылыстарының жеке қасиеттерінің сезім мүшелеріне тікелей әсер ету үшін пайда болған мидағы бейнелерді түйсік деп атайды Түйсік арқылы заттардың түсін, иісін, дәмін, катты жұмсактығын, кедір-бұдырлығын т. б. осы секілді касиеттері ажыратылады. Сондай-ақ түйсік денеде болып жататын түрлі өзгерістер жөнінде де, яғни дененің қозғалысы мен онын кеністікке орналасуын, жеке бөліктерiнiң жұмысы жайлы хабарлайды. Сыртқы дүниені танып-білу түйсіктен басталады.
Бағалау. «Бармақпен бағалау» стратегиясы арқылы өздерін бағалайды.
Сергіту сәті. Музыка тыңдау Н.Римский-Корсакова «Жабайы араның ұшуы» Салтан патша ертегісі операсы
Өз ойларын айту
|
Оқушылар:
Сабаққа қызығығушылығы артады, ой пікірлерін айтады.
Оқиды, топта талқылайды постерге жазып қорғайды
Оқушылар сол арқылы білімдерін бір жерге жинақтап, жаңа тақырыпты ұғып алады.
Тыңдайды жаңа түсініктері қалыптасады
Музыка туралы өз ойларын айтады
|
Қорытынды
|
1)Бекіту сұрақтары: « Сенемін, сенбеймін» сауалнамасын аяқтау.
2) «Жансыз зат» ойыны .
Маркер аламыз ақ қағазға 10 см көлемінде кез келген жансыз заттың суретін саламыз. 10секунт уақыт. Салған суреттерін ара немесе құмырсқаға ұқсасатығын айтып сөйлем құрастырады. 4 топтан бір оқушы оқиды, қалғандары өз топтарының тұсына іледі. Барлық оқушылар орындарыннан тұрып аралау (галерея) арқылы өзгелердің жұмыстарын көреді.
Үйге тапсырма: әр топтың жоғарғы жағына ілінген сөздерді оқып оған мән береміз және қай оқымыстының сөзіне келіссек соның тұсына барып тұрамыз.
«Әр таудың басын аңсаған арқар аштан өледі» Оралхан Бөкейхан
«Көлдің тақырға айналуы оңай, Байдың тақырға айналуы оңай» Ш.Мұрзаза
«Күн табиғатқа қандай әсер етсе, ақыл-ой жұмыстары да адамға сондай әсер етеді» В.Гумбольд
«Біз табиғаттан рахым күтіп отыра алмаймыз одан алу міндетіміз» И.В.Мичурин
Аралар мен құмырсқалар туралы түсінгендерін дәптерге түсіру. Егер жер шарында барлық бунақденелілер жойылып кетсе не болар еді. (эссе жазу)
4)Рефлексия:
Смайликтер арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін білдіреді.
- Сабақ аяқталды!
- Сау болыңыздар!
|
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды.
Оқушылар бағаланады
Өзге оқушылардың жұмысын көре отырып, өз еңбегін де баға бере алады.
.
Үй тапсырмасын күнделікке түсіріп алады.
Өзінің көңіл-күйіне сәйкес смайликті көтереді
|
Сабақтың өзіндік талдауы
|
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
|
Сыныбы:_________________
Оқушының тегі,аты: _________________________________________________________
№
|
Мазмұны
|
Сабақтың басында
|
Сабақ соңында
|
Дәлелдеу немесе толықтыру
|
Ұпай
|
сенемін
|
сенбеймін
|
сенемін
|
сенбейбін
|
|
|
1
|
Құмырсқа илеуінде тек бір ғана аналық болады
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Құмырсқалар бір-бірімен сөйлеседі
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Аралар гүлдерден шірне жинайды
|
|
|
|
|
|
|
4
|
Арадан қышқыл алуға болады
|
|
|
|
|
|
|
5
|
Араның артқы аяғында қоржынша болады
|
|
|
|
|
|
|
6
|
Құмырсқаны тағам ретінде пайдалануға болады
|
|
|
|
|
|
|
7
|
Ара ұясын балдан жасайды
|
|
|
|
|
|
|
8
|
Құмырсқаның илеуін жұмысшылары салады
|
|
|
|
|
|
|
|
Барлық ұпай:
|
|
|
|
|
|
|
1-6-ұпай «2»-лік
7-12-ұпай «3»-тік
13-18 ұпай «4»-тік
19-24 ұпай «5»-тік
Сыныбы:_________________________
Оқушының тегі, аты:___________________________________
№
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақтағы іс-әрекеттерге қатысу
|
өте жақсы
|
орташа
|
нашар
|
1
|
Сенемін, сенбеймін кестесі
|
|
|
|
2
|
Жұптық тапсырма
|
|
|
|
3
|
Топтық тапсырма
|
|
|
|
4
|
«Жансыз зат» ойыны
|
|
|
|
Сыныбы:_________________________
Оқушының тегі, аты:___________________________________
№
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақтағы іс-әрекеттерге қатысу
|
өте жақсы
|
орташа
|
нашар
|
1
|
Сенемін, сенбеймін кестесі
|
|
|
|
2
|
Жұптық тапсырма
|
|
|
|
3
|
Топтық тапсырма
|
|
|
|
4
|
«Жансыз зат» ойыны
|
|
|
|
Сыныбы:_________________________
Оқушының тегі, аты:___________________________________
№
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақтағы іс-әрекеттерге қатысу
|
өте жақсы
|
орташа
|
нашар
|
1
|
Сенемін, сенбеймін кестесі
|
|
|
|
2
|
Жұптық тапсырма
|
|
|
|
3
|
Топтық тапсырма
|
|
|
|
4
|
«Жансыз зат» ойыны
|
|
|
|
Сыныбы:_________________________
Оқушының тегі, аты:___________________________________
№
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақтағы іс-әрекеттерге қатысу
|
өте жақсы
|
орташа
|
нашар
|
1
|
Сенемін, сенбеймін кестесі
|
|
|
|
2
|
Жұптық тапсырма
|
|
|
|
3
|
Топтық тапсырма
|
|
|
|
4
|
«Жансыз зат» ойыны
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |