Сабақтың тақырыбы Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы Зерттеу



Дата30.09.2023
өлшемі25,06 Kb.
#183113
түріСабақ
Байланысты:
8 Қ тар ҚМЖ 2 тақырып 3 сабақ








Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы Зерттеу сұрағы:1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

        1. – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру;

        2. – 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру

*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру
Маңыздылық

Сабақтың мақсаты

Тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау дағдыларын дамыту.

Бағалау критерийі

Оқушылар ассоциативті карта жасап, 1916 ж көтерілістің екі қысқа мерзімді, екі ұзақ мерзімді себептерін түсіндіре алады.
1916 ж көтерілістің сипатын, қозғаушы күшін, жетекшілерін, ошақтарын біледі.
Тарихи фактілерге сүйене отырып, 1916 ж көтерілістің кемінде екі тарихи маңызын атай алса, аргументтермен негіздейді


Бөлім:

8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә.

Мәлік Айдосбек Асылбекұлы

Күні:21.09.2023




Сынып: 8 С

Қатысушылар саны:

Сабақтың барысы





Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас- тыру

Өткен білімді еске түсіру


5 минут

Жаңа тақырыпқа қадам


3 минут

  1. Қызығушылықты ояту: Ұйымдастыру: амандасу-түгендеу М/Б 1. XX ғ. басындағы саяси ахуалды жеткізу Амангельді фильмінен үзінді көрсету

    1. Бейне таспадағы негізгі ойды және көріністі айқындау

    2. Берілген бейне таспа бойынша үш сөйлем құрастыру

    3. Жазылған ойларын ортаға салады

Негізгі ой: Отарлау саясаты
Бейне таспаны ашатын сұрақ:

  • Бұл оқиғада қандай мәселе көтеріліп тұр?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдар ын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ
«Мадақтау сэндвичі»

Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут

II. Мағынаны тану
М/Б 1. Оқушылар мәтін арқылы ұлт- азаттық көтерлістің барысын кестеге түсіреді
2. Көтерілістің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді себептерін айқындайды
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
Танымдық мәтін:

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар






10 минут


5 минут


10 минут

«Балықтың қаңқасы»
Мәтінді оқу /
«Қаңқаның басында» мәтінде қарастырылатын проблема белгіленеді Проблема Қазақ зиялыларының көзқарастарын анықтайдыӨз көзқрастарын тұжырымдайды,дәлелдер келтіреміз
Қорытынды жасаймыз


«Кезбе тілші» әдісі
Көзқарасты айқындайтын сұрақ:

  • «Неліктен ұлт зиялылары екіге бөлінді»?

Торғай көтерілісі,Жетісу
көтерілістердің тарихи маңызы:

  1. Қазақ халкының революциялық таптық санасы өсті.

  2. Қазақстан халықтары ұлттық мүдделерінің ортақтығын ұғынды.

  3. Қозғалыс барысында өкімет құрылымы, қарулы күштер, басқару аппараты құрылды.

  4. Ресей империясындағы азаттық күрестің шырқау шыңы болды.

  5. Қазақ халқының отарлау саясатына қарсы күрес жүргізе алатын күш екенін көрсетті.

  6. 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс империяға қарсы көтерілістердің

ішіндегі ең ірісі болды. Көтеріліс революцияға алғышарт қалыптастырды.
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар өз жұмыстары ның қорытынды ларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір- бірін толықтырад ы.



ҚБ «Өзін-өзі бағалау»

Суреттер

Тірек- сызбалар Кесте


Карта
ҚБ парағы

Сабақтың соңы 2 минут

Кері байланыс
Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме? Не түсініксіз?
Нені білгіңіз келеді? Мақсатымызға жеттік пе?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлері мен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет