Сабақ: 2- сағаты
|
Мектеп: № 149 «Қызылту»
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Қиянбекова Бинаш
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Ананың анасы » әңгімесі
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары):
|
Шығарманың тақырыбы мен идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашу .
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:Әңгіме мазмұнын меңгереді.
|
Оқушылардың басым бөлігі: «Ананың анасы» әңгімесі бойынша проблемалық сұрақтарға еркін жауап береді.
|
Кейбір оқушылар: Эссені еркін жаза алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Әңгіменің мазмұнын меңгереді, талдау жасайды.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: тақырып, идея, кейіпкер,портрет,диалог,пейзаж т.б
|
Сыныптағы диалог, жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар: Әңгіме неге «Ананың анасы» деп аталған? Жалпақ балуанның орнында өзіңіз болсаңыз, не істер едіңіз?т.б
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Тапсырмалар орындау,эссе жазу.
|
Алдыңғы тақырып
|
6 –сынып: Ғ.Мүсірепов өмірімен, шығармашылығымен таныс.
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар ( төменде жоспарлаған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Мин
2 мин
7мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Өлең шумақтары арқылы топқа бөлу.
1– топ «Көктем» 2 – топ «Шуақ»
Үй тапсырмасын сұрау: Ғ.Мүсірепов өмірі мен шығармашылығын, «Ананың анасы» әңгімесінің мазмұнын айтады.
|
СТО
Топтастыру
|
Ортасы
|
3 мин
5 мин
3 мин
5 мин
8мин
2 мин
|
«Миға шабуыл» сұрақтары арқылы оқушылар жаңа тақырыпты өздері ашады. І тапсырма.
1.Оқушылар, әңгімеден тарихи шындыққа лайық салт - дәстүрлердің қандай түрлерін кездестірдіңдер?
2. Жалпақ балуанның орнында өзің болсаң, не істер едің?
3. Шығармада қай эпизод саған ерекше әсер етті?
4.Әңгіме неге «Ананың анасы» деп аталған?
5.Әңгімедегі басты кейіпкерлер кімдер?
6.Әңгімедегі өзіңе ұнаған кейіпкер?
II тапсырма. / оқулықпен жұмыс/ 1 – топ: диалог 2 –топ: Табиғатты суреттеген жерін табыңдар? III тапсырма. 1 – топ: Табиғат 2- топ: Ана туралы мақал – мәтелдер айту.
Сөздікпен жұмыс: 1.Сауға – олжадан берілетін сый. 2. Сергелдең – әуре болу,әбігер. 3.Барымта – жауласқан екі рудың бірінің – бірі мал – мүлкін іштен тартып алып, кек қайтаруы. 4. Күң – бас бостандығынан айырылған басыбайлы әйел. 5. Құл – құлдық дәуірде басында еркі жоқ иесіне бүтіндей тәуелді шаруа адамы. IY тапсырма. Әңгіменің тақырыбы мен идеясы
«Ананың анасы» әңгімесінің тақырыбы - бүкіл тіршіліктің иесі ананың алдында бас ию.
Идеясы - аналарды қадірлеу, құрметтеу.
Кейіпкер бейнесі 1. Ана :
2. Жалпақ батыр :
3. Қоғам :
Y тапсырма. Шығармашылық жұмыс
1 – топ: «Әлемдегі асыл жан» тақырыбына эссе жазу.
2 – топ: Ананың ұлы махаббаты туралы қазіргі кезеңмен байланыстыра отырып шағын ойтолғау жазу.
YI тапсырма . Бес жолды өлең құрастыру 1 – топ : Ана 2 – топ: Батыр
|
Үлестірме қағаз
Оқулық
Түсіндірме сөздік
Сөздік дәптер
Оқулық
Жұмыс дәптер
Үлестірме
Шығармашылық дәптер
Жұмыс дәптер
|
Аяқталуы
|
2мин
2 мин
|
Үйге: Әңгімені толық оқу. Қосымша тапсырма: 1. Қызыл таңбалылар: тарихи шындықта баяндалатын қазақтың салт-дәстүрлері (құл бастаған,күң бастаған тоғыз,барымта,сауға) жайлы мағлұмат біліп келу.Көк таңбалылар: теңеу, эпитетті тауып келу. Сары таңбалылар: Көнерген сездерді тауып келу.
Бағалау:
Сұрақ – рефлексия:
Әңгімені оқығанда мені қызықтырғаны: ---------------- Мен үшін ең аянышты жері: --------------------------- Әңгімеден алған әсерім: ----------------------------------
|
Бағалау парақшалары
Таратпа
|