Күні:
|
Мұғалім:Мұсақұлова Айгүл Айтқұлқызы
|
Сынып:7 «Ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Пәні
|
Қазақ әдебиеті
|
Бөлім
|
Бабалар мен үлкендер
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Батыр Баян» поэмасының тақырыбы мен идеясы.
Поэмадағы кейіпкерлер әлемі
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
7.1.4.1.Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту;
7.2.4.1.Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін аша алады;
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады бөлігі: Көркем шығармадағы үзінділерді жатқа айта алады;
|
Кейбір оқушылар орындай алады:Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаза алады;
|
Бағалау критерийі
|
- Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін табады
- Көркем шығармадағы үзінділерді жатқа айтады
- Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
Тілдік мақсат
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:менің қолдайтын пікірім мынандай,қарсылық білдіремін деп ойлаймын,
болашағымыз үшін маңызды
|
Әдіс-тәсілдер
|
|
Пәнаралық байланыс
|
қазақ тілі,тарих
|
Алдыңғы тақырып
|
«Батыр Баян» поэмасының тақырыбы мен идеясы
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
5 минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықтарын ояту
Интерактивті тақтадағы сөздерді оқытамын
Ыстық қайрат,нұрлы ақыл,жылы жүрек
Бұл сөздерді кімнің өлеңдерінен кездестіреміз?
/А.Құнанбайұлының 175 жылдығын айтып кету/
Осы сөздер арқылы топқа бөлемін
1-топ «Ыстық қайрат»
2-топ « нұрлы ақыл»
3-топ « жылы жүрек»
Үй тапсырмасын сұрау Ж
Bilimland.kz сайтынан тест тапсырмасын орындатамын.
ҚБ «Топтық шапалақ» әдісі
|
АКТ
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/8-synyp/lesson/mahzhan-zhumabaev-batyr-bayan-poehmasy
«Топтық шапалақ» әдісі
|
Ортасы
30 минут
|
Болжау: Bilimland.kz cайтынан «Батыр Баян» фильмінен үзінді көрсетемін
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, критерийлерімен таныстырып өтемін
1-тапсырма ЖЖ
«Тыңда,есіңе сақта , қайтала»әдісі
Bilimland.kz cайтынан «Батыр Баян» поэмасының аудио нұсқасын тыңдатамын
Поэмадан үзінділерді жұптасып мәнерлеп жатқа айтыңыздар
Дескриптор
-Үзінділерді жатқа айтады
-мәнерлеп,нақышына келтіріп айтады
ҚБ «Ең үздік..»
2-тапсырма ТЖ Bilimland.kz сайынан тақырыпқа байланысты суреттер көрсетемін.
1-топ Поэма кейіпкерлерінің портретін сөзбен салыңыздар
2-топ Поэмадағы тарихи тұлғалар туралы әңгімелеңдер, өмірмен байланыстырыңдар /салыстыру /видеобл қосу/
3-топ кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға беріңдер /ТВ шоу/ бл көрсету киносын
Дескриптор
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
Поэма кейіпкерлерін суреттейді
|
Поэмадағы тарихи тұлғалар туралы әңгімелейді
Өмірмен байланыстырады
|
кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға береді
|
ҚБ «2 жұлдыз,1 тілек»әдісі
3-тапсырма Ж
Баянның орнында болсаңдар қандай шешім қабылдар едіңдер? /пікірталас/
Дескриптор
- өз көзқарастарын жазады
- эссе құрылымын сақтайды
ҚБ “Лайк,пікір,репост” әдісі
|
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/8-synyp/lesson/mahzhan-zhumabaev-batyr-bayan-poehmasy
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/8-synyp/lesson/mahzhan-zhumabaev-batyr-bayan-poehmasy
«Ең үздік..» әдісі
https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/8-synyp/poehziya/lesson/1-m-zhumabaev-batyr-bayan-birinshi-tarau
«2 жұлдыз,1 тілек»әдісі
“Лайк,пікір,репост” әдісі
|
Аяқталуы
5 минут
|
4-тапсырма ТЖ
“ПОПС” формуласы бойынша сабақты қорытыңдар
1.Батыр Баян ел намысын ойлаған күрескер ме?
2.Ноян ел намысын аяққа басушы сатқын ба?
3.Қалмақ қызы неге сұм сұлу деп бейнеленген?
4.Абылай ел тәуелсіздігін ойлаған данагөй хан ба?
Үйге тапсырма: М.Әуезовтың өміріне байланысты Bilimland.kz сайынан ақпарат тауып келіңдер?
Рефлексия: «Жүректен шыққан сөз» әдісі
Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып,жүрекке жапсырады
|
«ПОПС»
формуласы
|