Сабақтың тақырыбы Біріккен сөз



Дата20.11.2022
өлшемі0,92 Mb.
#159075
түріСабақ
Байланысты:
7.11 Біріккен сөз
2 саб қаз тар 7 сын

Пән: Қазақ тілі.


Күні: 07.11.22
Сынып: 6 «Ә»

Мектеп: №11 Т.Тастандев атындағы орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні: Әнеш А.Б.
Қатысқандар саны: 1
Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Біріккен сөз.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.2 бітеу буынның анықтамасын білу, мысал келтіру

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;

Оқушылардың кейбірі:
кең жолды дәптерде каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Алдыңғы білім



Дара және күрделі сөз

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекет



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин



Жаңа сабақ
10 мин

Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу
Оқушының көңіл күйіне назар аудару
Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау.
Бағалау критерийлерін белгілеу.

Күрделі сөздерге біріккен сөздер «аққу, Жезқазған, кемпірқосақ); қос сөздерге (үлкен-кіші, ата-ана, бала-шаға); қысқарған сөздер (ақ құба, сары ала); тіркескен сөз ( торы ала ат, жиырма бес). Екі не одан да көп түбірден бірігіп, тұтас бір ұғымды білдіретін күрделі сөздер біріккен сөз деп аталады.Біріккен сөздер әрқашан бірге жазылады.


Мысалы: алабота, Темірқазық.



Оқушы амандасады. Сабаққа зейін қояды.

Жаңа тақырыппен танысады.






Сабақтың ортасы
8 мин.

5 мин

9 мин

5 мин



2-жаттығу.


Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып көшіріп жаз
Мен ... сатып алдым. Сайра ... кілемді тазалады. Көлде қос ... жүзіп жүр. Біздің үйге... қыдырып келді. Далада жапалақтап ... жауып тұр. Біз ... ауылынан алыс тұрамыз. Бала ... жем шашты.
Керекті сөздер: аққу, шаңсорғышпен, қар, балмұздақ, Қарасу, торғайға, ағайын-тума.


Бағалау дескрипторы:

  • ой қорытындысын жасайды;

  • біріккен сөздерді ажырата алады;

  • көркем әрі қатесіз жаза алады;

3- жаттығу
Өтірік өлеңді оқып, жатқа жаз. Біріккен сөздің астын сыз.
Бағалау дескрипторы:

  • өлеңді жатқа жаза алады;

  • сөйлемнен біріккен сөздерді табады;

  • көркем әрі қатесіз жаза алады;

Қосымша дерек

Сексеуіл неліктен «Қызыл кітапқа» енгізілген?


Оқушы сексеуіл туралы өз пікірін ортаға салады.
Сексеуiл —діңі мен бұтақтары бұраң-бұраң боп келетін, құмды жерлерде өсетін, шөлге төзімді, морт сынатын жапырақсыз қатты ағаш тұқымдас өсiмдiк. Қазақстанда ақ сексеуiл, қара сексеуiл және Зайсан сексеуiлi өседі.
Азаю себептері: мұнай кен орындарын игеру,мал жаю, отынға пайдалану.
Сондықтан «Қызыл кітапқа» енгізіліп, ерекше қорғауға алынған.
ҚБ тапсырмасы
«Сыңарын тап!» Біріккен сөз құрастырып жазу және дыбыстық талдау.








Дескриптор:
-біріккен сөздер құрастырып жазады;
-біріккен сөздерді сөз құрамына талдайды.

Тапсырмаларды дәптерге қатесіз жазады


Өтірік өлеңді оқиды. Өлең оқу барысында бірікке сөздерді анықтайды.


Сексеуіл туралы ақпаратпен танысады. Өз білгенін айтады.

Сыңарларын тауып, біріккен сөз жасайды. Дыбыстық талдау жасайды.



«Бес бармақ» әдісі


Мұғалімнің мадақтауы


«Жарайсың» мадақтау сөздері


Оқулық




Сабақтың соңы
5 мин

Рефлексия
Оқушыларға сұрақтар қойылады:
- Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
- Сабақтан не үйрендіңдер?
- Саған не ерекше қызықты болды?
(Ө) «Жетістік баспалдағы» өзін-өзі бағалау.

Үй тапсырмасы
9-жаттығу

Стикерлерге атын жазып, жетістіктер баспалдағында өз орындарын анықтайды.



Бағалау дескрипторы арқылы бағаланады







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет