Сабақтың тақырыбы: Қазақстанға ксро халықтарының депортациясы. Зерттеу сұрағы



Дата06.02.2022
өлшемі26,55 Kb.
#79985
түріСабақ
Байланысты:
Джанасбаева А.Б. депортация


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы :
8.4 Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында


Мектеп: Сәтбаев қаласы, «19 мектеп-лицейі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Джанасбаева А.Б.

Күн:
Сынып: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:-



Сабақтың тақырыбы:



Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды?

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Депортация жылдарындағы демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтайды
Көпшілігі: Депортация жылдарындағы халықтың демографиялық өзгерістерін қорытындылайды.
Кейбірі: Қазақстанның депортацияланған халықтардың өлкесіне айналу себептерін зертейді.

Тарихи концепт

Себеп-салдар

Бағалау критерийі

Депортация жылдарындағы демографиялық өзгерістердің 5 себептері мен 5 салдарын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Оқылым: Мәтінді игеру, оқығанын терең түсіну
Жазылым: Дәптермен, терминдік сөздермен жұмыс жасайды, алған ақпараттарын жазады
Айтылым: Кестені қорғайды
Тыңдалым: Тақырыпқа қатысты жаңа мәліметтерді тыңдайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология
Депортация, террор, кулак, репрессия.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Депортация жылдарындағы демографиялық өзгерістердің себебі қандай?
КСРО халықтарының қандай құқықтары бұзылды?

Құндылыққа баулу

Мәңгілік Ел идеясының қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығымен байланыстыру

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы, география

Алдыңғы білім



ХІХ ғасырдағы патша үкіметінің қоныс аударту саясаты туралы біледі

Сабақ барысы



Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті

Бағалау



Саралау

Сабақтың басы
(5 минут)

Ұйымдастыру. (Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу)
Топқа бөлу. Тақырып бойынша кілт сөздерді оқушылар кездейсоқ алып бірін-бірі тауып бірігеді.
(Депортация, Терроризм, Репрессия.)
Мақсаты: қарым-қатынас дағдысын дамыту, тиімді және табысты жұмысты ұйымдастыру.



Тақырып бойынша кілт сөздерді алу арқылы топтарға бірігеді.






Жіктеу: талаптары әр-түрлі оқушыларды топтастыру

Сабақтың ортасы
(20-25 минут)
2 мин

15 мин

8 мин
5мин



Жаңа тақырыпқа зейінін шоғырландыру
«Кинометафора» әдісі бойынша «Жерұйық» фильмінен үзінді.
- Бұл жерден не көріп отырсыздар?
- Қандай ой туындайды?
- Қандай ақпарат ала алдыңыздар?
Мақсаты: Тақырыпқа кіріспе және сабақ мақсатын ашу
Сабақ тақырыбы: Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы.
Оқу мақсаты: 8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
Тапсырма №1 «фишбоун» әдісі топтық жұмыс.
Бағалау критерийі: Депортация жылдарындағы демографиялық өзгерістердің 5 себептері мен 5 салдарын анықтайды.
Мақсаты: Оқушылар ортақ тақырыпты талқылау, негізгі проблеманы анықтау, білімді бірлесіп құру, қорытынды жасау,сыни ойлау дағдысы қалыптасады

себебі






қорытынды



салдары


Дескриптор:
1.демографиялық өзгерістердің себептерін анықтайды
2. демографиялық өзгерістердің салдарын анықтайды
3. демографиялық өзгерістерге дәйекті қорытынды жазады.


2-тапсырма. Жеке жұмыс. Қазақстанның депортацияланған халықтардың өлкесіне айналу себептерін зерттеу.
Сұрақ: Қазақстан қалай депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды?
Мақсаты: ақпаратпен жұмыс істеу, зерттеу, ойлау, проблеманы шешу дағдысын қалыптастырады.
3 тапсырма. Қорытынды Тест тапсырмасы:
10 сұрақ


Бағалау шкаласы: 10 дұрыс жауабы-10-8 жоғары көрсеткіш, 8-6 балл-орта көрсеткіш, 5-4 балл-төмен.
Мақсаты: Тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеріп, білімдерін жинақтау.

Оқушылар көрсетілген бейнефильм бойынша өз ойларын білдіреді.


Оқушылар топта жұмыс жасайды: оқулықта берілген мәтінді оқиды, «балық қаңқасына» керекті мәліметтерді жинақтап, талдайды, қорытындылайды. Соңында өз жұмыстарын қорғайды.




Оқушылар берілген сілтемелер бойынша интернет желісін пайдаланып,негізгі ақпаратты жинақтайды, мәліімдеме жасайды

Жұптар бірін-бірі бағалау шкаласы негізінде тексереді



МБ «Мадақтау»

«Карусель» әдісі. Топтар бір-бірінің жұмысын «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.

МБ «Мадақтау»

Өзара жұптық бағалау



Қорытынды'>Диалог және қолдау көрсету
Қорытынды Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әр түрлі болады.
Дереккөздер
Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады.


Қорытынды.
Барлық оқушыларбір тапсырманы орындасада олдардың нәтижелері әртүрлі болады

Сабақтың соңы:
(5 минут)



Рефлексия. «Ізгі тілек ағашы»

  1. Бүгін сабақ маған түсінікті-қызыл

  2. Бүгінгі сабақтың кейбір тұсы түсініксіз-жасыл

  3. Бүгінгісабақ түсініксіз-сары

Үй тапсырмасы: Ашық және жабық тест тапсырмаларын құрастыру.

Оқушылар сабақты түсінгеніне байланысты қызыл, жасыл, сары қағаздарды көтереді

ҚБ: өзін-өзі бағалау

Қорытынды
Оқушыларға нұсқау бере отырып, әрқайсының өздерінен не күтетіндіктерін түсінгендеріне көз жеткізу керек

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Жіктеу» тәсілін ескере отырып талаптары әр түрлі оқушыларды сабақты ұйымдастыру барысында кілттік сөздер арқылы топқа бөлдім. Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» әдісі бойынша тақырыпқа кіріспе және сабақ мақсатын ашу мақсатымен «Кинометафора» әдісін қолданып фильмнен үзінді көрсетіледі.
Саралаудың «қорытынды» әдісін негізге алып «Фишбоун» әдісі арқылы қолдауды аса қажет еткен оқушылар «Демографиялық өзгерістердің себеп-салдарын анықтаса, қолдауды азырақ қажет ететін оқушыларға (кейбір) демографиялық өзгерістерге дәйекті қорытынды жазуға фишбоун кестесі берілді.

Өзін-өзі бағалау
Өзара жұптық бағалау
МБ «Мадақтау»
«Карусель» әдісі. Топтар бір-бірінің жұмысын «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы










Қорытынды Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әр түрлі болады.



Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет