Сабақтың тақырыбы: Қарапайым мәтіндік редакторы. Редактор интерфейсі. Мұғалімніңаты-жөні : Күні
Дата 25.08.2017 өлшемі 157,1 Kb. #27488 түрі Сабақ
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым мәтіндік редакторы. Редактор интерфейсі.
Мұғалімніңаты-жөні :
Күні:
СЫНЫП:
5 А,Ә,Б,В
Қатысқаноқушылар саны:
Қ атыспағаноқушылар саны:
Сабақнегізделгеноқумақсаттары:
World Pad мәтіндік редакторы турал негізгі түсінік айту, мәтіндік редакторды іске қосуды үйрету, құрал-саймандармен таныстыру.
Сабақтан күтілетін нәтиже:
1-деңгей (білу, түсіну):
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады :
Мәтіндік редакторды іске қосады, құрал-саймандардың атқаратын функцияларын біледі.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады :
Құрал-саймандарды қолданып, редакторда қарапайым мәтінді жазады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Оқушылардың кейбіреулерімынаныорындайалады:
Түрлі көлемдегі мәтіндерді жазып, пішімдей алады.
Тілдікмақсат :
Сабақта қолданылатын термин сөздер:
Мәтін, терезе, алмасу буфері, пішімдеу, меңзер (қазақ тілінде)
Текст, окно, буфер обмена , форматирование , курсор (орыс тілінде)
Text, window, copy buffer, formatting (ағылшынтілінде)
Ресурстар:
Компьютердің стандартты программалары , мәтіндік редактор WorldPad, электронды оқулықтар
Пәнаралықбайланыс:
Қазақ тілі, геометрия
Алдыңғы оқу:
Ақпаратты баспаға дайындау.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақ барысы және
жоспарланғануақыт
Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер
Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
3 минут
Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
Оқушыларға компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескерту. Оқушыларды топтарға біріктіру.
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ
5 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады) Ақпаратты баспаға шығаруда қай батырма қолданылады?
Баспаға дайындаған ақпаратты шығаруда алдын ала көру үшін қандай амалдар орындалады?
Баспаға шығару терезесінде қандай амалдар орындауға болады?
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Баспаға берілетін беттің параметрлерін баптау үшін қандай амалдар орындалады?
Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Графикалық ақпаратты баспаға тағы да басқа қандай жолдармен шығаруға болады?
Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.
ЖАҢА САБАҚ
12минут
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)
(Жаңа сабаққа дайындықпен келген оқушының қорғауын ұйымдастыру);
Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік.
Редакторды іске қосу жолдары.
Орындалатын амалдар. Мәтіндік редактордың батырмаларының атқаратын қызметі және мәтінді пішімдеу.
САБАҚТЫ БЕКІТУ
15 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады) Мәтіндік редактордың атқаратын қызметі туралы жалпы түсінік айту.
Жұптық жұмыс.
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редактор бағдарламасын түрлі жолдармен іске қосу. Қарапайым мәтін жазу.
Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Мәтіндік редактордың құрал-саймандарын қолданып , мәтінді пішімдеу.
Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
5 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасату)
Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік дайындау.
Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редакторды іске қосу жолдарын мен
құрал-саймандар көмегімен атқарылатын іс-әрекет түрлерін білу.
Тапсырманы орындағанға «4» баға қойылады.
3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)
Өзінің өмірбаянын және отбасы туралы мәтіндік редакторда құжат дайындап келу.
Тапсырманы орындағанға «5» баға қойылады.
БАҒАЛАУ
3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады.
6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады.
9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады.
КЕРІ БАЙЛАНЫС
Стикер немесе парақшалар көмегімен оқушылардан кері байланыс алу.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?
Тәлімгер:
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді теру ережесі. Мәтінді енгізу және редакциялау. Практикалық жұмыс.
Мұғалімніңаты-жөні :
Күні:
СЫНЫП:
5 А,Ә,Б,В
Қатысқаноқушылар саны:
Қ атыспаған оқушылар саны:
Сабақнегізделгеноқумақсаттары:
Оқушыларға WordPad мәтіндік редакторын да мәтін теру ережелерінің мүмкіндіктерімен танысуды жалғастыру,өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыра отырып, логикалық ойлау қабілетін дамыту, компьютерді пайдалана отырып сурет салуға үйрету
Сабақтан күтілетін нәтиже:
1-деңгей (білу, түсіну):
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады :
Мәтінге дайын суреттер енгізуді енгізуді
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады :
Құрал-саймандарды қолданып, редакторда қарапайым мәтінді жазады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Оқушылардың кейбіреулерімынаныорындайалады:
Түрлі көлемдегі мәтіндерді жазып, пішімдей алады.
Тілдікмақсат :
Сабақта қолданылатын термин сөздер:
Мәтін, терезе, алмасу буфері, пішімдеу, меңзер (қазақ тілінде)
Текст, окно, буфер обмена, форматирование, курсор (орыс тілінде)
Text, window, copy buffer, formatting (ағылшынтілінде)
Ресурстар:
Компьютердің стандартты программалары, мәтіндік редактор WorldPad, электронды оқулықтар
Пәнаралықбайланыс:
Қазақ тілі, геометрия, ағылшын тілі
Алдыңғы оқу:
Қарапайым мәтіндік редакторы. Редактор интерфейсі.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақ барысы және
жоспарланғануақыт
Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер
Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
3 минут
Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
Оқушыларға компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескерту.
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ
5 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)
Мәтін бөліктерін қалай ерекшелейді?
Мәтінді қалай жазады?
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редакторының терезесі қандай элементерден тұрады?
Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Мәтінді енгізу қалай орындалады?
Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.
ЖАҢА САБАҚ
12минут
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)
(Жаңа сабаққа дайындықпен келген оқушының қорғауын ұйымдастыру);
Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік.
Редакторды іске қосу жолдары.
Орындалатын амалдар. Мәтіндік редактордың батырмаларының атқаратын қызметі және мәтінді пішімдеу.
САБАҚТЫ БЕКІТУ
15 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады) Мәтіндік редактордың атқаратын қызметі туралы жалпы түсінік айту.
Жұптық жұмыс.
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редактор бағдарламасын түрлі жолдармен іске қосу. Қарапайым мәтін жазу.
Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Мәтіндік редактордың құрал-саймандарын қолданып, мәтінді пішімдеу.
Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
5 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасату)
Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік дайындау.
Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редакторды іске қосу жолдарын мен
құрал-саймандар көмегімен атқарылатын іс-әрекет түрлерін білу.
Тапсырманы орындағанға «4» баға қойылады.
3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)
мәтіндік редакторда эссе дайындап келу.
Тапсырманы орындағанға «5» баға қойылады.
БАҒАЛАУ
3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады.
6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады.
9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады.
КЕРІ БАЙЛАНЫС
Стикер немесе парақшалар көмегімен оқушылардан кері байланыс алу.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?
Тәлімгер:
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді пішімдеу. Практикалық жұмыс.
Мұғалімніңаты-жөні :
Күні:
СЫНЫП:
5 А,Ә,Б,В
Қатысқаноқушылар саны:
Қ атыспаған оқушылар саны:
Сабақнегізделгеноқумақсаттары:
Мәтінді пішімдеу. Әріптер туралы тақырыптың маңыздылығын меңгеріп, ажыратып, өз ойы арқылы білімдерін дамытуға пайдаланады.
Сабақтан күтілетін нәтиже:
1-деңгей (білу, түсіну):
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады :
Редакторда қарапайым мәтінді жазады, мәтіндік редакторды іске қоса алады , мәтін енгізе алады, құрал-саймандардың атқаратын функцияларын біледі.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады :
Мәтінді пішімдей алады, құрал-саймандарды қолданып,.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Оқушылардың кейбіреулерімынаныорындайалады:
Түрлі көлемдегі мәтіндерді жазып, пішімдей алады.
Тілдікмақсат :
Сабақта қолданылатын термин сөздер:
Мәтін, терезе, алмасу буфері, пішімдеу, меңзер (қазақ тілінде)
Текст, окно, буфер обмена, форматирование, курсор (орыс тілінде)
Text, window, copy buffer, formatting (ағылшынтілінде)
Ресурстар:
АКТ, слайдтар, А3 форматты қағазы,стикер,суреттер,жетондар
Пәнаралықбайланыс:
Қазақ тілі, геометрия
Алдыңғы оқу:
Мәтінді теру ережесі. Мәтінді енгізу және редакциялау. Практикалық жұмыс.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақ барысы және
жоспарланғануақыт
Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер
Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
3 минут
Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
Оқушыларға компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескерту.
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ
5 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады) Мәтәндік редактор дегеніміз не?
Редактор интерфейсі дегеніміз не?
MS Word түрлерін ата?
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редакторының терезесі қандай элементерден тұрады?
Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Мәтінді енгізу қалай орындалады?
Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.
ЖАҢА САБАҚ
12минут
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)
(Жаңа сабаққа дайындықпен келген оқушының қорғауын ұйымдастыру);
Мәтіндік редактор туралы жалпы түсінік.
Редакторды іске қосу жолдары.
Орындалатын амалдар. Мәтіндік редактордың батырмаларының атқаратын қызметі және мәтінді пішімдеу.
САБАҚТЫ БЕКІТУ
15 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады) Мәтіндік редактордың атқаратын қызметі туралы жалпы түсінік айту. Мәтінді енгізу және редакциялау
Жұптық жұмыс.
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редактор бағдарламасын түрлі жолдармен іске қосу. Қарапайым мәтін жазу. Мәтінді енгізу және редакциялау
Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады.
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
Мәтіндік редактордың құрал-саймандарын қолданып, мәтінді пішімдеу.
Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады.
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
5 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасату)
Мәтінді енгізу және редакциялау пішімдеу туралы жалпы түсінік дайындау.
Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.
2-деңгей
(қолдану, талдау):
Мәтіндік редакторды іске қосу және оларды пішімдеу жолдары мен құрал-саймандар көмегімен атқарылатын іс-әрекет түрлерін білу.
Тапсырманы орындағанға «4» баға қойылады.
3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)
«Менің аулым» тақырыбында мәтіндік редакторда құжат дайындап келу.
Тапсырманы орындағанға «5» баға қойылады.
БАҒАЛАУ
3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады.
6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады.
9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады.
КЕРІ БАЙЛАНЫС
Стикер немесе парақшалар көмегімен оқушылардан кері байланыс алу.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?
Тәлімгер: Достарыңызбен бөлісу: