Сабақтың тақырыбы «Химиялық элементтердің жіктелуі»



Дата04.03.2020
өлшемі26,02 Kb.
#59555
түріСабақ
Байланысты:
7A
1302917, 5555, Fizika 9 synyp 1422109868 23618, Тарбие жумысы ДК,ДР 111 (1), Куррикулум Учет Маг. НПН, (by-Multanovsky-V.V.)-Kurs-teoreticheskoi-fiziki-d-451026-(z-lib.org), Кыздарбекова-Кәсіпкерлік құқық



Сабақ жоспары

Мектебі: М.Жұмабаев атындағы №19 ОМ гимназия МДШО КММ

Пәні: Химия




Мұғалімнің аты-жөні: 

Қурманғали Әсел Бейсенғалиқызы

Сабақтың тақырыбы

«Химиялық элементтердің жіктелуі»




Сынып: 7 «А»

Күні: 31.01.2020

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

7.2.1.1 Доберейнер, Ньюлендс, Д.И. Менделеев еңбектері мысалында элементтердің жіктелуін салыстыру

Сабақ мақсаттары


Барлық  оқушылар  білуге  тиісті:

  • Периодтық кестенің қалай құрылғандығын оқып таниды;

  • И.Доберейнер, Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің элементтерді жіктеуін атауы және мәні бойынша сипаттайды;

  • И.Доберейнер триадаларындағы элементтердің массаларын анықтайды

Жетістік

критерийлері

- Әрбір теорияның артықшылығы мен кемшілігін салыстырып айта алады;

-Периодтық кестеніңқұрылу заңдылықтары бойынша қорытынды жасайды




Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

элементтерді жіктеу принциптерін ауызша және жазбаша түсіндіру, сұрақтар қою





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу.

Оқушыларды топқа бөлу үшін өткен тақырыптардан білетін 21 элементтен жазылған үлестірме қағаздар беріледі. Мұғалім І топқа мысалы магний, күкірт, хлор, оттек, литий, кальций, фтор элементтерін айту арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады. (т.с.с. ІІтоп, ІІІ топ)



Қызығышылықты ояту

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу



  • Химиялық элемент дегеніміз не?

  • Химиялық элементтер орналасқан кесте қалай аталады деп ойлайсыздар?

Жаңа тәсілдер: «Миға шабуыл»

Элемент жазылған үлестірме қағаздар

Сабақтың ортасы

20мин


АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы периодтық кесте туралы түсінік беріледі.



Мағынаны тану

Тапсырма 1. «Джигсо» әдісі

(Топтық жұмыс) Әрбір топ өздеріне берілген тапсырманы оқып, басқа топқа өкіл жіберіп өз жұмысы туралы талқылайды.


І топ. И.В.Доберейнер химиялық элементтердің периодтық кестесінің жаңашыл түрін жасау үшін ғылымға қосқан теориясы.
ІІ топ. Дж.А.Ньюлендс химиялық элементтердің периодтық кестесінің жаңашыл түрін жасау үшін ғылымға қосқан теориясы.
ІІІ топ. Д.И. Менделеевтің химиялық элементтердің периодтық кестесінің жаңашыл түрін жасау үшін ғылымға қосқан теориясы.
Тапсырма 2. «Фишбоун» әдісі (постерде)

Әр топ балықтың суреті бар дайын постердегі сұрақтарға жауап жазады және оны қорғайды.

І топ. И.В.Доберейнер

1) химиялық элементтердің периодтық кестесіне қосқан үлесі?

2) элементтерді жіктеудегі теорияның атауы?

3) теорияның артықщылығы?

4) теорияның кемшілігі?
ІІ топ. Дж.А.Ньюлендс

1) химиялық элементтердің периодтық кестесіне қосқан үлесі?

2) элементтерді жіктеудегі теорияның атауы?

3) теорияның артықщылығы?

4) теорияның кемшілігі?
ІІІ топ. Д.И. Менделеев

1) химиялық элементтердің периодтық кестесіне қосқан үлесі?

2) элементтерді жіктеудегі теорияның атауы?

3) теорияның артықщылығы?

4) теорияның кемшілігі?
Дескриптор

- И.В.Доберейнер, Дж.А.Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің элементтерді жіктеуін атайды;

- әрбір теорияның артықшылығы мен кемшілігін салыстырып айта алады;

- И.В.Доберейнердің қосқан үлесін жазады;

- Дж.А.Ньюлендстің қосқан үлесін жазады;

- Д.И. Менделеевтің қосқан үлесі жазады.



Тапсырма3.

Д.И.Менделеев кестесіндегі мына элементтердің салыстырмалы атомдық массаларын анықтаңыз:

1)Li,Ве, В;

2)Na,Мg, АІ;

3)К,Са,Sс;

.
Дескриптор

- Оқушы периодтық жүйе бойынша қорытынды жасайды.



Мырыш,алюминий,мыс кесектері,тұз қышқылы(немесе т.б.), сынауықтар,тығыны бар газ өткізгіш түтік, колба, стакандар.

Мырыш түйіршіктері,тұз қышқылының сұйылтылған ерітіндісі,штатив,сынауықтар,газ жүретін түтік,сіріңке.



Сабақтың

соңы


15 мин

Рефлексия



Толғаныс

Тапсырма 5. «INSERT» әдісі

Оқушылар алған білімдерін қорытындылау мақсатында кестені толтырады. Кезектесіп оқиды.



Білемін +

Білмеймін -

Жаңалық ?











Қорытынды  сұрақтар:

1) И.В. Доберейнердің қосқан үлесі

2) Дж.А.Ньюлендстің қосқан үлесі

3) Д.И. Менделеевтің қосқан үлесі



Бағалау.
Сабаққа жақсы қатысқан оқушылар бағдаршам түстері арқылы бағаланады.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет