Ибатова Маншук Кашапқызы
Жоғары санатты биология пәнінің мұғалімі
Ә. Жангелдин атындағы орта мектеп
Атырау облысы , Атырау қаласы
Сабақтың тақырыбы
|
Аралар мен Құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.
|
Сілтеме:
|
Қ.Қайым,Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов Биология -7 сынып .
|
Сабақтың мақсаты:
|
Аралар мен құмырсқалар –қоғамдық бунақденелілер.Олардың тіршілігімен отбасын құру ерекшеліктері.Мінез- құлықтары.Аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы толық мағлұмат беру.
|
Негізгі идеялар:
|
Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау
арқылы теориялық ойлауын, білімін кеңейтуге ықпал жасау.
|
Мұғалім
дер үшін оқыту нәтижесі:
|
1. Мұғалім оқуға бағыттап отыру
2. Қорытынды жасай білуге жағдай жасау.
3.Оқушылар өзін және достарын бағалау
мүмкіндіктерін жасау.
|
Оқу нәтижесі:
|
Оқушылар Аралар мен құмырсқалар –қоғамдық бунақденелілер.Олардың тіршілігімен отбасын құру ерекшеліктері.Мінез- құлықтары.Аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы толық меңгере алды.АКТ-ны пайдалана білді.Топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа,сыни ойлауға ұйренді.Өзіндік идеяларын, ойларын ашық айты.
|
Күтілетін
нәтижесі
|
Оқытудағы Кембридж тәсілінің теориялық негізідерімен танысады,
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалана отырып және сынып тәжірибесінде қолдану арқылы,оқушының тұлғалық бағытын белсенділікке бағыттай алады,өсу динамикасын кез-келген кезеңде анықтай алады,пән бойынша бағалау критерийлерін жасайды, өз идеяларын қорғайды.
|
Жаттығу
лар:
|
Тапсырма №1 «Ой сергіту» Білу
-
«Ой қозғау» Түсіну (өткен материалға шолу)
-
Буынаяқтылар типінің ерекшеліктері, оның кластары?
-
Шаянтәрізділердің түрлерін ата?
-
Өрмекшітәрізділердің ерекшеліктері?
-
Бунақденелілердің түрлері, ауыз мүшесінің түрлері қандай?
-
Қандалалардың барлығы бірдей қанмен қоректенедіме?
-
Қай жәндіктердің аналықтары ғана қан сорады?
1.
«Мағынаны тану» Аралар мен Құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың жоспары: 1.
Ой дамыту ( жаңа материалмен жұмыс) Интерактивті тақтаны пайдаланып, электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.
Тапсырма №2
«Ойлан, жұптас, топтас» Талдау ( Мәтінмен жұмыс)
Топтық жұмыстар беру. ( 3 топқа бөлу)
I топқа: Бас бөліміндегі мүшелердің ерекшеліктері.
II топқа: Кеуде куысында қандай мүшелер орналасқан.
III топқа: Құрсақ қуысы және бунақденелілердің дене құрылысындағы ерекшеліктер.
|
Сабақ кезеңдері:
|
Мұғалімнің іс – әрекеті;
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Ресурстар
|
Мотивация
|
Оқушыны көзден таса етпеу, түрлі топтық жұмыстармен жетелеу, күрделі тапсырмаларға бастау, жеке жұмыс, топтық тапсырмалар беру,оқушыны басқа жақтарынан таниды,өзін жетекші, бағыттаушы ретінде таниды.
|
Белсенді, салыстырады, орындайды, оқу, жаттау. Ұжымдасып өз ойларын айтады.
Мақсат қоюға үйренеді,бірігіп жұмыс жасайды.Бір-бірімен тіл табысады келісімге келуді үйренеді.Қортынды жасай алады.
|
Интерактивті тақта, таратылым материалдары:
|
|
Жаңа материалды меңгерту.
|
|
|
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,оқытуда ақпараттық-
Коммуникациялық технологияларды пайдалану,қабілетті оқушыларды анықтау.
|
|
|
|
Биологиялық энцеклопедиясы.Википедия сайттары.
Биология 7-сынып оқулығы Қ.Қайым,
Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов,Ж.Қожантаев,
Алматы «Атамұра» 2012. «Биология
Анықтамалығы»№1,2, 2012ж
|
|
|
|
Оқулық,интерактивті тақта, компьютер, Актив слайд, слайдтар,электрондық оқулық.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: 2минут Білу
|
Бірнеше түрлі – түсті конфеттер арқылы топқа бөлу
-
«Ой қозғау» (өткен материалға шолу
-
Талдау_(_Мәтінмен_жұмыс)'>Түсіну (өткен материалға шолу)
-
Буынаяқтылар типінің ерекшеліктері, оның кластары?
-
Шаянтәрізділердің түрлерін ата?
-
Өрмекшітәрізділердің ерекшеліктері?
-
Бунақденелілердің түрлері, ауыз мүшесінің түрлері қандай?
-
Қандалалардың барлығы бірдей қанмен қоректенедіме?
-
Қай жәндіктердің аналықтары ғана қан сорады?
|
1. Топқа бөліну.
«Ой қозғау» Білу (өткен материалға шолу)
|
|
Негізгі бөлім
Блум жүйесі
|
Жаңа материалмен жұмыс
Мағынаны тану»
Сабақтың тақырыбы: Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.
Интерактивті тақтаны пайдаланып, электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.
|
электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.
Топтық жұмыста арқылы оқушылар тақырыпты өздері ашып алады.Меңгеру,
Анықтау.
|
|
Түсіну
|
Тапсырма №2
«Ойлан, жұптас, топтас» Талдау ( Мәтінмен жұмыс)
Топтық жұмыстар беру. ( 3 топқа бөлу)
I топқа: Бас бөліміндегі мүшелердің ерекшеліктері.
II топқа: Кеуде куысында қандай мүшелер орналасқан.
III топқа: Құрсақ қуысы және бунақденелілердің дене құрылысындағы ерекшелікте
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Топқа бөлінеді.
Постер қорғайды.
|
|
Қолдану
|
1. Сәйкестікті тап
2.Қосымша тапсырма.
3.Бал арасы жайлы қызықты мәліметтер
4.Әртізбектегі артық нысанды тап.
|
|
Плакат,маркер,интерактивті тақта,постер.
|
Талдау
|
«Ой қорыту» Жаңа материалды қорытындылау.
Бунақденелілерде неше жұп аяқ болады?
Аяқтары дененің қай бөлімінде орналасады?
Ұшатын бунақденелілерде қанаты қайда орналасады?
|
Әрбір топтан деңгейлік сұрақтарға жауап береді.
|
|
Сергіту сәті
| -
Тапсырма №1
-
Тізімдегі бунақденелілерді даму түрлеріне байланысты топтастырып жаз А.Шала түрленіп даму:
Ә.Толық түрленіп даму:
-
1.Дәуіт(инеліктің түрі);2.Қоңыз;3.Үй шыбыны;4.Тарақан;5.Көбелек;6.Шегіртке. 7.Ара, 8.Құмырсқа
.
Тапсырма №2
3 топқа 3 түрлі сурет беріледі. Суретті қара.Әрбір топтаға бунақденелілердің аттарын ата және олардың даму сатысын көрсет?
Тапсырма №3
Орамжапырақ ақ көбелегінің көбею сатысын дұрыс ретпен орналастыр: 4 тапсырма
Сәйкестендір
|
Шала түрленіп даму мен толық түрленіп даму түрлерін теріп жазу.
Даму сатыларын көрсету.
Сурет арқылы сөйлеу
|
|
Топ көшбасшыларына тапсырма.
|
«Сенесіз бе, сенбейсіз бе?»
Жұмбақ шешу
“Құпия сан”
|
3- топтын көшбасшыларын
Тапсырмалар.
|
|
Жинақтау
|
Рефлексивті байланыс. Сіз үшін не жақсы болды?
Білетінім.Үйренгенім.Үйренгім келеді.
|
Оқушылар пікірлерін стикерге жазып ағашқа іледі.
|
|
Бағалау
|
Формативті бағалау. Оқушыларлың өзін – өзі бағалау.
|
Бағалау жүргізеді
|
|
Үйге тапсырма
|
Аралар мен Құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.
|
Оқу,іздену,ойлану,зерттеу,анықтау,жаттау.
|
|
Ой толғаныс
|
Реферат дайындау
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |