Пән: Алгебра және анализ бастамалары
Мектеп: Б. Момышұлы атындағы Алматы республикалық «Жас ұлан» мектебі
|
Күні:
02-07.09.2019ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Белатхан К.
|
Сынып 10
|
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Функцияның графигін қарапайым түрлендіру
|
Оқу мақсаты
|
10.4.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);
|
Сабақтың мақсаты
|
-Әртүрлі функциялардың графиктерін салып, сызба жұмысын дұрыс жүргізе алу.
-Алынған функциялардың графиктеріне талдау жасап, функцияның графигін қарапайым түрлендіру жолдарын қорытып шығара алу.( параллель көшіру, сығу және созу)
3.Қарапайым түрлендірулерді қоданып, берілген функцияның графигін сала алу.
|
Бағалау критерийі
|
Әртүрлі функциялардың графиктерін мәндер беру арқылы сала алады.
Салынған графиктерден қарапайым түрлендіру ережелерін қорытып шағара алады.
Қарапайым түрлендірулерді есептер шығаруда қолдана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Оқушылар: функция графиктерін түрлендіруді орындай алу ( параллель көшіру, сығу, созу ) анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі кейбір қолданыстарын біледі
Пәнге тән лексика мен терминология:
Функция графигі ,параллель көшіру, сығу , созу. Функция графигі
Сызықтық/квадраттық/ бөлшек теңдеулер
Айнымалы/ось(тер)/
Қиылысу/қиылысу нүктесі
Сығу, ұқсас түрлендіру, координаталық осьтер бойымен жылжыту
Мәндер кестесі/нүктелер жиыны
Алмастыру/түрлендіру
Графикте нүктені белгілеу
Функцияның орынын ауыстыру
Жоғары/төмен/солға/оңға
|
Құндылықтарға баулу
|
Құндылықтар:
Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе топпен жұмыс істегенге қатысты, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысады.
Топтық жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренді.
|
Пәнаралық байланыс
| Сурет, геометрия |
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрі
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
минут
мин
|
1.Сәлемдесу, көңіл-күйлерін сұрау
2. Психологиялық сәт.
Ертеде елге танылған атағы дүйім жұртқа белгілі данышпан,
ақылгөй өмір сүріпті.
Оны көре алмаған бір қатігез кісі елге күлкі қылмақ ниетпен амал ойлап тапты. Көгалдан бір көбелек ұстап оны данышпанға апарып, қолымдағы зат тірі ме, өлі ме?- деп сұрайды. Егер өлі десе ұшырып жіберемін, ал тірі десе сәл мыжып өлтіре салайын деп ойлайды. Осы оймен данышпанның алдына келгенде, данышпан оған ойланып қарап тұрып: «Бәріде өз қолыңда»,- деген екен. Ендеше бүгінгі сабақта жетістікке жету де седердің өз қолдарыңда. Олай болса бәріңе сәттілік тілеймін!!!
3.Үй тапсырмасын тексеру. Проблемалық сұрақтар болса сұрайды
4.Топқа бөлу. 1,2,3 деп санау арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
Оқулық
|
Сабақтың ортасы
15 мин
13 мин
|
Тапсырма 1. Топпен жұмыс (әр топқа тапсырмалар беріледі және берілген функциялардың графиктерін салып, қарапайым түрлендіру ережелері қорытып шығарады.) 15 мин
топ: Төмендегі белілген функциялардың графиктерін салып, талдау жасаңыздар.
+2, -2
,
,
топ: Төмендегі белілген функциялардың графиктерін салып, талдау жасаңыздар.
3)
,
топ: Төмендегі белілген функциялардың графиктерін салып, талдау жасаңыздар.
+2, -2
, ,
,
Дескриптор
|
-Берілген функциялардың графиктерін дұрыс сала алады. 1 балл
-Графикерге қарап, функцияның графиктерін қарапайым түрлендіру ережелерін қорытып шағарады. 2 балл
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |