Күні: 04.02.2015 ж. 9-Ғ- Пәні: Алгебра
|
Сабақтың тақырыбы
|
ІІІ. 4.Келтіру формулалары.
|
Сілтеме
|
9-сынып Алгебра,95-100 (Шыныбеков.А.Н)оқулық беттері.ОМЖ.Слайдтар.
|
Мақсаты
|
Сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустың, косинусы, тангенсі, котангенстің келтіру формулаларымен танысу. Осы формулаларды тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есеп-тер шығаруда қолдануды үйрену.
|
Оқыту нәтижесі
|
Сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустың, косинусы, тангенсі, котангенстің келтіру формулаларымен танысады. Осы формулаларды тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептер шығаруда қолдануды үйренеді.
|
Түйінді идеялар
|
1) Тақырып жұмыс жасау оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.
2) Сыни тұрғыдан ойлау балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
3) Балалардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді.
|
Блум таксаномиясы
|
7 модуль
|
ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Білу
|
|
Топтастыру
|
Ұйымдастыру.Топтарға бөледі.
Үй жұмысын тексеру. №310 Тригонометриялық функциялар-дың негізгі теңбе-теңдіктерін дұрыс қолдану мақсаты дегенге неге түсінесіңдер?
|
Түсті стикерлер таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Оқушылар 5 топқа бөлінеді. Өз білетіндерін топтастырады. Қайталайды. Тест сұрақтарына жауап береді. Слайдтағы жауаптарды қолданып өзара бағалайды. Ынтымақтастық атмосфера-сын құрады.
|
|
Диалог
|
Топтастыру әдісі
|
Тригонометриялық функциялар-дың таңбаларын қалай анықтауға болады? Қандай бұрыштарды толықтауыш бұрыштар деп атайды?
|
Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді.
Топтық жұмысты талқылауға үйренеді. Оқушылар критерий шығаруды үйрене-ді.
|
Түсіну
|
Сыни ойлау
|
Интернет, оқыту нұсқауық стратегиясы
|
Әр топқа тақырып бойынша тапсырмалар беріледі. Сұрақтар беріледі.Тригонометриялық фун-кциялардың негізгі теңбе-теңдік-терді қорытып шығарыңдар. Сабақ үстінде ауызша сұрақ-жауап сыни көзбен қарауға дағдыланады.Мысал келтір?
Оларды дәлелдеңдер.
|
І топ. Тақырыптың идеясын ашады.
ІІ топ. Композициялық құрылысын табады.
ІІІ топ. Салыстырады.
IV топ.Формуланы қолданып шешеді.
V топ. Есептер шығарады.
Сабақ үстінде ауызша сұрақ-жауап сыни көзбен қарауға дағдыланады.
|
|
АКТ-ны қолдану
|
сергіту
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
|
Бейнетаспадағы әуен арқылы жаттығу жасайды.
|
Қолдану
|
Диалог
|
Оқулық
|
Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Келтіру формулалары қандай мақсатта қолданылады? Жауабын түсіндіріңдер.
|
Жаңа білімдерді қолданады. Ортақ ұқсастығын айтады. Оқулықтан есептер шығарады.№405, №406,№407,№408 және №409. Тапсырмалар орындалады.
|
Талдау
|
АКТ-ы қолдану
|
Түртіп алу стратгиясы
|
Негізгі тригонометриялық функциялардың ең кіші оң периодтарын табуға бола ма?
Қандай тригонометриялық функцияларды ұқсас функциялар деп атайды?
|
Қатты әсер еткен жерлері. Негізгі тригонометриялық функциялардың ең кіші оң периодтарын табуды үйренеді.
Оқулықтан есептер шығарады.(.)
|
Жинақтау
|
АКТ-ны
қолдану
қолдану
|
|
Толықтауыш бұрыштардағы ұқсас функциялар мәндерінің теңдігін дәлелдеңдер.Келтіру фор мулаларыдегеніміз не?Оны қалай түсінесіңдер?(салыстырыңдар)
|
Жаңа білімдерді қолданып есеп құрас-тырады. Қалай және қандай ереже бойы-нша құрастыруға болады? Толықтау-ыш бұрыштардағы ұқсас функциялар мәндерінің теңдігін дәлелдейді.
|
|
Үй тапсырмасын беру. Оқулықтан №410. Үйде орындап келіңдер.
|
Өз-өзін бағалайды, оқушының өздігінен ізденуі, бір-бірін бағалайды, сыни көзбен байқайды, өз-өзін салыстыра біледі. Өз деңгейін анықтайды.
|
Бағалау
|
Оқыту үшін бағалау
|
|
Келтіру формулаларын қалай және қандай жағдайда қолданамыз?
|
Сабақта кері байланыс жасауды үйренеді.Оқушылар парақшаларды толтырады.
Не білдім? Не үйрендім? Не ұнамады? Сабақ несімен ұнады?
|