Пән: физика 10-сынып
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ішкі энергия.Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері.
Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс.
|
Мақсаты:
|
Ішкі энергиясы, ішкі энергияны өзгерту тәсілдері және термодинамикадағы жұмыс туралы түсінік беру.
Оқушыларды өз бетімен қорытындыларын жасай алуға жетелеу.
Оқушылардың жауапкершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
|
Сілтеме
|
10-сынып оқулығы, Намазбаев Қ.Т. /Физика негіздері /
Рымкевич /Есептер жинағы/
|
Көрнекіліктер:
|
компьютер, графопроектор, слайдтар.
|
Сабақтың нәтижесі
|
Диалогтық оқыту арқылы тақырыпты өздігінен игеріп,қорыта білу
|
Сабақтың дидактикалық кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Жұмыс тәсілдері
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Жағымды орта орнату, сабақтың тақырыбын мақсатын таныстыру,топқа бөлу
|
Зейндерін сабаққа аударады, топқа бөлінеді,топтық ережені еске түсіреді
|
Топтық жұмыс
|
Үй тапсырмасы
|
Өткен тақырып бойынша сұрақ қою, ББД анықтау
1-топ
Термодинамика дегеніміз не?
Дальтон заңы
Заттың салыстырмалы молекулалақ массасы дегеніміз не?
Идеал газ күйінің теңдеуі
Бойль-Мариотт заңы
Универсал газ тұрақтысы
2-топ
Броундық қозғалыс дегеніміз не?
Термодинамикалық параметрлер дегеніміз не?
Зат мөлшері дегеніміз не?
Больцман тұрақтысы
Шарль заңы
Вандер-Ваальс теңдеуі
3-топ
Гей-Люссак Заңы
Термодинамикалық процесс дегеніміз не?
МКТ теңдеуі
Мольдік масса дегеніміз не?
Авогадро тұрақтысы
МКТ-ң негізгі қағидасы
Бастапқы көлемі 0,40 м3 газ изотермиялық жолмен сығылды. Соңғы көлемі 0,20 м3 болғанда, оның қысымы 4*105 Па болды. Газдың бастапқы қысымын табыңдар.
Көмір қышқыл газдың 300С температурадағы көлемі 6*10-4м3. Қысымы тұрақты болғанда, осы газдың 00С температурадағы көлемі қандай болады?
Газдың көлемін тұрақты етіп алып, оны 474 К температураға дейін қыздырғанда, қысымы екі есе артты. Газдың бастапқы температурасын табу керек.
|
Сұрақтарға жауап беру, игергенін көрсету
|
Миға шабуыл
Зымыран сұрақтар
|
Жаңа сабақ
|
Өздігінен игеруге бағыттаушы роль атқарады
|
Кітаппен жұмыс
Изотермия тобы, пайдалы жақтарын
Изобара тобы,
Изохора тобы тақырыпты бір-біріне түсіндіріп пікір алмасады,ойларын ортаға салады
|
Сыни тұрғыдан ойлау,
Диалогтық оқыту тәсілі
Әр топ бір-бірін бағалайды
|
|