Бөлім 7.3 В: |
Мектеп: Шымкент қаласындағы №68 жалпы орта білім беретін мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты – жөні : Утегенова Б.Қ.
|
Сынып : 7 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолдану
|
Сабақтың түрі:
|
Білімдерін бекіту және біліктері мен дағдыларын қалыптастыру сабағы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Оқушылар:
7.2.1.14
алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Қысқаша көбейту формулаларын білу
қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолдану.
Көпмүшені көбейткіштерге жіктей алу
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
Қысқаша көбейту формулаларын біледі
Көпмүшені көбейткіштерге жіктей алады
Қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
- қысқаша көбейту формулары;
- екі өрнектің квадраттарының айырмасы;
- екі өрнектің қосындысының квадраты;
- екі өрнектің айырмасының квадраты;
- екі еселенген көбейтінді;
- үш еселенген көбейтінді;
- екі өрнектің қосындысының кубы;
- екі өрнектің айырмасының кубы;
- екі өрнектің кубтарының қосындысы;
- екі өрнектің кубтарының айырмасы;
-көбейткіштерге жіктеу;
- ортақ көбейткіш;
- ең үлкен ортақ көбейткіш;
- топтау тәсілі;
- толық квадрат;
-толымсыз квадрат.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
- екі өрнектің квадраттарының айырмасы .... тең;
- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты .... тең;
- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең;
- екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ;
- ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару үшін...;
- коэфициенттердің ең үлкен ортақ бөлгіші;
- берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады;
- көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін ... ;
- егер ... болса , онда көпмүшелердің көбейтіндісі нөлге тең;
- көпмүшенің ... бар мүшелерін(өрнекті) бірге топтаймыз;
- берілген көпмүшені көбейтінді түріне келтіру үшін ... қолданамыз;
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Геометрия (Блум кубигі: шаршының және тіктөртбұрыштың ауданы)
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақтаны ақпаратты ұсыну және оқушы жауабын тексеру құралы ретінде қолдану
|
Бастапқы білім
|
Бірмүшелер мен көпмүшелерге амалдар қолдануды біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Санамақ әдісі бойынша 3 топқа біріктіру.
Психологиялық ахуал туғызу. Топ болып бір-біріне сәтті тілек айту арқылы
|
|
Білімдерді жаңғырту
3 мин
Сабақтың тақырыбына шығу
1 мин
|
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы
Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу тәсілімен сәйкестендіріңіз
Ендеше бүгінгі тақырыбымыздың аты қандай?
Қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолдану
|
Презентация №1
Презентация №2
|
Тақтамен жұмыс
7 мин
|
«Таза тақта» әдісі арқылы
Тәжірибеде есептерді шығару барысында әр түрлі әдістерді араластырып қолдануға тура келеді. Сондықтан қазір біз осындай есептерді тізбектеп шығару алгоритмін үйренуге тырысамыз.
Тақтада әр топтан 1 оқушы бірдей мысалдарды шығарады. Шығарғаннан кейін қалған оқушылар оны тексереді.
1 мысал. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз және қолданылған әдістерді жазыңыз,
2 мысал.
3 мысал.
Жауаптары:
1-мысал:
Екі әдіс қолданылды:
• ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару;
• қысқаша көбейту формулалары.
2-мысал:
Екі әдіс қолданылды:
• топтау тәсілі;
• қысқаша көбейту формулалары.
3-мысал:
Үш әдіс қолданылды:
Топтау тәсілі;
Қысқаша көбейту формулалары;
Ортақкөбейткіштіжақшасыртынашығару.
Есепті дұрыс шығарып, қандай әдістер қолданғаны туралы толық айтып берсе, 5 ұпай алады
Есепті шығарып, толық жауап бере алмаса, 3 ұпай алады
Есепті шығара алмай тақта таза қалса, 0 ұпай алады
|
Презентация №3
|
Жеке жұмыс
9 мин
|
Дәптермен жұмыс
«Кім жылдам?» стратегиясы
Әр түрлі әдістерді қолданып, көбейткіштерге жіктеңіз.
3.
4.
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз
Жауаптары:
Эталон бойынша бір-бірін тексеру
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Әрбір дұрыс есепке 1 ұпай
|
Презентация №5
|
Топтық жұмыс
10 мин
|
«Айналмалы бекеттер» әдісі бойынша
Оқушылар тапсырманы карточкалар арқылы орындайды, келесі сағат тілінің бағыты бойынша алмасады, барлық үш топ барлық карточкаларды шығарып біткен соң, слайдпен жауаптарды тексереді.
Карточка 1
Жақша сыртына ортақ көбейткішті шығарыңыз:
|
Карточка 2
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз:
| |