Сабақтың тақырыбы: Б. Майлин «Түйебай» әңгімесі (2-сабақ) Сабақтың мақсаты



Дата20.06.2018
өлшемі71 Kb.
#43928
түріСабақ
Күні:

Сыныбы:6

Пәні: Әдебиет

Пән мұғалімі:Ойнарова.М.
Сабақтың тақырыбы: Б.Майлин «Түйебай» әңгімесі (2-сабақ)
Сабақтың мақсаты: Жаңа сабақты меңгерту, Б.Майлиннің «Түйебай» әңгімесіндегі кейіпкерлерге сипаттама бере отырып,шығарманың мазмұнын талдату.Оқушының зейінін, есте сақтау қабілетін , сөйлеу мәдениетін , көркем әдебиетке деген қызығушылығын арттыру мақсатында тапсырмалар орындату. Сыни тұрғыдан ойлауын,сөйлеуін дамыту, оқушыларды шығармашылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижесі Жаңа сабақты меңгеріп, Б.Майлиннің «Түйебай» әңгімесін жан-жақты талдай алады .Оқушынның зейіні, есте сақтау қабілеті. ,сөйлеу мәдениеті артады.Сыни тұрғыдан ойлауы дамып,оқушылар шығармашылыққа тәрбиеленеді.
Сабақтың түрі Жаңа сабақ

Сабақтың типі: Жаңа сабақты игерту
Сабақтың формасы Ұжымдық, топтық , жұптық, жеке.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1 «.Екі жақты күнделік »--әдісі--------------------------------------------------------------------------

2-«Жұптас, ойлас, бөліс» әдісі------------------------------------------------------------------------------

4. «Компазициялық талдау»

5. «Кім жылдам?» әдісі

6. Сөзжұмбақ


Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

Түрлі –түсті стикерлер, түсті қаламсаптар,кеспе қағаздар,постер , суреттер, буклеттер, әдеби кітаптар, интербелсенді тақта. т.б.


Пән аралық байланыс:

тарих пәні



Негізгі әдебиет:

К.Ісләмжанұлы,Б.Әрінова,Р.Баттал,Е.Арын. Алматы «Атамұра» баспасы 2015жыл



Не сәтті болды? Не сәтсіз болды? Болашақта:


Сабақтың кезеңдері


уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушының әрекеті

Мақсаты

-Кіріспе 3-5 мин



Стикерлердің түстері арқылы топқа бөлемін


Топтарға бағалау парақшаларын беру

Оқушылар стикерлердің түстері арқылы топқа бөлініп отырады.
Бағалау парақшасымен топ басшысы жұмыс жасайды

Оқушылар арасында ынтымақтастықты қалыптастыру және топтық жұмысқа бағыттау.

Оқушылар өздерін -өзі бағалайды




«Кім жылдам?» әдісі

Бейімбет Майлин кім? «Түйебай» әңгімесінің кейіпкерлері кімдер? Шығармада қай жердің табиғаты суреттеледі?Түйебай қандай бала? Неліктен молда көп ұрады? Әңгіме қалай баяндалады? Әңгімеде молда қалай суреттеледі? Түйебай сабақтан неге кешігіп қалды?т.б.


Үй тапсырмасын пысықтау
(Оқушылардың сахналық қойылымдарын көру)

Оқушылар сұрақтарға жеке- жеке жауап береді.немесе әр топтан оқушылар бірлесе отырып жауап береді.


Оқушылар сахналық қойылымдарын көрсетеді



Түрткі сұрақтармен қайта бағыттау сұрақтарын қолдану
Сыныптағы диалогтік әңгімені дамыту
Оқушылардың сыни ойлауы,есте сақтау қабілеті артады

Тұсау кесер
(5-10 мин)

10м

Топпен жұмыс (Әңгімедегі кейіпкерлерге сипаттама)

1-топқа тапсырма Түйебай

2-топқа тапсырма Әңгімеші бала

3-топқа тапсырма Молда


Оқушылар топ ішінде жұмыс жасап.өз тақырыптарын постер арқылы қорғайды Топ басшысы бағалау парақшасы арқылы бағалайды

Топтық жұмыс арқылы танымын,дағдыларын, сөйлеу мәдениетін ,ізденімпаздығын, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын дамытады



Жаңа сабақ

«Түйебай» әңгімесіндегі кейіпкерлерге сипаттама

Әңгіменің авторы Бейімбет Майлин туралы

Б. Майлин 1894 жылы қазіргі Қостанай облысында дүниеге келген. Жастайынан ата анасынан айырылып, жетімдік зардабын шегіп, байларға жалданған. Алғаш ауыл молдасынан сауат ашып, кейін сол кездегі белгілі оқу орындары болып саналатын Троицк қаласындағы «Уәзифа» медресесінде, Қостанайдағы орысша қазақша мектепте, Уфадағы «Ғалия» медресесінде оқып білім алған.
1916 - 1919 жылдары мұғалімдік қызмет атқара жүріп, жазушылықпен де айналысады. Сол кездерде шығатын «Ауыл» газеттері мен «Айқап» журналдарында еңбектерін жариялап тұрды.
Бейімбет - поэзия, проза, драма саласында өнімді еңбек еткен қаламгер.

«Бейімбет Майлин әңгімелерінде терең шыншылдық бар, адам бейнесі, қарым қатынасы әрдайым нанымды болып шығады. Және бұл шығармалардың түр үлгісінде дөңгелек келген тұтастык айқын аңғарылады» деп Мұхтар ӘуезовБейімбеттің жазушылығына баға берген екен. Ол қоғам шындығын әдебиетке енгізе алды.

Жаңа сабақты пысықтап,

Оқулықпен, дәптермен жұмыс жасайды.

Ізденімпаздығы артады.

Сандық техналотияларды қолдану арқылы баланың ойын дамыту

Ізденімпаздығы артады



Негізгі бөлім

(15-20)




Топтық жұмыс

Оқулықпен жұмыс



Шығарманың композициялық құрылымына  талдау.

Оқиғаның басталуы

 

Оқиғаның дамуы

 

Оқиғаның шиеленісі

 

Оқиғаның шарықтау шегі

 

Оқиғаның шешімі

 


Оқиғаның басталуы: Қоржынтомар жайлауы
Оқиғаның байланысы: Молдадағы оқу
Оқиғаның дамуы: Түйебайдың өмірі
Оқиғаның шиеленісуі: Түйебайға молданың көзқарасы
Оқиғаның шарықтау шегі: Таяққа жығылған- Түйебай
Оқиғаның шешімі: Қойшы бала

«Жұптас, ойлас,бөліс»әдісі бойынша жұмыс жасайды.

Оқушыылар әңгіменің композициялық құрылымын

Жазып шығады



Сыни ойлауын ,есте сақтауын дамытады

Әңгіменің мазмұнын пысықтайды





Жеке жұмыс

Деңгейлік тапсырма Дәптермен,оқулықпен жұмыс

Композиция деген не?
Пейзаж дегеніміз не? Әңгіме дегеніміз не?Портрет дегеніміз не?

«Түртіп алу» әдісі арқылы түсініксіз сөздердің беретін мағынасын тауып, Алтын сандыққа қосу



Сөздікпен жұмыс.
шүрегей үйректер - ең кішкентай жабайы үйрек
сүрме - кірпік, қасты бояйтын, қынадан жасалған бояу
бақыр - бұл жерде мыстан жасалған ұсақ тиын
жат - бұл жерде мәтінді мұғалімнің айтуымен жазатын жазба жұмысы
екінді - бесін мен ақшам арасындағы мезгіл
бесін - түс ауып күн еңкейген кез
имандық - адамгершілік және адамгершілік ережелері
доңыз - шошқа

Оқушылар жеке жұмыс жасайды.


Оқушының қызығушылығы, ізденімпаздығы артады.



Жұптық жұмыс

«Екі жақты күнделік» әдісі

Әңгімедегі оқу

Осы күнгі оқу











































  «Кейіпкерге хат» әдісі

Түйебайға хат Молдаға хат Бейімбет атаға хат






Сыни тұрғыдан ойлауын дамытады







Қорытынды

(5-10 мин)




Сөзжұмбақ «Бақытты баламыз»


Сергіту сәті «Бақытты балалық» әнін тыңдай отырып,шығармашылық жұмыс жасайды

Шығармашылық жұмыс беру

«Бақытты баламыз»


«Түйебай» әңгімесі бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, сөзжұмбақты шешеді.

Сөзжұмбақтан шыққан тақырып арқылы шығармашылық жұмыс жасайды

Шығармашылық дәптерімен жұмыс жасайды


Ізденеді, ойланады,

Есте сақтау қабілеті артады

Оқушыны шығармашылыққа тәрбиелеу





Рефлексия

Оқушыларды бағалау

Бағалау парақшасы бойынша


Табыс ағашына өз пікірлерін жазып. Жапсырады

Бағалау парақшасын мұғалімге тапсырады



Кері байланыс орнату,
Өз-өздерін бағалайды



Үйге тапсырма беру

«Түйебай» әңгімесін оқу


Әңгіме бойынша сурет салу

Үй тапсырмасын алады


Өтілген тақырыпты пысықтайды,ізденеді.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет