Сабақтың тақырыбы Б. Майлин. Күлпаш Сілтеме



Дата15.11.2016
өлшемі153,37 Kb.
#1809
түріСабақ
14 орта мектеп-гимназиясы

бастауыш сынып мұғалімі.

Джилкибаева Гулжан Хасановна


Пәннің аты Әдебиеттік оқу

Уақыты: 28.11.2015 жыл

Кабинет:35

Сабақтың тақырыбы

Б. Майлин. Күлпаш

Сілтеме

Әдебиеттік оқу. Авторлары Т.М. Әбдікәрім, С.Р. Рахметова, Б.Т. Қабатай.

Алматы «Атамұра» 2014 жыл



Мақсаты

Күтілетін нәтиже

SMART – мақсат.

  1. Specific- нақты , мәтінді оқу арқылы оқушылар шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу, қиын кездердегі ананың іс-әрекетін мен ана махаббатын түсінуге жетелеу.

  2. Measurable Өлшенетін кинометафора арқылы ашаршылық кездегі халықтың жағдайын көрсете отырып қазіргі заманмен салыстыруға үйрету.

  3. Achievable- Қолдан келерлік оқушылар өткен өмірдегі баланың күйімен өздерін салыстыра отырып қажетті адамгершілік құзырлылықтарды игерді.

  4. Realistic Шынайы Осы заманда кедейлікті басынан кешіп жатқандар бар ма? Ой толғау

  5. Timed Мерзімі анықталған -тақырыпты 45 минутта игеру.

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық:өлеңді, талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін арттыру

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға тәрбиелеу; патриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары: «Қарлы кесек».

−Жеке, жұппен, топпен жұмыс;

−Ой қозғау;

−Диалогтік оқыту;

−Алынған ақпарат негізінде постер жасау.

Кері байланыс «Эссе».



Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта, суреттер,үлестірмелік карточкалар, флипчарт, маркер, стикер т.б.

Сабақ барысы:

Сабақ

кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті


Оқушы әрекеті


Уақыт,

модуль-


дер

көрінісі


Топқа бөлу

Әріптер арқылы

1 топ – А-лар, 3 топ – В-лар,

2 топ – Б-лар, 4 топ- Г-лар,

5 топ – Д-лар.



Тобына байланысты алған беиджикті тағып алады


1 мин

Психологиялық ахуал

Психологиялық дайындық

Топтар өздерінің әрпіне байланысты бір топ – бір топты мадақтайды.



Мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


1 мин

Қызығушылықты ояту Ой қозғау

Білу


Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру: жоспар бойынша әңгімелеу.

Топтарға тапсырма беру. «Сенім», «Өкіл», «Таңдау»,«Бәрі»,«Бақылаушылар».

«Сенім» тобына бағалау тапсырылады, «Бақылаушылар» тобы сыныптағы жағдайды бақылайды. Ал «Өкіл», «Таңдау»,«Бәрі» топтарына сұрақтар бөлініп беріледі.

1.Тоқаш Бокин не үшін күрескен адам? Түрмеде оған қандай айып тағылған?

2.Тоқашқа жолығуға кімді алып келді? Ол анасымен не жайында сөйлесті.

3.Айыптау қорытындысы не болды деп ойлайсың?

Үй тапсырмасын қорытындылау.

1.Мен көрдім?

2.Не естідім?

3.Не сезіндім?

Тоқаш Бокиннің анасының сезімін суретте.

- Ана туралы қандай нақыл сөздер білесіңдер?

- Неге ана жайлы сөз қозғадық?

Жаңа тақырыпты хабарлау. Мақсатын қою.

жайында сөйлесті, анасына не айтты?



Үй тапсырмасын пысықтайды. Бақылаушы

мәтіннің мазмұнының дұрыс баяндалуына, сұрақтардың дұрыс қойылып, дұрыс жауап берілуіне мән беріп қадағалап отырады. Қателескен жері болса түзетіп отыру керек.



Сенім – бағалаушы рөлінде.

«Өкіл», «Таңдау»,«Бәрі» сұрақтарға жауап береді.




10 мин

СТО

(Қарлы кесек)

ДО

СТО



(миға шабуыл)




Түсіну


Авторға тоқталу. Бейімбет Жармағамбетұлы Майлин


Өмірбаяны Туып-өскен жері — қазіргі Қостанай облысының Таран ауданы. Бір жасқа толмай жатып әкесінен, алтыға шығарда шешесінен айрылған. Жетімдік зардабын шегіп, байларға жалданады. Алғаш ауыл молдасынан оқып сауат ашқан.1911-1915 жылдар аралығында  Троицк қаласындағы Уәзифа медресесінде, Қостанайдағы орысша қазақша мектепте, Уфадағы Медресе Ғалияда оқып білім алған.1916-1919 жылдары мұғалім болады, жазушылықпен шұғылдана бастайды. «Қазақ», «Ауыл» газеттері мен «Айқап», «Садақ» ( Садақ журналы ) журналдарына жазып тұрады.

1938 жылы жазықсыз тұтқындалып, қызыл қырғын саяси репрессияның құрбаны болды.



  • Дәптерлеріне

( ментальная) ақыл ой картасына автор жайлы мәлімет жазып алу.

Сөздік жазып алады.



ДО
1 мин мин



Қолдану


Талдау

Жинақтау


2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

Кедей- ассоциация құру, мәнін қалай түсінесіңдер?

Ашаршылық- ассоциация құру, мәнін қалай түсінесіңдер?

Олай болса назарымызды тақтаға аударайық. Кинометафора «Ашаршылық»

Осы кездегі адамдардың күйі қандай?

Бүгін Б. Майлинның «Күлпаш» әңгімесімен танысамыз.

Оқулық бойынша жұмыс 93 бет «Күлпаш».


  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы) Оқушылар тыңдап отырып бөлімге бөледі. Немесе оқушылар оқиды.

Бөліктер әр топқа бөлініп беріледі.

«Қарлы кесек» стратегиясы арқылы мәтіні талдау.





  • -ел басынан өткен бұл әңгімеде оқиға қай кезде болған?

  • Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтті?

  • Олар неге жылады?

Ауызша жауап береді

Деректі фильм үзіндісі.

Түсіндірмесі № 2 қосымшада.




СТО

(миға шабуыл)

1 мин
2 мин
АКТ

5 мин
15 мин




Сергіту сәті

«Қазақ елі» анимациялық сериал көреді.

Оқушылар анимациялық сериал көреді

Ой сергітеді,

шаршаған-дары

Басылады

2 мин


Ой толғаныс
Бағалау

Шығармашылық жұмыс (Пікірге ой білдіреді)

  1. Қазір кедей адам жоқ

  2. Қазіргі кезде де кедей адамдар бар

Әр топтың ойларын ортаға салу, бағалау.

Аштық, кедейлік болмау үшін не істеуге болады деп ойлайсың? Ойыңды дәлелде.


ЖЕ
3 мин



Дарынды және үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс.

Дарынды оқушымен жұмыс. Алдына мәтін беріледі.

1921 - 1922 жылдары және 1930 - 1932 жылдар Қазақтың тіпті адамзат тарихында бұрын - соңды естіп білмеген қасіретке толы жылдар. Кейбір деректер бойынша


4 млн қазақ баласы қайтыс болды.
31 мамырды «Ашаршылық және репрессия құрбандарын еске алу күні» деп белгілеп, 1997 жылы Елбасымыз жарлыққа қол қойған.

Оқушыға математикалық сұрақ беріледі. Қазіргі қазақ халқының саны он жеті миллион болса, ашаршылық заманындағы аштықтан төрт миллион адам қырылмаса қазір қазақ халқының саны қанша болар еді?



Үлгерімі төмен оқушыға сұрақтар:

1 Тәуелсіздігімізді қай жылы алдық?

2. Тұңғыш президентіміз кім? Оның туған күні қай күні тойлаймыз?

3. Күлпашты суреттеген жерді тауып оқы

4.Мақтымды суреттеген жерді тауып оқы

5.Үйлерін суреттеген жерін тауып оқы



Үлестірмелі қима парақтарымен жұмыс

2 мин

Бағалау

Жинаған ұпайды мектеп бағасына айналдыру шкаласы.

Баға

Ұпайлар

2

0

3

1-3

4

1-4

5

1-5 және одан жоғары

Ең жоғарғы ұпай саны мадақталады.

5 ұпай – үздік

4 ұпай –жақсы

3 ұпай – қанағаттанарлық

2 ұпай жинамаған жағдайда.


Бағалау парақшасын толтырады.

ОүБ ОБ

Кері байланыс

Рефлексия эссе

  • Алдымен біз былай ойладық _____________________

  • Одан кейін біз мына проблемаға жолықтық ______________________________________________

  • Проблеманы шешу үшін біз ______________________________________________

  • Бұдан біз ________________________________________

___________________________________көрдік.

  • Демек бұл мынаны білдіреді ______________________




  • Cонымен біз _____________________________________

Деген шешімге келдік.

Жинаған ұпайды мектеп бағасына айналдыру шкаласымен жұмыс жасап тиісті бағасын алады.

2 мин мин

РS. Уақытты ұтымды пайдаланып жатсам. Суретпен жұмыс.

Галлереяны шарлау. І бөлім Күлпаш пен Қали ІІ бөлім Күлпаштың зары
ІІІ бөлім Әке мен бала IV бөлім .Қалидың өмірін қазіргі балалар өмірімен салыстыру
V.Оқулықтағы суретке сүйене отырып, Күлпаштың үйін суреттеу

SVOT – талдау.



S Strengths

Мықты

жағы

  1. Үйренген әдіс – тәсілдерді өз тәжірибемде қолданғаным.

  2. Қолымда бай ресурстардың бары.

  3. Оқушылардың сол кездегі халықтың жай күйін сезіндіре алу.

W Weaknesses

Әлсіз

жағы

Уақыт тапшылығы.




O Opportunities

Мүмкіндіктер


T Threats

Қауіп – қатерлер

1.Оқушылар «Қарлы кесек» стратегиясында орнын ауыстырып ала ма?



2. Уақыт жетпей қалама?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет