Сабақтың тақырыбы: Химиялық элементтердің салыстырмалы атомдық массасы



Дата11.05.2022
өлшемі32,18 Kb.
#141979
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ 7-сабақ


Бөлім:

7.3С Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула

Педагогтің аты-жөні:




Сыныбы, Күні:










Қатысушылар саны










Қатыспағандар саны










Сабақтың тақырыбы:

Химиялық элементтердің салыстырмалы атомдық массасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.8 -Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну
7.1.2.9 -табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну
7.1.2.10 -салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу

Сабақтың мақсаты:

Элементтертердің басым бөлігі изотоптардың қоспасы түрінде кеседесетінін түсіну
Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алу
Приодтық кестені қолдана отырып, элементтердің салыстырмалы атомдық массаны табу және бүтін санға айналдыру.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.

  1. мин.

Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Сабақтың алдында психологиялық ахуал жақсарту үшін «Су, ауа, от» әдісін қолдану
Оқушыларды 3 топқа бөлу.

Оқушылар сәлемдеседі, сабақ құралдарын дайындайды, жаттығу жасайды.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді:
-Электрон тобы
-Нейтрон тобы
-Протон тобы

Бағалау критерийлері:

Презентация

Жаңа сабаққа кіріспе



«Серпілген сауал»
Мұғалім оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды Мұғалім оқушылардың қиналатын тұстарын анықтау үшін бақылау парағын толдырады
.

Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді
-Атом неден тұрады?
-суретте берілген моделі бойынша химиялық элементті анықтаңыз.
- жұмыс парағындағы кестені толтыру
Изотоптар дегеніміз не?Сутектің, көміртектің, хлордың изотоптары қандай?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:_-жаңа_сабақтың_материалдарын_жазады_ҚБ'>Дескриптор:
-сұраққа жауап береді
-белгісіз элементті анықтайды
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Презентация

Сабақтың ортасы
15 мин.

Оқушыларға жаңа сабақ түсіндіріледі. Оқушыларға:
«Салыстырмалы атомдық массадағы изотоптардың арақатынасын есептеу» видео көрсетілімді көру арқылы текстегі бос орынды мағынасына сай толтыру
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқушылар сабақтағы жаңа мәліметтерді жазып алады.

Дескриптор:
-жаңа сабақтың материалдарын жазады
ҚБ: «Мадақтау» әдісі

Презентация

Видео


Топтық жұмыс
6 мин



Тапсырма 1.
Неге салыстырмалы атомдық масса бөлшек сандар түрінде жазылады?
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Сұрақты топта талқылау
Топтардың жауаптарын тыңдап болған соң әр топқа салыстырмалы атомдық массаға қатысты мәтін беріледі

Дескриптор:
-оқушылар сұрақтарға жауап береді
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Презентация
http://learningapps.org/display?v=pyi3t53sj17

Жеке жұмыс
5 мин

Оқушыларға тапсырма береді, орындалуын қадағалайды.

Д.И. Менделеев периодтық жүйесін қолдана отырып, келтірілген элементтердің салыстырмалы атомдық массасын тауып жазыңыздар
S Mg Ag P O Cu

Дескриптор:
-Берілген химиялық элементтердің периодтық кестедегі орнын біледі
-Химиялық элементтердің атомдық массасын дұрыс көрсетеді.
ҚБ: «Смайликтер» әдісі

Презентация

Үлестірме материал



Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.

«»Досыма хат әдісі
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың
«Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Үй жұмысы: 16-17 параграф



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Балалар бүгін алған бағаларын күнделікке жазып алады.



«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

Стикер

Презентация






Бөлім:

7.3С Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула

Педагогтің аты-жөні:

Махатова Н.А.

Сыныбы, күні:

7 «К» - 01.03.2022

7 «Ғ» - 01.03.2022

7 «Ә» - 05.03.2022

Қатысушылар саны

7 «К» -

7 «Ғ» -

7 «Ә» -

Қатыспағандар саны

7 «К» -

7 «Ғ» -

7 «Ә» -

Сабақтың тақырыбы:

Химиялық формулалар. Валенттілік. Салыстырмалы молекулалық масса

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.11 -элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу
7.1.2.12 -химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/ формулалық массасын есептеу

Сабақтың мақсаты:

формулалары берілген бинарлы қосылыстарды атау,
қосылыстағы атомдар ара қатынасы әрқашан 1:1 бола бермейтінін білу,
салыстырмалы молекулалық массаны есептей алу.
Үш және одан да көп атом түрінен тұратын заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептеу,

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу.
- Оқу мақсаттарымен таныстыру.
- Бағалау критерийлері



Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Білім тексеру:
«Бинго» ойыны
Әрбір оқушыға 2 бос карточкадан үлестіріліп, олар әр қайсысына Са-ға дейнігі 20 элементтерді жазулары тиіс. Кейін қаптан атомдық массаға (не кестедегі орнына) тең сандар шыға бастайды, алғашқы толтырған екі-үш балаға жұлдызша не кампит беру

Бағалау критерийлері:
-валенттіліктерін жаза алады
-салыстырмалы молекулалық массаларын есептей алады.

https://www.youtube.com/watch?v=BaTGypayk-w

Жаңа сабаққа кіріспе



«Миға шабуыл» әдісі
Оқушылар көмірқышқыл газының формуласын біледі. Оның аталуы «көмітегі ди оксиді», себебі құрамында 2 атом оттегі бар. Олай болса, «көміртегі моно ооксидінің» (егер «моно» =1 болса) формуласын жазып көруін сұраңыз. Сандардың төменгі индекс ретінде жазылуына назар аудару керек!



  1. Қосылыс деген не?

  2. Оттегі мен көміртегі атомдарынан тұратын қосылыс құрып қөріңіз.

  3. Бұл қосылыста атомдар ара қатынасы 1:1 тең емес екеніне назар аудару.

  4. «Көміртегі дикосиді» ұғымын енгізу

  5. СО формуласына тоқталу (көміртегі монооксиді)

  6. Судың формуласын құрыңыз.




Дескриптор:_-берілген_формулалар_бойынша_с.а.м_табу_ҚБ'>Дескриптор:_-алгоритм_бойынша_формула_құрастырады_-_формулаларды_атай_алады_ҚБ'>Дескриптор:_-сұрақтарға_жауап_береді_Қалыптастырушы_бағалау'>Дескриптор:
-сұрақтарға жауап береді
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.




Сабақтың ортасы
15 мин.

Зат атауын жазу алгоритмін жаздыру керек
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Зат атауын жазу алгоритмі:

  1. Алдымен металдар, кейін бейметалдар жазылады

  2. Бинарлы қосылыстарды оқыған кезде, элементтің латын атауының жанына ИД жұрнағы жалғанады (мысалы, хлорид, сульфид, оксид, т.д.)

Кесетені толтыру қажет!



Дескриптор:
-алгоритм бойынша формула құрастырады
- формулаларды атай алады
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

http://learningapps.org/display?v=pii2qu61j17



Топтық жұмыс
6 мин



Тапсырма 1
«Жұбын тап»
Әрбір оқушы интерактивті тақтаға шығып, зат формуласы мен атауы арасында сәйкестікті табады
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

С.а.м деген не.?

С, Н, Са, О, К үшін с.а.м




ТЖ: «с.а.м табу»
Әрбір топқа молекулалық массаны анықтау үшін бір-бір формуладан беріледі., олар заттың массасын есептеу жолын ұсынулары керек.
ТЖ 1: N2O3
ТЖ 2: SO3
ТЖ 3: H2O
Мазмұндық карточкалар арқылы топтарға бөлініп, өздігінен салыстырамалы молекулалық массаны есептеу жолдарын қарастырады.



Дескриптор:
-берілген формулалар бойынша с.а.м табу
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

https://learningapps.org/display?v=p21nwi63t17

Жеке жұмыс
5 мин

Тапсырма 2
«Матрица» (ТЖ) ойынын ойнату керек



Әрбір топ берілегн матрицамен ойнайды. Топтың әрбір мүшесі кез келген затты алып, оның с.м.м есептеу жолын және жауабын оқиды, қалғандары тексереді.

CaCl2

P2O5

HCl

H2SO4

CaCO3

CO2

SO2

CuO

PbO



Дескриптор:
-қосылыстың с.а.м санайды
ҚБ: «Смайликтер» әідісі



Презентация
Үлестірме қағаздар

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың
«Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет