Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдері Сабақтың мақсаты



Дата08.09.2017
өлшемі24,01 Kb.
#31501
түріСабақ
Шынкулова Раушан Алтыбаевна

Ақтөбе қаласы,

43 негізгі мектеп-бақшасының



бастауыш класс мұғалімі

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдері

Сабақтың мақсаты:

• Оқушыларды екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілін үйрету;

• есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білу қабілетін дамыту;

• балаларды ақыл - ой, еңбек тәрбиесіне баулу, пәнге деген сүйіспеншілігін ояту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта, "МАТЕМАТИКА" сөзі жазылған көрнекі материал, слайд, ойынға қажетті кесте.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

• 11 - бет №4. Оқушы математикалық тілде дұрыс оқып, амалдардың орындалу ретін түсіндіреді.

ІІІ. Жаңа сабақ:

• Жаңа сабақты бастамас бұрын дайындық кезеңі жүргізіледі.

Слайдта "Кім жылдам" ойыны

• № 1. Бөліндінің мәні мен қалдығын табуға берілген, ауызша есептелінеді.

4205: 20=210 (қалд. 5) ----------- 8102: 90= 90 (қалд. 2) ---------- 7203: 8=900 (қалд. 3)

24050: 80= 300 (қалд. 50) ---------- 63008: 10=6300 (қалд. 8)

- Балалар, бүгінгі сабағымызда екі таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдерімен есептер шығарамыз. Енді, сабақ барысында мына көрнекі қағаздарға назар аударуымыз керек. Әр қағаздың артында бір әріп бар, 1 есеп дұрыс шықса 2 әріптен ашылады. Қандай сөз жасырылды екен?! Мұны білу үшін бәріміз ат салысайық.

• №2

а) оқушыларға түсіндіре отырып шығарту, қосымша бірнеше мысалдар келтіру.



ә) 4 оқушы тақтада

(Үйге)


294: 98=3 345: 69=5

276: 46=6 837: 31=27

420: 84=5 936: 78=12

558: 18=31 667: 29=23

16 692: 52=321 31 458: 98=321

12 456: 24=519 59 215: 65=911

• №3 Слайдта ізденіске жетелейтін тапсырма.

Шешуі: s= (v1 + v2) • t

(66км/сағ + 95км/сағ) • 6сағ = 966 км

Жауабы: екі қаланың арасы 966 км.

• №4.

Шешуі: 255: (10+7) =15



15•10=150

15•7=105


Жауабы: Әр кітапта 150 және 105 бет бар.

IV. Жаңа сабақты пысықтау:

• Слайдта №5. Мысалдар тізбегін 3қатардан 3 оқушы шығып жалғастырады.

1560•17=26520 26520 - 350=26170

26170: 5=5234 5234+3325=8559

8559: 27=317 1358: 14=97 97+926=1023

1023•38=38874 38874 - 10819=28055

28055+1507=29562 115668: 36=3213

3213+38955=42168 42168: 12=3514

3514•18=63252 63252+51486=114738

• №6 Слайдта ереже. Ережені пайдаланып теңдеуді шешу.

240: а=480: 80 -------------- х•81+67=553

а• (288 - 190)=392 ------------- 489+c•5=9614

V. Сабақты бекіту.

• №8 берілген сандардың цифрларының қосындысы нешеге тең болатынын есептеу және шыққан санды 9 - ға және 3 - ке бөлу. (ауызша орындалады)

231=2+3+1=6

7887=7+8+8+7=30

624=6+2+4=12

34 281=3+4+2+8+1=18

378=3+7+8=18

- Міне, балалар, №2, 3, 4, 5, 6 есептерді жазбаша орындадық және көрнекі қағаздардың жасырған сөзі де белгілі болды. "МАТЕМАТИКА" сөзі. Математикадан алған бағаларымызды білейік, үйге тапсырма алайық.

-Үйге тапсырма



-Бағалау

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет