Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары, ас қорыту тарауын қайталау Сабақтың мақсаты



Дата07.05.2017
өлшемі55,09 Kb.
#15849
түріСабақ

Күні: 06.03.2017 жыл

Мұғалімнің аты – жөні: Қ.Қалдыбекова

Сыныбы: 8 «А»

Қатысқан оқушылар саны:16

Қатыспаған оқушылар саны:16



Сабақтың тақырыбы:

Ас қорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары, ас қорыту тарауын қайталау

Сабақтың мақсаты:

Ас қорыту мүшелернің аурулары туралы білімдерін жетілдіру;

Алған білімдерін өмірде пайдалана білуге үйрету.



Күтілетін нәтиже

Оқушылар ас қорыту мүшелерінің құрылысы туралы толықтай мағлұмат алады, топтық жұмыс істейді, пікірлерімен бөліседі, қызығушылығы артады, өз денсаулықтарын күтуді үйренеді. АКТ-ны пайдалануды біледі, топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа, сыни ойлауға үйренеді. Оқушылар арасында өзара қатынас қалыптасады; Сабаққа деген қызығушылығы артады; Өтілген тақырыпты қорытындылайды, жалпы диалогтық қарым – қатынас жасайды; Ізденеді, танымы артады; Топтық диалог қалыптасады, тақырыпты меңгереді.

Міндеттері

Ас қорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары туралы түсінік алу;

Қан кеткенде алғашқы көмек көрсетуді білуге;

Топта, жұпта, жеке жұмыс жасауға үйрену;

Жауапкершілік, табандылық, айналадағы адамдарға көмек көрсетуге үйрену.



Қолданылатын модульдер, әдіс - тәсілдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сын тұрғысынан ойлауға үйрену, АКТ.

1 Ас қорыту жүйесінің ауруларына қысқаша баяндама

2 Фиш-боун әдісі бойынша тапсырма (кластер)

3 Сәйкестікті анықта

5 Қорытынды тест

6 Рефлексия

7 Бағалау


Сабақтың ресурстары

Плакат, стикер, тақта, оқулық, дәптер, интербелсенді тақта, тақырыпқа байланысты суреттер



Сабақ кезеңі

Уақыт өлшемі

Мұғалімнің

іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Ресурс-тар

Ұйым-

дастыру кезеңі



3 мин

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Оқушыларды психологиялық дайындау,ынтымақтас

тық атмосферасын құру.


Топқа бөлу.

Сәлемдеседі, өзара көңіл күйлерін бөліседі.
Оқушылар шеңбер болып тұрып, оң жағындағы серігіне атының бас әріпімен оның жақсы қасиетін айтады

Стикер таңдау арқылы, артында жазылған топқа бөліну. Топ басшысын тағайындайды.


Плокат, стикер




Өткен сабақ

тарға шолу



20 мин


Ас қорыту жүйесі” тарауына шолу. Фиш-боун әдісі бойынша тапсырма (кластер). Топтарға суреттер тарқатылып беріледі.

Оқушылар берілген суреттер бойынша түсіндіріп өтеді. Топбасшы бағалап отырады.

Тақырыпқа байланысты суреттер, бағалау парағы



Негізгі бөлім

7 мин

Оқушыларға алдын ала дайындалған тапсырмалар беріледі және оң жағындағы серігіне узату арқылы тексеру


Оқушылар сәйкестік тапсырмасын тез арада шешіп, оң жағындағы серігінің жауаптарын тақтада көрсетілген жауаппен тексереді. Топ басшы бағалап отырады

Интербел


сенді тақта, дәптер, таратпа қағаз

Қоры-

тынды бөлім



8

Сабақты қорытындылауда алдын ала дайындалған тест тапсырмасы интербелсенді тақтады көрсетіледі


Балалар дәптерлеріне тест тапсырмасының жауабын жазады, белгілеп болғаннан соң тақтада көрсетілген жауаппен сәйкестендіреді. Топбасшы бағалап отырады.

Дәптер, интербелсенді тақта



Бағалау, рефлек

сия


5

Топ басшыға бағалау парағындағы бағаларды сұрау және қорытынды бағаны қою

Оқушыларға стикерлер таратылады



Топ басшы бағасымен мұғалім бағасының қорытынды бағасын тындау
Тарқатылған стикерлерге сабақ барысы жайлы өз ойларын жазады.

Күнделік
Стикер

Үйге тапсырма

2

Ғаламтордан дәрумендер туралы мәлімет жинау

Күнделіктеріне толтырып алу

Күнделік

Бағалау парағы



Оқушының аты - жөні


«Менің білетінім»

баяндама



Фиш – боун әдісі бойынша кластер

Мылқау сурет

Сәйкестікті анықта

Қорытынды тест

Қорытынды баға

1




















2




















3




















4




















5




















6




















7





















8





















Жасыл жұлдызша – 3 Сары жұлдызша – 2 Қызыл жұлдызша – 1

«И.Панфилов атындағы жалпы орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ашық сабақ



Тақырыбы: Ас қорыту мүшелерінің

жұқпалы аурулары, ас қорыту

тарауын қайталау

Пән мұғалімі: Қ.Қалдыбекова

Сыныбы: 8 «А»

Табысты ауылы



2016 – 2017 оқу жылы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет