Сабақтың тақырыбы: Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы



Дата29.01.2020
өлшемі48,97 Kb.
#56774
түріСабақ
Байланысты:
№5-7.3.1.4

Сабақ жоспары №5 Тексерілді:_____________Бекітілді:________________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Экожүйелер»

Мектебі: «А.Байжанов атындағы орта мектеп» кмм

Уақыты,күні:

7«а,ә,б»16.09.19

17.09.19


Мұғалімнің аты-жөні: Тезекбаева.К

Сынып: 7 «А,Ә,Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы.

Оқу мақсаты(оқу бағдарламасына сүйеніп)

7.3.1.4 - экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау. §4

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: табиғаттағы тұрақты экожүйелердің құрылу заңдылықтарын біледі; терминнің мағынасын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі: экологиялық сукцессия үдерісіне мысал келтіреді

Кейбір оқушылар: Биогеоценоздың ауысы нәтижесінен табиғатта болып жатқан себеп-салдар байланысы бойынша өз бітінше ақпарат көздеріне талдау жүргізіп,жұмыс жасай алады

Бағалау критерийлері:

  • экологиялық сукцессиялардың үрдісін сипаттау.

Тілдік мақсаттар:

Арнайы пәндік лексика және терминалогия:

Экожүйе, тіршілік ортасы, сукцессия, жағдай, қоршаған орта, бейімделу, ағза, түрлер, қоғамдастық, тұрғын, (пионер), топырақ, тау жынысы, өсімдік, шалғын, бұта, орман, алмастыру, колониялау, өсу, өзгеру, бейімделу, пайда болу, өлу,



  • Экологиялық сукцессия – сипаттауға қолданылатын термин

Құндылыққа бағытталуы:

Бірлескен жұмыс арқылы ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы оқу, сыйластық құндылықтары қалыптасады

Пәнаралық байланыс:

Экология, химия, география

Алдыңғы білім:

Қарапайым қоректік тізбек құрастыра білу

Қоректік тізбек сызбасы көмегімен продуцент, консумент және редуценттерді анықтай білу. Тірі ағзалар арасындағы қарым-қатынас түрлерін сипаттай білу.





Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығулардың түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


3 минут

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Белсенді орта қалыптастыру

1. Бұрынғы білімдерін жаңғырту.

дұрыс тұжырымдамаларды таңда, өз таңдауыңды дәлелде



«Дұрыс тұжырымды таңда» әдісі бойынша

  1. Тірі ағзалардың бір –біріне әсер етуі биотикалық факторлар деп аталады.

  2. Өсімдікпен қоректенетін жануарларға қасқыр, түлкі, қоян, құтан жатады.

  3. Жануарларды жейтін жануарлар жыртқыштар немесе етқоректілер деп аталады.

  4. Ағзалармен қоректенетін, бірақ оларды бірден өлтірмейтін ағзалар сапрофиттер деп талады.

  5. Жануарлардың паразиттері- бүрге, бит, маса, кандала, паразит құрттар жатады.

  6. Әртүрлі қорекпен қоректенетін ағзалар, талғаусыз қоректенетіндер деп аталады.

  7. Продуценттер- жарық энергиясын пайдаланып, органикалық заттар түзеді. Оларды өндірушілер деп атайды.

  8. Өсімдіктер бірінші қоректік деңгейді құрайды.

  9. Шөпқоректілер екінші қоректік деңгейді құрайды.

  10. Қоректік тор- әртүрлі қоректік тізбектен тұратын күрделі құрылым.


Дескриптор:

  • Өткенді еске түсіріп, дұрыс тұжырымды тапты.

  • Таңдауын дәлелдей алды.


Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі бойынша

( оқушылар өз өздерін бағалайды)



Презентация


Сабақтың ортасы
2 минут

5 минут


3 минут

3 минут


15-17 минут

1.Ой шақыру.

Слайд шоу қарау. « Экологиялық сукцессиялар»

(оқушылар пікірі)

  • Олай болса оқушылар біздің бүгінгі тақырыбымыз Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы.

туралы болмақ.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстырамын.



  1. Материалмен жұмыс жасау.

  • Сукцессияны анықтау.

  • Сукцессия түрлері.


Жұппен жұмыс

1 тапсырма «Рет бойынша сапқа тұр!»

Бастапқы сукцессияның кезеңдерін ретімен қойып шық және қойылмаған кезеңді тап
БАСТАПҚЫ СУКЦЕССИЯ КЕЗЕҢДЕРІ:
1.Тау жыныстарының жел қақтырылуы

2.Бактериялардың , балдырлардың, қаспақты қына және топырақ түзілуі

3.Мүктердің және жалпақ қыналардың тұрақтануы,

4.Шөптесін өсімдіктердің пайда болуы-қоғамның қалыптасуы

5.Бұталардың тұрақтануы

6.Орман–тұрақты экожүйе.


2 тапсырма «Айырмашылығын тап»

Сүретке мұқият қара, көрсетілген үрдісте бастапқы сукцессияның екіншілік сукцессиядан айырмашылығы қандай?


Бастапқы білімді тексеру. Баспадан шыққан тапсырмалармен жұмыс жасау.
3 тапсырма.Қойылмаған сөздерді орнына қою:

1. Бастапқыда өсімдік өспеген аймаққа, өсімдік басып кетуі......... (бастапқы сукцессия)

2. Мүктер мен қыналарды ... деп атайды (сукцессия пионерлері)

3. алғашқы топырақ ...... әсерінен түзіледі. (редуцент- бактериялар)

4. Қандыағаш тамырларында түйнектері болады – арнайы мүшелер, олардың құрамында ...... болады (селбесуші бактериялар).

5.Селбесуші бактериялар…… мүмкіндік туғызады (топырақ құрамына азот жиналуына ).

6. Сукцессияның қозғаушы күші .... болып табылады (астындағы топырақ құрамын өзгертетін өсімдіктер).

https://www.youtube.com


Презентация

А. Соловьева.

Б. Ибраимова

Биология Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық

Флипчарт, маркер, стикерлер

Интерактивті

тақтада

тапсырмалар,

бағалау критерийлері

мен дескриптор көрсетіліп

турады.
Жиынтық бағалау бойынша әдістемелік нұсқаулықтар. 5-6 бет


Сабақтың соңы

Бағалау:

2 минут


2 минут

Экологиялық сукцессиялар тақырыбын оқытудың мәні неде?

Алған білімді өмірде қалай қолдануға болады?


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • Сабақ барысында сізге не жеңіл берілді?

  • Қиындық тудырған сұрақтар?

  • Осы қындықтар неге байланысты туындады деп ойлайсың?




Дифференциация – қандай тәсілмен көбірек қолдауды қалайсыз? Басқалармен салыстырғанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-оқушының оқу материалын меңгеруін қалай тексересіз?

Денсаулықты және техникалық қауіпсіздікті сақтау

Әр оқушының қажеттілігін ескере отырып, оқу мақсаты мен бағалау критерийі негізінде тапсырмалар беріліп саралау жүргізілді.




Қауіпсіздік техникасын сақтау, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін күнделікті өмірде жаратылыстану ғылымы бойынша білімдері қолдану дағдыларын дамытады.





Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың нақты және қолжетімді мақсаты немесе оқу мақсаттары болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті ма? Егер оқушылар әлі мақсатқа жетпесе, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралап оқыту дұрыс жүргізілді? Сабақ кезеңіндерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және нег






Жалпы бағалау

Сабақта тиімді , пайдалы болған екі жағдай?

1:

2:

Сабақ нәтижелі болуы үшін тағы не істеу керек еді?



1:

2:

Мен бұл сабақта сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет