Мерзімі: Сыныбы: 5 Ә
|
Сабақтың тақырыбы: Астана және Париж
|
Сабақтың мақсаты:
|
Астананың бұрынғы атауы мен қазіргі маңызды мақтаныштары және Астана тарихы туралы айта отырып, Париж бен Астананың ұқсастығын талдай алуға үйрету.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар Ас тананың қарқынды дамып келе жатқанын түсінеді.
Париж бен Астананың ұқсастығын ажырата алады.
Сол елдердің символдарын біледі және айта алады.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
«Миға шабуыл» әдісі. Инсерт әдісі. Венн диаграммасы. Сергіту сәті. «Жылдар мен деректер» әдісі.Ребус шешу.
|
Енгізілетін модульдер:
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл. Сыни тұрғысынан ойлау. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. АКТ-пайдалану. Оқуды басқару және көшбасшылық. Талантты және дарынды балаларды оқыту.Оқыту мен оқудағы жас ерекшеліктер.
|
Дереккөздер:
|
АКТ. Интерактивті тақта. Флипчарт. Маркерлер. Стикерлер.Видеороликтер.Қазақстан картасы. Дүниежүзі картасы.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті:
|
Оқушының іс-әрекеті
|
1. Кіріспе: (5 мин)
|
А) Оқушыларды түгелдеу.
Ә)Оқушылармен ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру.
Б) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеремін.
В) Бұрынғы астананың атаулары арқылы оқушыларды төрт топқа бөлемін.
|
Оқушылар шаттық шеңберге тұрады және бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Астана атаулары (Орынбор(1920-1924),Қызылорда(1924-1928), Алматы(1929-1997),Ақмола(1997) атаулары арқылы оқушылар төрт топқа бөлінеді.
|
2. Тұсаукесер. (5 мин)
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы 4 топқа сұрақтар қойып білімдерін тексеремін.
Нумизматика ғылымы нені зерттейді.
Теңге қашан айналымға енгізілді?
Қазақстан Республикасының рәміздерін атаңдар?
Гералдика дегеніміз не?
Теңгенің белгісі қандай?
Теңгеде бейнеленген ұлы тұлғалары атаңдар?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
3. Негізгі бөлім: (15 мин)
|
Тақырыпты тақтаға жазып,мақсатын айтып өтемін.
Астана және Париж туралы видеоролик көрсетіледі.
I – топ. Астана қаласының тарихын
мәлімдеу.
II-топ. Париж қаласымен танысу.
III-топ. ЕХРО - 2017
IX-топ. «Жаңа дәуірдің жаңа астанасы»
тақырыптары бойынша
постерге қорғап береді.
|
Оқушылар өз ойларын айтып жаңа сабақты мұғаліммен бірге ашу.
Оқушылар видеороликті көреді ойларын айтады.
Топпен бірге сұрақтарға жауап беріп өз ойларын постерге тұжырымдайды.
|
|
Жаңа сабақты қортындылау мақсатында Венн диаграммасы арқылы Астана мен Париждің айырмашылығын айту.
|
Әр топ өз ойларын тұжырымдайды,екі қаланың айырмашылығын айтып береді және картадан сол қалаларды көрсетеді.
|
5. Бағалау (3 мин)
|
Критерий бойынша бағалаймын.
|
Топ басшы топтағы оқушыларды критерий бойынша бағалайды.
|
6. Рефлекция (1 мин)
|
Бүгінгі тақырып бойынша алған пікірлерін стикерге жазып,плакатқа ілуін сұраймын.
|
Не білдім?
Не білгім келеді?
Стикерге жазып,плакатқа жабыстырады.
|
7. Үйге тапсырма (1 мин)
|
Астана туралы шығарма жазып келу.
|
Астана туралы шығарма жазу.
|
II – топ Париж қаласымен танысу.
шығады.
Екі қалада өзен жағасында орналасықан.
Астана мен Париждің символы бар – Бәйтерек пен Эйфель мұнарасы.
Астана – мешіттер.
Париж – құдай аналарының соборы.
Астана күн үлгісінде құрылған.
Париж шеңбер үлгісінде құрылған.
Астана – жас қала.
Париж көне қала.
Астана – шұғыл континентті.