Сабақтың тақырыбы Б. Соқпақбаев. Ағаштар неге ашуланды? Оқу мақсаты



Дата08.03.2020
өлшемі30,5 Kb.
#59733
түріСабақ
Әдебиеттік оқу, 2-сынып

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7 -бөлім.Қоршаған орта Мектеп №21 ОМГ Ақтөбе қаласы

Күні: 06.04.2018 жыл Мұғалім: Маясарова Р.М

Сынып: 2 «Ә» Қатысқандар

Пәні әдебиеттік оқу Қатыспағандар





Сабақтың тақырыбы

Б.Соқпақбаев. Ағаштар неге ашуланды?




Оқу мақсаты


2.2.5.1- мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Мәтіндегі сұрақтарға өз ойларын ашық айта алады.



Көптеген оқушылар:

Сұрақтар құрастыруды мәтінмен жұмыс жасауға дағдланады.



Кейбір оқушылар:

Жазушы ойын өз бетінше жалғастырады.






Бағалау критерийлері

− мәтін мазмұнына сай нақты сұрақтар қояды;

сұрақтың құрылымын сақтайды;

− қойылған сұрақтарға жауап береді.





Құндылықтарды дарыту

Жеке, топта жұмыс жасауда адамгершілік қасиеттеріне баулу.




Алдыңғы білімдер

Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті




Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

1.Ой шақыру.

— Көктем мезгілі кезіндегі атқарылатын ең бір жақсы, игілікті шара не?

а) наурыз көже пісіру

ә) ағаш отырғызу

б) ән айтып, би билеу





Ортасы

—   Балалар, бүгінгі оқитын әңгімеміз ағаш отырғызуға байланысты «Ағаш неге ашуланды?»

Автор туралы қысқаша түсінік. Әңгімені жазған балалар жазушы – Бердібек Соқпақбаев.

Бердібек Соқпақбаев 1924 жылы Алматы облысы, Нарынқол ауданында дүниеге келген. 1949 жылы Абай атындағы Қазақ педагогикалық институтын бітіреді. «Жұлдыз», «Балдырған» журналдарының редакциясында, Қазақстан Жазушылар одағының аппаратында қызмет атқарады. Б.Соқпақбаев – балалар жазушысы. 1951 жылы ең алғашқы «Он алты жасар чемпион» деген кітабы шығады. Оның «Менің атым Қожа», «Жексен», «Жекпе — жек» кітаптарын балалар сүйіп оқиды.

1963 жылы «Менің атым Қожа» кітабы бойынша фильм түсіріледі. Ол халықаралық фестивальде арнаулы сыйлыққа ие болды.

—         Әңгімені оқымас бұрын, сендер ағаш туралы не білесіңдер? («Ағаш» сөзіне ассоцияция құрату)

таза ауа


Ағаш

                      сая                                                         қорғаныш

 

 



                                                                                            

оқу құралы                                                                                      көрік

 

                                                                                       дәрі — дәрмек



                     жиһаз                                  

                                           оттегі             тірі табиғат



  1. 2.Ассоцияция әдісі. (Ағаш деген сөзді естігінде ойларыңа не келеді, соның бәрін жазыңдар)

Әр топтан бір оқушы орындаған жұмыстарымен таныстырады. Кейбір сөздердің неге жазылғаны сұралады. Оқушылар жауабын толықтырып, қорытындылау.

Ағаш – өмір.      Ағаш – байлық.              Ағаш – тіршілік.



Мағынаны тану кезеңі.Топтық жұмыс.

— Ағаштар ашулана ма? (топта пікірлеседі, айтады)

— Ағаштарды орынсыз кессе, шапса, бұтағын сындырса, күтпесе ашуланады.

Дәлірек. «Ағаштардың неге ашуланғанын» білу үшін не істейміз? (Әңгімені оқимыз)



—         Оқимыз, түсінеміз, талдаймыз, білеміз, үйренеміз!

Семантикалық кестемен жұмыс. «Ағаштар сыры»


Ағаштар аттары

Емен

Бәйтерек

Терек







Қайың

Емен

Бәйтерек

Терек—  Жарықты жақсы  көретін, тез өсетін, гүл шоғы сырға тәрізді, қабығы ақ, көрікті ағаш. Оның діңін құрылысқа, үй жиһаздарын жасауға пайдаланады













1000 жылдан астам өмір сүре алады. Ағашы өте мықты. Сондықтан оларды үйлер мен кемелер салу үшін пайдаланған.













—   Әделейіп адам қолымен отырғызғандай түп – түзу болып биікке бойлап өседі













Суды тамыры арқылы сіңіріп, бір өзі, бір жазда 2000 литрге жуық суды жапырағы арқылы буландырады



















Саралау. Оқушыларға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау. Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларға жеке көмек пен қолдау көрсету

Сабақ барысында мадақтау сөздер айту арқылы бағалау. Оқушылардың жауаптарына, іс-әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу арқылы бағалау. Кері байланыс беру арқылы бағалау.

Сергіту сәтін өткізу


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет