|
Мектеп: Абай ауылындағы №2 орта мектеп
|
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Халық Айгерим
|
|
|
Сынып: 2 «А», «Ә» «Б», «В»
|
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негігі ережереін сақтау
|
|
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
2.1.3.1. Цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар: компьютер құрылғыларын ажырату және сандық құрылғылармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқушылардың басым бөлігі: Енгізу, шығару құрылғылары қызметімен танысу, оларды ажырата білу.
Кейбір оқушылар: Құрылғыларды салыстырып, ұқсастығы мен ерекшеліктерін анықтай білу.
|
|
|
Бағалау критерийі
|
- Құрылғы түрлерін ажырата алады:
- Құрылғының атқаратын қызметін анықтай алады;
- Құрылғылармен құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін біледі.
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар. Компьютер құрылғыларына, енгізу шығару құрылғыларына анықтама береді.
Пәндік лексика мен терминилогия: тінтуір, монитор, пернетақта, принтер т.б.
Диалог/ жазылымға қажетті пайдалы сөз тіркестері:
1. Компьютердің негізгі құрылғылары қандай?
2. Қандай құрылғы енгізу құрылғысына жатады?
3. Қандай құрылғы шығару құрылғыларына жатады?
|
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру, ұйымшылдыққа, ынтымақтастыққа және өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелеу.
|
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Ағылшын тілі, орыс тілі.
|
|
|
Алдыңғы білім
|
Техника қауіпсіздігі.
Балалар ақпарат іздей алады
Компьютердің құрылғыларының атауларын біледі (Манитор,пернетақта,тышқан,жүйелік блок)
|
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
|
Сабақтың басы
2 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемтесу, түгелдеу
Оқушылар шаттық шеңберін құрып психологиялық ахуал орнатамын. Психологиялық ахуалды «Қасиеттер» әдісі арқылы қалыптастырамын. Оқушылар бір біріне өздерінің бойындағы жақсы бір қасиеттерін айтып шығады.
Өткен тақырыпты қайталау: «Серпілген сауал» әдісі.
1. Ақпарат дегеніміз не?
2. Айналадағы ақпараттарды қалай қабылдайды екенбіз?
3.Адам ақпаратты не істейді?
4. Ақпараттың неше түрі бар?
ҚБ. «Фигуралар» әдісі бойынша мұғалімнің бағалауы.
|
Доп
|
|
|
Сабақтың ортасы
3 мин
10 мин
3 мин
10 мин
5 мин
|
Топқа біріктіру: Сурет қималарын біріктіру арқылы топтастыру.
«Ой қозғау» әдісі арқылы тақырыпты ашып алу. Балалар сіздер компьютерді білесіңдер.
Біз компьютермен қандай жұмыс жасай аламыз?
М ына құрылғылар таныс па?
Олардың қызметтері қандай? деген сұрақтарға жауап алу арқылы жаңа тақырыпты ашу.
Жаңа тақырып пен мақсатын таныстыру.
Жаңа тақырыпты түсіндіру. «Суретті сөйлет» әдісі
Әр топқа өздерінің құрастырған қималарындағы құрылғылар суреттері бойынша оқулықтан оқып, топта талқылап, топтар бір-біріне түсіндіру.
ҚБ. Мұғалімнің тиімді кері байланысы.
Топтық бағалау. Басбармақ арқылы.
1-тапсырма.
Компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларын көрсет және атқаратын қызметін жаз.
Негізгі құрылғыларының аты
|
Атқаратын қызметі
|
Қосымша
|
Атқаратын қызметі
|
Дискриптор
1. Компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларын біледі.
2. Құрылғылардың атқаратын қызметін біледі.
2-тапсырма
Компьютермен жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздік ережесін кестесін толтыр№
Белгілері
|
Мағынасы
|
Белгілері
|
Мағынасы
|
Дискриптор
-Техникалық қауыпсіздік ережесін біледі.
ҚБ «Бармақ» әдісімен жинаған ұпайы бойынша өзін өзі бағалау.
Қорытынды
Құрылғылардың ұқсастықпен ерекшеліктерін «Венн» диаграммасында бейнелеңіз.
І- топ пернетақта, тінтуір
ІІ- топ монитор, колонка
ІІІ- топ принтер, сканер
Дискриптор
Құрылғыларды қызметіне қарай ұқсастықтарын анықтай алады.
Құрылғыларды қызметіне қарай айырмашылықтарын анықтай алады.
|