Күні:14.02.2018ж
Сынып: 6 «а»
Сабақтың тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу»
Сабақтың мақсаттары:
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу ережелерімен таныстыру және ережелерді пайдаланып есептер шығаруда теңсіздік шешімдерінің жиынын сан аралығымен жазып дағдылану. Ой өрісін кеңейте отырып, өз беттерінше еңбектену белсенділіктерін дамыту. Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, шапшандылыққа, тез ойлап дәл таба білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Жарыс сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ- жауап, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі карточкалар, бағалау парағы, смайликтер
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
а) Сабақтың мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы ұстанымымыз;
Білімге жетелейтін үш жол бар;
Еліктеу жолы – ең жеңіл жол,
Ойлау жолы – ең игілікті жол,
Тәжірибе жолы – ең қиын ащы жол.
Олай болса, біз сабақ барысында әрқайсымыз өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жүргізейік
б) сыныпты 4- топқа бөлеміз. Әр топ өзінің атауына байланысты постер қорғайды.
1-топ "Интервал"
2-топ "Жартылай интервал",
3-топ "Кесінді",
4-топ "Сәуле"
II. Үй тапсырмасын тексеру
- әр топ басшылары тексеріп шығады
- өзін- өзі бағалау парағын таратамыз
а) оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін бекіту
Сұрақтар:
Қандай сан аралықтарын білесіңдер?
Санды теңсіздіктің 1- қасиеті
Қандай сан аралығы интервал деп аталады? мысал келтір, оқылуы
Санды теңсіздіктің 2- қасиеті
Қандай сан аралығы кесінді деп аталады? мысал келтір, оқылуы
Санды теңсіздіктің 3- қасиеті
х≥8 теңсіздіктерінің шешімдері нені білдіреді? мысал келтір, оқылуы
Жауап:
Интервал, кесінді, жартылай интервал, сәуле, ашық сәуле, сан түзуі
Егер а саны в санынан үлкен, ал в саны с санынан үлкен болса, онда а саны с санынан үлкен болады
5 –тен 7 – ге дейінгі аралық
Егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де бірдей сан қосылса, теңсіздік белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады
6 мен 10 саны қоса алынғандағы 6 мен 10 аралығы
Егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей оң санға көбейтілсе немесе бөлінсе, теңсіздік белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады
Сәуле аралығы
III. Жаңа сабақты түсіндіру
ax>b; ax
а, в- қандайда бір сандар
х-айнымалы
Бір айнымалысы бар теңсіздіктің шешімі деп, айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін айтады.
Теңсіздікті шешу дегеніміз – оның барлық шешімдер жиынын табу немесе шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу.
Теңсіздік мәндес теңсіздіктерге түрленеді, егер:
1.Теңсіздік құрамындағы қосылғыш теңсіздіктің бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қарама –қарсы таңбамен көшірілсе;
2.Теңсіздіктің екі жақ бөлігі де бір ғана оң санға көбейтілсе немесе бөлінсе;
3.Теңсіздіктің екі жақ бөлігінде бір ғана теріс санға көбейтіп немесе бөліп, сонымен бірге теңсіздік белгісі қарама-қарсы теңсіздік белгісіне өзгертілсе.
1-мысал: 4х – 5 < 3х + 1
4х – 3х < 1 + 5
х < 6
Жауабы: х < 6 немесе ( -∞ ; 6 )
2-мысал: 1-х≤2х-5
-х-2х≤-5-1
-3х≤-6
х≥-6:(-3)
х≥2 Жауабы: х≥2 немесе [2;+∞)
3-мысал: 3(х+1)+2 >3х+7
3х+3+2>3х+7
3х-3х>7-5
0х>2 Ж: 0
4-мысал: 4х+7>2(2х+1)
4х+7>4х+2
4х-4х>2-7
0х>-5 Ж: ( -∞;+∞)
ІІІ. Топтық жұмыс. (Берілген тапсырмаларға сәйкес постер қорғау. Тапсырманың орындалуына сай ұпай бойынша жұлдызша жинау.)
1-топ 1 жағдайда теңсіздіктің шешімдер жиынын түсіндіру
2-топ 2 жағдайда теңсіздіктің шешімдер жиынын түсіндіреді
3-топ 3 жағдайда теңсіздіктің шешімдер жиынын түсіндіру
4-топ 4 жағдайда теңсіздіктің шешімдер жиынын түсіндіру
Теңсіздіктің жағдайларын түсіндіруі-1 балл
Мысал келтіру – 2балл
Тақырыпты аша білуі -3балл
IV. «Бинго» ойыны. (Шарлар айналып,ішінен тандап шығарылған шардың нөмірі бойынша әр топ ұпай жинайды.Дұрыс жауапқа шардың шыққан нөміріне сәйкес сонша жұлдызша таратылады.)
Бинго ойынының есептері:
1) 3х≥ -18 3) 5у ≥16 5)8х≥24
х≥ -6 у ≥3,2 х ≥ 3
•-6///////////// 3;2•/////// 3•/////////
[ -6;∞ ) [3‚2;∞) [3;∞)
2)-8х≤32 4) 6,5у>13 6) 7,5х≤30
х ≥-4 у>2 х≤4
-4•/////////// 2◦////////// ///////////•4
[-4;∞) (2;+∞) ( -∞;4]
Жауабы:
1) (-∞;-0‚5]; 2) [6;+∞); 3) [⅛; +∞); 4) (-∞;1); 5) (-∞;0‚5); 6) (-∞;1)
Cәйкестендіру тест. (сәйкес жауабын тауып сызбамен көрсету. Тапсырма орындалып болғаннан кейін әр топ қарсы топпен жауаптарын алмасып тексереді. Дұрыс жауап санына сай ұпай алады. Әр дұрысжауапқа сонша жұлдызша таратылады.)
Ү. Компьютердегі тапсырмалар. Жеке жұмыс.
1.Теңсіздікті шешіңдер: 2.Теңсіздікті шешіңдер:
Координаталық түзуде белгілеңдер:
5х-93-2х
5x-x<3+9 -3х+2х>3-5
4x<12 -х>-2
x<3 х<2
////////////◦3 /////////////◦2
(-∞;3) (-∞;2)
VI. Сабақты бекіту кезеңі
1. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтады?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
ҮІІ .Рефлексия.
Алған әсерлерін стикерге жазу. Жауап парақтарына смайликтермен бірге ілу.
• Не ұнады?
• Не қиын болды ?
• Тілегім
VIII. Білімдерін бағалау, бағалау парағымен.2>3>12>
Достарыңызбен бөлісу: |