Сабақтың тақырыбы Қазақ әдебиетінің даму бағыттары Мақсаты



бет1/3
Дата05.06.2017
өлшемі267,21 Kb.
#18017
түріСабақ
  1   2   3
Оқытушы жайлы мәлімет:

Қамзаева Күлшат Саликқызы

Жұмыс орны:

Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университеті

Мекенжай: Скатков көшесі 111үй, 26 пәтер

Индекс 120014

АШЫҚ САБАҚТАРДЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:

1. Қазақ әдебиетінің даму бағыттары

2. Шерхан Мұртаза «Бесеудің хаты»

3. Тіл ұстарту – стилистиканың бір тармағы




Күні:

Пәні: Қазақ әдебиеті

Сыныбы: 9 «А»

Сабақтың тақырыбы

Қазақ әдебиетінің даму бағыттары

Мақсаты

20ғасырдың басындағы қазақ әдебиетінің дамуын, оның қазақ әдебиетінде алатын орнын түсіндіру.

Ақын – жазушылардың шығармашылығына тоқтала отырып, оқушылардың бойында өз еліне, тіліне деген сүйіспеншілік сезімін қалыптастырып, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету, ойлау шеберлігін, сөйлеу, жазу мәдениетін дамыту.


Күтілетін нәтиже

20ғасырдың басындағы қазақ әдебиетінің дамуы жайлы мәлімет алады, әдебиеттегі маңызы мен мәнін ұғынады.

Сол кезеңдегі ақын – жазушылардың шағармаларымен таныса отырып патриоттық рух қалыптасады.

Оқушылардың шығармашылық қабілеті, ойлау шеберлігі дамиды.


Әдіс – тәсілдер

СТО, АКТ, Джиксо әдісі, Ассоцация, Бес жолды өлең, Кері байланыс

Ресурстар

Оқулық, тақта, тірек – сызба, смайлик, бес жұлдыз





Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Бағала-

нуы

1

Ұйымдастыру

2 мин

* Амандасу, оқушыларды түгендеу;

* Сабаққа даярлықтарын, құрал-жабдықтарын тексеру.

* Cабаққа психологиялық дайындық жасау


*Амандасады
*Сабақта кім жоқ екендігін айтады





2

Үй тапсырмасын сұрау

6 мин

1917-1956 жылдардағы қазақ әдебиетіне шолу тақырыбында мазмұнын сұрау

Оқушылар берілген тақырып бойынша түсінгенін айтады







Топқа бөліну

2 мин

Сыныпты 3 топқа бөлу

Сынып 3 топқа бөлінеді




3

Жаңа сабақ

13 мин

Джиксо әдісі:

1топ: Ғ.Мұстафин

2топ: Соғыс жылдарындағы шығармалар

3топ: 50жылдардағы әдебиет




Әр топ берілген тақырып бойынша өздері оқиды. Келесі топқа түсіндіреді




4

Тақтамен жұмыс

5 мин

Ассоцация: 1917-1956 жылдарда болған тарихи оқиғалар.

Мысалы:


1917ж – Ақпан, қазақ төңкерісі

1925ж – Патша жарлығы

1938ж – Репрессия

1941-45ж – Ұлы Отан соғысы

1950ж.ж. – Ұжымдастыру


Оқушылар тақтаға ассоцация жасайды

5 жұлдызбен бағаланады

5

Шығармашылық жұмыс

5 мин

Бес жолды өлең:

1топ: Сәкен Сейфуллин

2топ: Баубек Бұлқышев

3топ: Асқар Тоқмағанбетов



Дәптерге бес жолды өлең жазады

Смайликпен бағалау

6

Қорыту

5 мин

Видеоролик көрсету.

Оны талқылау.




Видеороликті көріп, талқылайды.




7

Бекіту

3 мин

Кері байланыс.

Сабақта бәрінен не ұнады?

Бүгінгі сабақтан не үйрендім?

Бүгінгі сабаққа ұсыныс, тілек?



Кестені толтырып, өз ойын жазады.




8

Үй тапсырмасын беру

2 мин

Қазақ әдебиетінің дамуына байланысты ғылыми ізденіс жасау

Тапсырманы күнделіктеріне жазады




9

Бағалау

2 мин

Мұғалімнің бағалауы







Сыныбы: 8 Пәні: Қазақ әдебиеті


Сабақтың тақырыбы:

Шерхан Мұртаза «Бесеудің хаты»

Сілтеме:

1. Қазақ әдебиеті 8-сынып оқулығы.

2. Ш. Мұртаза кітаптары

3. Ғаламтор сайттары

Жалпы мақсаттар:

1. Әдеби мұрасы,өзі туралы мәліметтерін толықтырады,шығармаларының тақырыбы мен идеясын ашады, біледі, түсінеді. талқылайды.Сатылай кешенді талдау үлгісімен талдайды.

2. Алған білімдерін әр түрлі тапсырмалар арқылы жүйелеу, балаларды тез ойланып, жауаптарын тиянақты айта білуге дағдыландыру.

3. Тарихи драмада бейнеленген адамдар тағдыры арқылы танылатын өмір шындығы, автор идеясын ұғынту.

4. Ой-өрісін шыңдау, оқушылардың эстетикалық, интелектуалдық, көркемдік биік талғамын қалыптастыру;


Күтілетін нәтиже:

1. Қазақ халқының ашаршылық жылдарындағы қайғылы кезеңдері мен тарихи бастан кешкен қасіретін таниды; 
2. Оқушылардың өз бетімен ізденіп оқуы мен шығармашылық дағдылары қалыптасады. 

3. Сюжеттік –композициялық құрылымна талдау жасайды,кейіпкерлеріне мінездеме береді.



Түйінді идеясы:

Шығарма мәтіні негізінде жұмыс істей отырып,тақырып не туралы екенін өзгелермен бөлісе алады


Ресурстар:

АКТ, сұрақтар карточкалары, бағалау парақшалары, оқулық, диаграмма, «Топтау»




Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


2

Сыныпты топқа бөлу. Топ ережесі: Уақытты тиімді пайдалану, тыныштық сақтау, т.б. топ басшысы сайланады;

Стикерлер арқылы топқа бөлінеді




Қызығушылықты ояту

Мұғалімнің кіріспе сөзі:

Сұраймыз бұл апатқа кім кінәлі,

Мылтықсыз қырып салған барша жанды

Кейбіреу құрып кетті ұрпағымен

Кім төлейді жазықсыз аққан қанды?!




5

Қайталау:

«Ыстық орындық» әдісі: 4 топтан 4 оқушы шығып, қалған оқушылар сұрақ қояды.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

10

Ізденіс жұмыс 

І топ. «Дәуір шындығы. Тарихи және көркем шындық». 4 сұрақтан сұхбаттасудың үлгісін көрсету

ІІ топ. «Кіші қазан төңкерісі» тудырған трагедия негізгі тақырыптары туралы сызба дайындап, түсіндіріп беру.

ІІІ топ. «Қазақ даласына қырғын қалай келді?!» диалог түрінде тақтада қорғау Рысқұлов туралы деректер (тарихшылар туралы)

IV топ. Ш. Мұртаза кім? Қандай шығармалары бар?

Әр топ берілген мәтін бойынша өз ойларын қорғайды

5

І топ. Композициялық талдау

ІІ топ. Сталин, Голощекин бейнесі. Қайсысы мықты?

ІІІ топ. Қай кейіпкер қоғамға зиянырақ?

IV топ. Қай кейіпкер қоғам жанашыры?

Ітоп.

Оқиға-ның баста-луы

Байла-нысуы

Шие-ле-нісуі

Шарық-тау шегі

Шеші-мі
















ІІ топ.

Мазмұны

Сталин

Голощекин

Қорытын

ды


Басты қасиеттері

Мінездері, істеріндегі ұқсастық, өзіндік ерекшелігі



Қайсысы мықты?










ІІІ топ.

Мүсірепов, оның айналасы




IV топ.

Сталин, Голощекин айналасы







3

«Тапқыр болсаң, тауып көр»

Семантикалық карта арқылы кімнің сөзі екенін табады.

5

«Ортадағы қалам»

І топ: Голощекинге

ІІ топ: Мүсіреповке

ІІІ топ: Құрамысов пен Ивановты салыстырады

IV топ. Нұрханға

Кейіпкерлерге мінездеме береді

3

  1. Сергіту сәті.

  2. Аю отыр партада

Екі қолы қалтада

Апай сабақ сұраса

Ұйықтап қалды, масқара!

Бір топ халық әніне, екінші топ операға, үшінші топ эстрада, төртінші топ R&B(рэп) әуеніне салып айтады



Әр топ өзіне тиесілі тапсырманы орындайды

4

«Сөз сандық» әдісі

І топ. Қанатты сөздер

ІІ топ. Голощекиннің қазақтарды жамандап айтқан сөзі

ІІІ топ. Бюро мүшелерінің қазақтарды жамандап айтқан сөзі

IV топ. “Бесеудің хатында” қамтылған негізгі мәселелер


Оқушылар шығармадан мақал-мәтелдерді, Голощекин мен басқа да кейіпкерлердің қазақтарды жамандап жазғанын табады

5

«Авторға хат» РАФТ әдісі бойынша
Р-роль: Р-оқушы

А-аудитория: А-сынып

Ф-формасы: Ф-хат

Т-тақырып: Т-Голощекинге,

авторға,

Мүсіреповке,

Сталинге

хат


Жағымды, жағымсыз кейіпкерлердің орнына өздерін қойып, оқушылар хат жазады

2

Рефлексия

«Мәнді сұрақ, толық жауап»

  1. Ш. Мұртаза кім?

  2. Шығарма қандай тарихи оқиғаға негізделіп жазылған?

  3. Қазақ зиялыларының хат жазудағы мақсаты не?




Әр топ бірін-бірі бағалайды

2

Үй тапсырмасын беру.

«Елім-ай» тақырыбына шығарма жазу

Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет