Сабақтың тақырыбы: «Қазанғап күйлеріндегі орындау ерекшеліктер»



бет1/2
Дата23.08.2017
өлшемі0,7 Mb.
#25495
түріСабақ
  1   2
Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы МҚКК «Балалар мен жасөспірімдер шығармашылығы орталығы»

Музыка студиясының меңгерушісі, қосымша білім беретін педагог: Бердешова Ұлдай Сәменқызы

Пәні: «Домбыра»

Сабақтың тақырыбы: «Қазанғап күйлеріндегі орындау ерекшеліктер»

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Мақсаты: Қазанғаптың күйшілік өнерімен, күйлерімен танысу, күйдің орындау ерекшеліктерімен, қағыс түрлерімен таныстыру

Міндеті:

1.Білімділік: Кәсіптік бағытқа білім беріп, білім алушының қол қойылымымен жұмыс жасап, қабілетін арттыру.

2.Дамытушылық: Білім алушының ой-өрісін шыңдап, аспапта орындау шеберлігін, ой-өрісін дамыту.

3.Тәрбиелік: Оқушыны өз бетінше еңбектенуге, өнерге деген қызығушылығын, рухани байлығын арттыру.



Әдіс-тәсілдері: 1) Сөздік: түсіндіру, сұрақ –жауап.

2)Практикалық: күйді ойнап көрсету, диск арқылы шығарма және күй тыңдату.



Көрнекілік: Суреттер, Слайдтар,

Қолданылған әдебиеттер: «Саз зергері Қазанғап» Алматы 2011ж, «Қазанғап» Ақтөбе-2005ж

Сабақ жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Гамма ойнау

III.Үй тапсырмасын тексеру

IV. Жаңа сабақ

V. Бейнетаспа Қазанғап күйін тыңдату

VI. Практикалық күйлерді ойнатып талдау
VII.
Сергіту сәті

VIII.Практикалық

IX. Әуенді тап

X. Қорытынды

XI. Бекіту

XII. Үй тапсырмасы

XIII. Бағалау

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушымен таныстыру

II.Гамма ойнау

III.Үй тапсырмасын тексеру:

1. Гамма Н- dur гаммасы. Штрихтармен ойнау.

2. Гамма g – moll гаммасының үш түрін ойнау.

3.Слайдтағы сұрақтар арқылы үй тапсырмасына сұрақтарға жауап беру. Белемін, білдім, білгім келеді. Сын тұрғысынан ойлау әдістемесі арқылы кестенің бірінші бағанын жауаптармен толтырту. Қалған екі бағанды сабақ соңында толтырамыз.



Білемін

Білдім

Білгім келеді










2. «Шыныаяқ» күйін практика жүзінде жатқа ойнатып тексеру. Шығарманың әр бөліміне жеке тоқталып, динамикалық белгілеріне көңіл бөлу. Сол қол саусақ қойылымына, қағыс түрлеріне ерекше көңіл бөлу.

Ескертулер қателіктер болса мұғалім түсіндіре отырып өзі аспапта ойнап көрсету.



IV.Негізгі бөлім: Жаңа сабақ

Слайд арқылы таныстыру.



Күй зергеріне арналған Қазанғап атамызды «Ғасырлар пернесі» арқылы алғаш танытқан аса көрнекті музыкатанушы ғалым, академик Ахмет Жұбанов. Ол бірінші рет Қазанғаптың шығармашылық портретін жасап, ол туралы деректерді күйшінің көзін көрген, тікелей көзін көрген шәкірттері Жәлекеш Айпақов, Қадірлі Ержановтан жазып алып, өнер жолындағы тырнақалды қадамдары жайында жан-жақты баяндаған. Ахмет Жұбановтан кейін Қазанғап мұрасын кеңінен насихаттауға тер төккен домбырашы, зерттеуші-Садуақас Балмағанбетов. Садуақас Балмағанбетовтың зерттеушілік ізденістері нәтижесінде Қазанғаптың зиратын тауып, оның қызы Ақілгекпен, немерелерімен, күйші шәкірті Шүрен Сартовпен жүздесіп деректер күйлер жазып алған. «Шәкіртсіз ұстаз - тұл» деген Қазанғаптың шәкірті аз болмаған. Олар –Матай Қуантайұлы, Құрманғали Өмірзақов, Қәдіралы Ержанов, Нұрқат Қосқауұлы, Медеубай Бақтыбергенұлы және басқа көптеген домбырашылар, Осындай зерттеушілеріміз, шәкірттерінің, орындаушы күйшілеріміздің орындауы, нотаға түсірулері арқылы бізге жетіп отыр. Қазанғаптың күйшілік шығармашылығы өзіндік даралығымен ерекше; оның күйлерінің болмыс күтімі бөлек, адам жанын тебірентетін назға құрылған; қуаныш пен махаббат лирикасына толы; күй түрлері құлпырып құбылып тұрады.

Қазанғап күйлерін

жеткізушілер




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет