ШҚО,Зайсан аудыны, «М.дауленов атындығы мектеп-интернаты»КММ
Ашық сабақ
Сыныбы:7 «Ә»
Пән мұғалімі:Ниязбек Каусар
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Иіндіктің тепе-теңдік шарты
|
Оқу мақсаты
|
7.2.4.4 – тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
|
Сабақ мақсаты
|
Барлығы: Иінтіректің құрылысын және иіндіктің тепе – теңдік шартының формуласы мен анықтамасын біледі
Басым бөлігі: Иіндіктің жұмыс істеу принципін түсінеді, күнделікті өмірдегі маңыздылығын ажыратады
Кейбірі: иінтіректің тепе – теңдік шартына арналған есептерді шығара алады.Өмірден мысалдар келтіреді, пәнаралық байланыс жасайды.
|
Бағалау критериилері
|
Иіндіктің тепе теңдік шартына тұжырым жасай алу.
Иінтіректің тепе-теңдік шартын қолданылуына мысал келтіру.
Моменттер ережесін тұжырымдайды және практикада қолдануы.
|
Тілдік мақсаты
|
Пәндік терминдер бойынша сөздік :
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Күш моменті
|
Момент силы
|
Moment of power
|
Иіндік
|
Рычаг
|
Arm
|
Блок
|
Блок
|
Blok
|
Сызғыш
|
Линейка
|
Ruler
|
Таразы
|
Весы
|
Libra
|
|
Құндылықтар
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы қағидасына сүйене отырып оқушыларды еңбекке баулу,ұжыммен жұмыс атқару
|
Пән аралық байланыс
|
Математика, технология
|
Алдыңғы білім
|
Күш, күш моменті, жай механизмдер
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
І.Ұйымдастыру.
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
ІІ. Тақырыпқа сай сынып оқушыларын топқа бөлу (сызғыш, кір тасы, блок, таразы)
ІІІ.Ынтымақтастықты қалыптастыру .
Психологиялық ахуал туғызу:
«Шаттық шеңбері» - оқушылар шеңбер жасап тұрып, оң жақтағы көршісіне жантайып, иықтарын түйістіріп, жақсы тілек айтады.
ІV. Үй тапсырмасын тексеру:
«Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады» әдісі
1. Түсірілген күшті түрлендіру үшін қолданылатын құралды атайды (Жай механизмдер дегеніміз не?)
2. Бұл шаманың өлшем бірлігі 1 Н*м (Күш моментінің өлшем бірлігіне қандай шама алынған?)
3.М=F•d формуласымен анықталады (Күш моментінің формуласы қандай?)
4.Өлшем бірлігі 1 Н (Күштің өлшем бірлігіне қандай шама алынған?)
5. Иіндік, көлбеу жазықтық, шығыр, сына, бұранда (Жай механизмдердің түрлеріне не жатады?)
ҚБ: Бірін бірі бағалайды, дұрыс жауаппен түзету жасайды.(Смайликтер арқылы бағалау.)
Алдарындағы суреттер бойынша сабақтың мақсатын анықтау
|
Пазыл қиындылары
(Сурет 1,2,3,4)
|
|