Сабақтың тақырыбы: Қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың молекулалық құрылымы



Дата30.01.2020
өлшемі74,26 Kb.
#56842
түріСабақ
Байланысты:
7-сынып Газдардың сұйықтар және газдардың молекулалык курылымы
7-сынып Газдардың сұйықтар және газдардың молекулалык курылымы, 10 тапс.Оразкелді.Н.Ө., 10 тапс.Оразкелді.Н.Ө.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым

Күні:17.01.20ж

Сынып: 7

Мектеп: № 164

Мұғалімнің аты-жөні: Б.Бимурзаева

Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың молекулалық құрылымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.1.1. заттардың молекулалық құрылысы негізінде қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың құрылымын сипаттау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Заттың агрегаттық күйлерінің молекулалық құрылымын анықтайды



Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Газдар, сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымын қасиеттерін сипаттап ажыратады.



Кейбір оқушылар істей алады:

Заттың агрегаттық күйлерінің молекулалық құрылымын талдайды және салыстырады



Бағалау критерийлері

Заттардың молекулалық құрылымы негізінде заттың құрылымын сипаттай алады


Пәнаралық байланыс

Дүниетану (4сынып), жаратылыстану (5сынып)

Құндылықтар

Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, бір-бірінің пікірін тыңдау, ынтымақтастық

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Не істей алады?

Заттың үш күйінің құрылымын ажырата алады.Тәжірибе жасап үйренеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер(пәнге арналған сөздік және терминология)

қатты дене, сұйық, газ, диффузия

Сыныптағы диалог:

Қатты денеге тән қасиет?

Сұйыққа тән қасиет?

Диффузия дегеніміз не?

Газдар мен сұйықтар қасиеттерінің айырмашылығы неде?


Алдыңғы оқу

Заттың үш күйі жөнінде түсінігі бар.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


1.Жағымды ахуал туғызу

«Ыстық лебіз» оқушылар шеңбер құрып,бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді



2.Топқа біріктіру

Заттың күйлері бойынша оқушыларды топқа бөлу



Біреулеріне сұйықтың аты жазылған, біреулеріне қатты дененің аты жазылған, кейбіреулеріне газдардың аты жазылған парақшалар жасырылып, оқушыларға суыртылады. Мысалы: су, сүт, май, мұнай - «сұйықтық» тобына, темір, ағаш , алюминий, қорғасын - «қатты дене тобына», бу, ауа, сутегі, гелий - «газ тәрізді тобына» бөлінеді.

стикерлер



Сабақтың ортасы

30минут




Топтық жұмыс:

«Араның ұясы» әдісі арқылы оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасайды

І топ. Қатты денелердің құрылымы.

ІІ топ. Сұйықтардың құрылымы

ІІІ топ. Газдардың құрылымы



ҚБ. Топтық жұмыс «2 жұлдыз 1 ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады


Жұптық жұмыс: «Сәйкестендіру тесті»

Атом




Бір зат молекуласының екінші зат молекуласының аралығына ену құбылысы

Молекула




Молекулалары ретсіз орналасатын қатты денелер

Қатты дене




Химиялық реакциялар кезінде заттың бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі

Кристалл дене




Аққыш, оның меншікті көлемі бар, бірақ меншікті пішіні жоқ

Аморф денелер




Меншікті көлемі де, меншікті пішіні де болмайды

Сұйық




Заттың химиялық қасиет­терін сипаттайтын ең ұсақ бөлшегі

Газ




Көлемін сақтайды және оның белгілі бір пішіні болады

Диффузия




Молекулалары белгілі бір ретпен орналасатын дене

ҚБ. Дайын жауап арқылы

Жеке жұмыс: «Кестені толтыр»

Заттың агрегаттық күйлерінің атауы

Ерекшелігіне тән қасиеті

Молекулаларының орналасуы






























Бағалау критерийлері

Дескриптор

Заттардың молекулалық құрылысы негізінде заттың күйлерінің құрылымын сипаттайды

Заттың агрегаттық күйлерін айқындайды

Зат күйлерінің ерекшелігіне тән қасиеттерін толтырды

Заттардың молекулалық құрылымын сипаттайды



Оқулық

Үлестірме қағаздар




Соңы

5 минут

Кері байланыс: «Бессаусақ әдісі»



Үйге тапсырма: §22

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?
Топтық, жұптық және жеке жұмыстар арқылы оқушылар өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

Оқушылардың білімдерін қорытындылауда қалыптастырушы бағалау түрлері бойынша жүргізіледі.



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
«Екі жұлдыз, бір тілек», «Бес саусақ» , Дайын жауап , бағалау критерийлері және дескрипторлар арқылы бағаланады

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс


Құндылықтармен байланыс
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

АКТ қолданамын




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?



Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?






Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет