Сабақтың тақырыбы: Күш моменті. Айналатын дененің тепе-теңдік шарты. Иінді таразылар Сілтеме



Дата23.08.2017
өлшемі136,92 Kb.
#25439
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар

Бекітемін:

Физика


7 сынып


Күні: 23.04.2017ж


Пән мұғалімі

Шамарова Асия Хишекеновна




Сабақтың тақырыбы:


Күш моменті. Айналатын дененің тепе-теңдік шарты. Иінді таразылар

Сілтеме


«Физика және астрономия» (автор: Р.Башарұлы)


Мақсаты:

а) күш моменті, айналатын дененің тепе-теңдігі жайлы түсінік қалыптастыру

ә) формулалар мен заңдылықтар арқылы өзара байланысын түсінуді дамыту

б) ұқыптылыққа, жауапкершілікке, іскерлікке, өзін-өзі реттеуге үйрету


Оқыту нәтижелері

- өткен білімді саралайды

- жаңа мағынаны күнделікті өмірмен байланыстырады

- теорияны мысалдар арқылы нақты түсінеді

- белсенділікті дамыту



Негізгі идеялар

Тепе-теңдік шартының маңызы және иінді таразылардың тепе-теңдігі жайлы түсінікті қалыптастыру

Диалог құру арқылы сыни ойлауға үйрету,берілген білімді есте сақтауға ықпал ету,

Өзара көмек арқылы ынтымақтастыққа баулу,

Топтармен бірлесе отырып,жұмыс жасау қабілеттерін дамыту,

Оқушылардың өзін-өзі бағалай білуі


Ресурстар

Интерактивті тақта, постер, «Bilimland»сайд,видеосюжет


Сабақ өткізілу уақыты:

45 мин

Оқыту әдістері

Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер

АКТ, СТО: Крестиктер-нөлдіктер, Құндылықтар спектрі, сұрақ-жауап, миға шабуыл,

Бағалау: формативті бағалау, стикерлер, қол шапалақтау, жиынтық бағалау

Жұмыс түрлері: жұптық, топтық, жеке жұмыс




Дерек көздері

Физика және астрономия оқулығы


Тапсырмалар

1.Үй тапсырмасы

2.Постер дайындау,

3. Есептер шығару

4.Сәйкестендіру

5.Қорытындылау,бағалау

6.Үйге тапсырма





Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психоло -гиялық

дайындық


Ұйымдастыру

Сыныппен сәлемдесу

Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру

Оқушыларды топқа бөлу



Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
Оқушылар қызыл ,жасыл, сары түстерді суыру арқылы Бағдаршам әдісімен 3 топқа бөлінеді

І. Білу

Үй тапсырмасын тексеру.
Сабақтың мақсатын айқындау, Бағалау критерийлерімен таныстыру


рс

Оқушы аты-жөні

Үй тап

Постер

Есеп ш

Сәйкес.

Крестик-о

жетті

талпынды

1

























2




















































Миға шабуыл « Күш моменті.» тақырыбына постер қорғауға бағыт-бағдар беру



Оқушылар өздері жазып келген Жұмыс,Қуат, Энергия тақырыптарына құрастырған сөзжұмбақтарын қорғайды.

Өздеріне мақсат қоя білуге үйренеді.

Бағалау критерийлерімен танысады




І.Қызығушылықты ояту

«Bilimland»сайд,видеосюжет



1.Балалар әткеншегін көру арқылы жалпы сипаттама беру /10 мин/ - Әткеншектің жоғары көтеріліп, төмен түсуі бойынша қозғалысқа жалпы сипаттама беру

- Тапсырманы түсіндіру, басқа топтардың жауаптарымен салыстыру, ортақ шешім шығару

ІІ. Мағынаны тану

Жаңа сабақ « Күш моменті. Айналатын дененің тепе-теңдік шарты. Иінді таразылар»

Ресурс тасталады. Оқушылар сұрақтарға жауап жазады

Қозғалмайтын тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала қозғала алатын кез келген дене иіндік деп аталады.

О тіреу нүктесі

d1=OC Ғ1 күшінің иіні

d2=OD Ғ2 күшінің иіні

Айналатын денеге түсірілген күштің иініне көбейтіндісі күш моменті деп аталады:

M=F∙d


М-күш моменті Өлшем бірлігі 1Н∙1 м

Ғ-күш d –күш иіні



Моменттер ережесі:

Айналатын дененің тепе-теңдігін сақтау үшін, денені сағат тілі жүрісіне бағыттас айналдыратын күш моменттерінің қосындысы оны сағат тілі жүрісіне қарсы бағытта айналдыратын күш моменттерінің қосындысына тең болуы керек.

Иінді таразылар дененің массасын өлшеу үшін қолданылады.

1.Күш моменті деп-------------------------

2.------------------------------иіндік деп аталады.

3.Тіреу нүктесі деп-------------------------------

4.Күш иіні дегеніміз--------------------------

5. Күш моментінің формуласын жаз

6. Күш моментінің өлшем бірлігі-----------

7. Моменттер ережесі



8. Иінді таразылар

Әр топ бірлесе отырып,өз беттерінше еске түсіріп,өз постерін қорғауға дайындалады.

Әр топтан бір оқушы қорғап,білімдерін ортаға салады.

Оқушылар дәптерге жауаптарын жазады.




A тобы

Б тобы

С тобы

ІІІ. Ой толғаныс Біліміңді тексер.

Формулаларды пайдалану арқылы есептер шығару

1. Иіндік тепе-теңдікте болу үшін А нүктесіне қандай күш түсіру керек? Иіндіктің бір жағының ұзындығы 4 см және 1 см. 1 см жағына 4 Н күш түсірілген.

2. Иіндік тепе-теңдік қалыпта тұр. Егер оның қысқа иіні 20 см болса, онда ұзын иіні неге тең? Қысқа иінініндегі күш 5 Н, ал ұзын иініндегі күш 2,5 Н-ға тең.

3. Иіндік тепе-теңдік қалыпқа келу үшін А нүктесіне қандай күш түсіру керек? Қысқа иінінің ұзындығы 10 см, ондағы күш 10 Н, ұзын иіні 20 см және иіндіктің жалпы ұзындығы неге тең?



Оқушылар есепті оқиды, түсіндіреді, формуласын айтады, есептер шығарады, өз пікірлерін айтады.

 

Әр оқушы өз бетімен шығарады,оны тақтада орындайды.Сұрақтарға жауап береді. Жеке, жұптық, топтық жұмыс жасайды





ІҮ. Талдау Сәйкестендір Құндылықтар спектрі
1.Күш моменті деп-------------------------

2.------------------------------иіндік деп аталады.

3.Тіреу нүктесі деп-------------------------------

4.Күш иіні дегеніміз--------------------------

5. Күш моментінің формуласын жаз

6. Күш моментінің өлшем бірлігі-----------

7. Моменттер ережесі

8. Иінді таразылар



Сәйкестендіреді.

6.Айналатын денеге түсірілген күштің күш иініне көбейтіндісі күш моменті деп аталады.


1.M=F*l
8.Қозғалмайтын тіреудің немесе біліктің (осьтің) төңірегінде айнала алатын кез - келген дене иіндік (рычаг) деп аталады.

7.Тіреу нүктесінен күштер орналасқан түзулерге түсірілген перпендикулярдың ұзындығын күш иіні деп атайды.

4.Дененің сол жағындағы күштердің моменттерінің  қосындысы дененің оң жағындағы күштердің моменттерінің қосындысына тең болу керек.



2.Күш моментінің бірлігі.
1Hьютон*метр=1Н*1м
3. Иінді таразылар дененің массасын өлшеу үшін қолданылады.

5. О нүктесі – тіреу нүктесі деп атайды

















Қорытындылау

Жаңа тақырыптар бойынша ұяшықта сұрақтар беріледі



Қ С Ж


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
1. 1 1

2. 2 2


3 3 3

4 4 4
1.Күш моменті қандай ф. шама?

2. Күш моментінің өлшем бірлігі

3.Энергия дегеніміз не?

4.Энергияның түрлері

5Потенциялдық энергия

6.Кинетикалық энергия

7.Механикалық жұмыс

8.Қуат дегеніміз не?

9.Күш иінінің өлшем бірлігі

10.Иінді таразылар

11.Күш иіні



12. Тіреу нүктесі

Крестиктер-нөлдіктер
1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды.

2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды.

3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды.

4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады.





ҮІ.Бағалау

Деңгейлік есептер шығару арқылы бағалау. Формативті бағалау, «өте жақсы», «жарайсың» сөздері арқылы ынталандыру.



Оқушылар бір-бірін бағалайды.парақшадағы бағалар бойынша өздерінің қорытынды бағаларын біліп отырады




ҮІІ. Үйге тапсырмасын беру §53

Оқушылар күнделіктеріне жазады.




VIII.Кері байланыс

Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Ең оңайы? Ең қиыны?Ең қызықтысы?



Оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады.

Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет