Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
|
М.Жұмабаев атындағы Петропавл гуманитарлық колледжі жанындағы жалпы білім беретін мектеп-лицейі
|
Күні: 03. 03 .2018 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар: 9
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақ хандығының құрылуы
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
6.3.1.9 - Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6.2.3.4 - М.Х.Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегінің маңыздылығын түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: қазақ хандығының құрылуы
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңыздылығын анықтай алады;
|
Кейбір оқушылар орындай алады: М.Х. Дулатидың «Тарихи Рашиди» еңбегінің маңыздылығын түсіндіре алады;
|
Бағалау критерийлері
|
Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын көрсетеді
Қолдану: Қазақ хандығының алғашқы мекені болған жерді картаға түсіреді;
Анализ: «Қазақ хандығы -елдігімнің бастауы»
тақырыбына эссе жазады.
Бағалау: Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын бағалайды;
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
«Қазақ хандығы - елдігімнің бастауы» тақырыбына эссе жазады; (оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым, қолдану дағдысы,)
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ұлттық мемлекет ;
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады?
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығын, көтерілістің себептерін, салдарын, маңызын талдау барысында жүзеге асады.
құндылықтарынан «Функционалды сауаттылық», «Құрмет пен ашықтық» сабақ бойы іске асады.
Жаһандық азамат ретінде-Ресей империясының отарлау саясатының нәтижесіндегі болашақ өзгеріске дайын болу қажеттігін түсінеді.
|
Пəнаралық байланыс
|
География, дүние жүзі тарихы пәндерінен алған білімдерін картамен жұмыс жасау барысында пайдаланады.
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын біледі.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2..мин
7 мин
|
Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.
Оқушыларды топтастыру: «Керей»; «Жәнібек»;
Қызығушылықты ояту:
«Кинометафора» әдісі. Оқушыларға «Қазақ хандығының құрылуы» бейнеролик ұсынылады. https://www.youtube.com/watch?v=p9CexAqM80o
Бейнероликті мұқият қарап отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар:
1.Әбілқайыр хандығының ыдырауының басты үш себебін ата? 2.Қазақ хандығының негізін қалаған хандар кімнің ұрпағы еді??
3.Қазақ хандығының алғаш туы желбіреген аймақты ата ?
4.Қазақ хандығының құрылғандығы туралы қандай деректе кездеседі ?
Қазақ халқының қалыптасу жолындағы алғышартына кем дегенде 3 дәлел келтіреді
Керй мен Жәнібектің өз елінен кетудің себептерін анықтайды
Керей мен Жәнібекті Мағолстын ханы Есен бұғаның құшақ жая қарсы алыуның 2 себебін көрсетеді
|
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
8. мин
7 минут
|
1-тапсырма.
Мәтінмен таныса отырып, кластер құру арқылы Керей хан мен Жәнібек ханның қазақ тарихында алатын орны мен тұлғалық қасиеттеріне баға беру.
Жәнібек хан
Керей хан
Бұл тапсырмада оқушылардың зерттеушілік және талдау дағдысы жүреді.
2-тапсырма.
Қазақ халқының саяси бытыраңқылығын жойып, мемлекет етіп құру Тоғылық-Темірдің / Ұрыс ханның ұрпақтары Керей мен Жәнібек сұлтандардың үлесіне тиді.
Керей мен Жәнібек сұлтандардың келуіне Моғолстан ханы Есен-бұға / Әмір-Темір қарсы болмаған.
Қазақ хандығының алғашқы құрылған кездегі алып жатқан жері М.Х.Дулатидың хабары бойынша Ордабасы мен Түркістан / Қозыбасы мен Шу аумағы еді.
Қазақ хандығы 1465-1466 жылдары / 1365-1366 жылдары құрылды.
Керей мен Жәнібек хандар қырғыз / өзбек халқымен де өзара тату қарым-қатынас орнатты.
3 – тапсырма: «Қазақ хандығы-елдігімнің бастауы» эссе жазу
|
Қазақстанның саяси картасы және контурлық карта.
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж.
Қазақ хандығы.
|
Сабақтың соңы
...7 мин
6 мин
|
Рефлексия
|
|
Үйге тапсырма:
2мин
|
|
|