Сабақтың тақырыбы Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы Оқу мақсаттары



Дата29.12.2021
өлшемі0,63 Mb.
#106409
түріСабақ
Байланысты:
Қысқа мерзімді жоспар
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту, Методика расчета ТЭО



Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7.3В: Қысқаша көбейту формулалары

Мектеп: "IT мектеп-лицей"

Күні:

Мұғалім аты-жөні: Ергарина Т.С

Сынып: 7

Келген оқушылар саны:

Жоқ оқушылар:

Сабақтың тақырыбы

Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы

Оқу мақсаттары

7.2.1.18 қысқаша көбейту формулаларын a3±b3=(a±b)(a2∓ab+b2); (a±b)3=a3±3a2b+3ab2±b3 біледі және қолданады;

Сабақ мақсаты

Оқушылар екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы формуласын біледі, түсінеді, оңнан солға, солдан оңға қолдана алады

Бағалау критерийлері

a3±b3=(a±b)(a2∓ab+b2) формулаларын біледі

Формулаларды математикалық тілде тұжырымдай алады

Өрнектерді ықшамдауда, түрлендіруде қолдана алады


Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология

Қысқаша көбейту формуласының мәтіндік айтылу мақсатына жету



Құндылықтарды тәрбиелеу

  • Академиялық шынайылық, ұжымдағы өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; ұжым пікіріне шыдамдылықпен қарау, толеранттылық

  • ЖА білу және түсіну: бірқалыпты даму, әлеуметтік әділдік және теңдік

  • ЖА құндылықтары: мақсатты қатысу және белсенділік

  • ЖА дағдылары: сындарлы және шығармашылық ойлау; өз-өзіне деген сенімділік, рефлексия дағдылары, қарым-қатынас

Пәнаралық байланыс

Сабақты өткізу үшін программалық қамтамасыздықты қолдану (информатика), ағылшын тілі, орыс тілі

Негізгі дағдылар

АКТ қолдану дағдылары

Презентация арқылы



Ойлау дағдылары

Формуланы дәлелдеген кезде ойлау дағдыларын дамытады.



Алдын-ала білімдері


Екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадраты, Екі өрнектің квадраттарының айырмасы

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Білімдерін өзектеу

Математикалық диктант

Өрнек түрінде жазыңдар:



1) а мен 7 санының қосындысының квадраты;

2) в және 4 санының айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі;

3) а және 5в өрнектерінің айырмасының квадраты;

4) 2х және 1 өрнектерінің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі.





Сабақтың ортасы
10 мин

7 мин


5 мин

5 мин


10 мин

8 мин

8 мин

4мин


8 мин

Жаңа тақырыпты меңгеру

Оқушылар сурет бойынша жаңа формулаларды шығарады.





Бірінші және екінші фомулаларын дәлелдеу үшін 5 минуттан уақыт беріледі.Келесі формулалар шығу тиіс:





Мұғалім тақтада оқушыларға мысал келтіреді.

Мысал 1.


Мысал 2.

Мысал 3.



Жұптық жұмыс. Оқушылар бір-бірін тексереді. Сосын жауаптарын тақтада тексереді.

1. Көбейткіштерге жіктеңіз:



Жауабы:




Деңгейлік есептер

А-деңгейі

1. Көбейткіштерге жіктеңіз:



Жауабы:










2. Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңыз:





Жауабы:




В-деңгейі



  1. Теңдік орындалатындай бос орындарды толтырыңыз.

Жауабы:


С-деңгейі

1. Теңдеуді шешіңіз:

Жауабы:



Қалыптастырушы бағалау

Көпмүшелерді көбейтіңіз:

а) 3х-1 және 2+3х+1

б) 2х+3 және 2 – 6х+9



Дескриптор: Оқушы

- көбейткіштер түрінде жазады;

- сәйкес келетін қысқаша көбейту формуланы қолданады;

- көбейтінді нәтижесін жазады.





Жауабы

Балл

Алынған балл

а

(3х-1)( 2+3х+1) түрінде жазады

1




формуласын қолданады.

1






1




б

(2х+3)( 2 – 6х+9) түрінде жазады

1




формуласын қолданады

1






1




Барлығы

6




Дескриптор құру:

1. Қысқаша көбейту формуланы қолданып, көбейткіштерге жікте:





2. Көбейтіндіні көпмүше түрінде жаз:






Дидактический материал

Алгебра,7

изд. 2013г.

Ю.Н. Макарычев и др.


Сабақтың соңы


Рефлексия:

Бүгін сабақта мен қайталадым …


Бүгін сабақта мен білдім …
Бүгін сабақта мен үйрендім …


Кеспелер

Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?


Қауіпсіздік ережелері


Деңгейге сәйкес сараланған тапсырмалар орындайды. Әрбір тапсырманы сыныптағы оқушылардың әрқайсысы орындай алып отырғандығына мән беремін, ерекше қолдауды қажет ететін оқушыларға есептің шығарылуын асықпай, толық түсіндіремін, қажет болған жағдайда бейнематериалдар ұсынамын.




Әрбір тапсырма бағалау критерийіне сәйкес бағаланады. Сұрақтарға нақты, дұрыс әрі толық ауап берген оқушыларды мадақтаймын. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы дескрипторларға сәйкес ұпаймен бағаланады, электронды журналға енгізіледі

Сыныптағы оқушылардың санитарлық талаптарды сақтауына қатаң мән беріледі. Үзіліс кезінде сынып бөлмесі желдетіп отырылады. Сабақ арасында өкпеге тыныс жаттығуы жасалады.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?



Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

- нені білді, нені үйренді;

- не әлі де түсініксіз;

- қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).

1:
2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:
2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет