Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрецияның n-мүшесінің формуласын қолданып есептер шығару



бет1/7
Дата11.03.2020
өлшемі366,63 Kb.
#60003
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7
Байланысты:
Арифметикалық прогреция 9 А


КҮНІ: 15.11.2019 ж

Мектеп: Т.Бокин атындағы №41 орта мектеп

ПӘНІ: алгебра

Мұғалімнің аты-жөні: Искакова Р.У.

СЫНЫП: 9 «А»

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрецияның n-мүшесінің формуласын қолданып есептер шығару

Сабақ негізделген оқу мақсаты

9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрецияны ажырату;

9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелернің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Арифметикалық прогрессияға анықтама береді

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жазады

Кейбір оқушылар:

  • Берілген арифметикалық прогрессияның айырымын тауып,

n-ші мүшесін есептеп табады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер

Арифметикалық прогрессия, арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы



Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Көше бойында орналасқан үйлердің реттік номері бойынша арифметикалық прогрессия құрастыру

Кемімелі және өспелі сандар тізбегіне мысалдар келтіру

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пән. байланыс

геометрия

Алдыңғы тақырып

Сандар тізбегі

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин
Психологиялық ахуал (3 мин)





Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу

Оқушыларды топқа бөлу (есептер беру арқылы топқа бөлу)

Аңыз: (слайд 1, баяу әуен естіледі).

Бұл оқиға ерте заманда болған. Бір қалада ақылды Ғалым деген данышпан мен оның сөзін қызғанып көре алмайтын Асан деген қатыгез адам өмір сүреді. Асан данышпан Ғалымға жауап бере алмайтындай бір сұрақ ойлап тапқысы келеді. Ол үшін ол шалғынға барып, көбелек ұстап алады да, оны алақанның ортасына салады. Асан данышпаннан сұрағысы келеді: «Менің қолымдағы көбелек тірі ме әлі өлі ме», - деп. Егер ол өлі десе, мен алақанымды ашам да, көбелек ұшып кетеді, ал егер тірі десе, мен алақанымды қатты қысамын, көбелек өліп қалады. Асан көбелекті ұстап алып, Ғалымға келеді: «Менің қолымда көбелек өлі ме, тірі ме?» - деп сұрайды. Сонда данышпан Ғалым былай деді: «Барлығы сенің қолыңда».

Иә, өмірде кей кездерде келеңсіз оқиғалар болады, ештңе істегің келмейді. Сонда данышпанның сөзін еске алыңыз " Барлығы сенің қолыңда". Осы сөз бүгінгі сабағымыздың ұраны болсын.

«Қайталау - оқу айнасы»

СТО: "Серпілеген сауал" әдісі

Әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі,  сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырыңыз.

1) Арифметикалық прогрессия дегеніміз не ?

2) Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы дейміз ?

3) Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы тұжырымдап бер.

4) Арифметикалық прогрессияның негізгі қасиеті қандай?

5) 2000; 2005;2010; 2015;... -тізбегі, арифметикалық прогрессия бола ма ?

ҚБ « Мадақтау»


Қима қағаз

Видеоролик





Сабақтың ортасы

5 мин


«Ғажайып үштік»

(10 мин)


(10 мин)

(5 мин)


Ой – қозғау

№1 Мұғалім бір оқушыны тақтаға шақырады, оқушының құлағына бірдене сыбырлайды да тақтаны ашады. Тақтада мына 23 сан жазылып тұрады

1; 4; 7; 10; 13; 16; 19; 22; 25; 28; 31; 34; 37; 40; 43; 46; 49; 52; 55; 58; 61; 64; 67. Мұғалім оқушыларға 1 – 23 аралығында бір санды айтуларын сұрайды , ал оқушы сол санды табуы керек. Мұғалім оқушылардан түсіндіріп беруін сұрайды

( Оқушының құлағына n – мүшесінің формуласы айтылған болатын:

аn = 3n – 2)

ҚБ «От шашу»

"Прогрессия" сөзі алға ұмтылу, жылжу деген мағынаны білдіреді. Дәл осы алға ұмтылу түрлі уақыттағы математиктерді әр түрлі заңдылықтарды шығаруға итермеледі. Мысалы, құрылыс немесе жер өлшеу кезінде сондай біліктер қажет болған. Мысалы, Ежелгі Египетте математиктер мен астрономдар түрлі есептеулерді қолданған.

Ұяшықтар таңдау арқылы есептер шығару


10

10

10

20

20

20

30

30

30

10-1. Тізбектің: 6;10;14;18;22...бірінші мүшесі-? Айырымы-?

10-2. Бірінші мүшесі 3,айырымы 4-ке тең, алтыншы мүшесі-?

10-3. Берілген тізбек:7;11;15;19;23... арифметикалық па? Неге?

20-1. Қанаттың 10 теңгесі бар. Оны күн сайын 2 теңгеге көбейте алады. 20 күннен кейін Қанаттың ақшасының қанша болатынын есептеңдер.





20-2. Әсемнің 10 теңгесі бар еді. Ол күнде 2 теңгеден қосып отырды. Әсемде неше күннен кейін 90 теңге болады?

20-3. 9 сыныптың оқушысы оқу жылының басында 300 дәптер сатып алды. Ол апта сайын 6 дәптер пайдаланады. 6 апта соңында оқушының қанша дәптері қалды?





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет