Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді бөлу Сабақтың мақсаты



Дата10.07.2017
өлшемі136,74 Kb.
#21020
түріСабақ
Картина Лиза Әлжанқызы
Ақтөбе қаласы,

8 орта мектебінің

математика пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді бөлу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Жай бөлшектерді бөлу ережесін меңгеру,амалдарды орындауда қолдана білу.


Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, зейін қою қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа,білімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес, топтық сабақ.

Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары: инсерт, ассоциация, синквейн.

  1. Қызығушылықты ояту(ассоциация):




Түрлері бойынша: бұрыс, дұрыс, аралас, өзара кері.

Элементтері бойынша: алымы, бөлімі, бөлшек сызығы, бөлінді.
Аралас алымы Өзара кері


Жай бөлшек туралы не білеміз?
Бөлшек сызығы

бұрыс


бөлінді

қосу дұрыс




Орындалатын амалдары бойынша: қосу, азайту, көбейту.
азайту бөлімі Көбейту

  1. Мағынаны ашу

I топ. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу. Бөлу – көбейтуге кері амал. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

Мысал:

Санды 0-ге бөлуге болмайды!

II топ. Аралас санды аралас санға бөлу. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек.



Мысал:

III топ. Бөлшекті натурал санға бөлу:

Бөлгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.

Мысал:

ІV топ. Натурал санды бөлшекке бөлу: Бөлінгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.

Мысал:



Білемін

Үйрендім

Білгім келеді




























Оқулықпен жұмыс

№794 (1,2,3,4) №795 (1,2,3,4)

№797 (1,2,3,4) №799 (1,2,3,4)


  1. Сабақты қорытындылау

  2. Оқушыларды бағалау

  3. Үйге тапсырма

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді бөлу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Жай бөлшектерді бөлу ережесін меңгеру,амалдарды орындауда қолдана білу.


Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, зейін қою қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа,білімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес, топтық сабақ.

Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары: инсерт, ассоциация, синквейн.

  1. Қызығушылықты ояту(ассоциация):




Түрлері бойынша: бұрыс, дұрыс, аралас, өзара кері.

Элементтері бойынша: алымы, бөлімі, бөлшек сызығы, бөлінді.
Аралас алымы Өзара кері


Жай бөлшек туралы не білеміз?
Бөлшек сызығы

бұрыс


бөлінді

қосу дұрыс




Орындалатын амалдары бойынша: қосу, азайту, көбейту.
азайту бөлімі Көбейту

  1. Мағынаны ашу

I топ. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу. Бөлу – көбейтуге кері амал. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

Мысал:

Санды 0-ге бөлуге болмайды!

II топ. Аралас санды аралас санға бөлу. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек.



Мысал:

III топ. Бөлшекті натурал санға бөлу:

Бөлгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.

Мысал:

ІV топ. Натурал санды бөлшекке бөлу: Бөлінгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.

Мысал:



Білемін

Үйрендім

Білгім келеді




























Оқулықпен жұмыс

№794 (1,2,3,4) №795 (1,2,3,4)

№797 (1,2,3,4) №799 (1,2,3,4)


  1. Сабақты қорытындылау

  2. Оқушыларды бағалау

  3. Үйге тапсырма

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру .

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушыларға жай бөлшектер тарауын қайталай

отырып, жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге

келтіру ережелерін меңгерту, есеп шығара білуге

үйрету.


Дамытушылық Тақырыптың негізгі идеясын ашу.

Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойларын

тұжырымдау. Өз бетімен қорытындылау

дағдыларын жетілдіру.



Тәрбиелік Ұқыптылыққа, зеректілікке, шыдамдылыққа, өз-өзіне

деген сенімділігін арттыруға тәрбиелеу.


Оқушылар нені білуі керек: Өткен сабақта танысқан жай бөлшектер,оларды қысқарту,аралас санға айналдыруды, дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажырата білуді,ЕКОЕ – ті таба білуді.

Оқушылар нені меңгеруі керек: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруді.

Сабақтың жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Жаңа сабақты өту.

IV. Есептер шығару.

V. Тақырыпты бекіту.

VI.Бағалау.

VII. Үйге тапсырма беру.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Толықтыруды қажет ететін тест

  • Бөлім бөлшек сызығының ... жазылып, нешеге

бөлінгенін білдіреді.

  • Алым бөлшек сызығының ... жазылып, нешеуі алынғанын білдіреді.

  • Егер бөлшектің алымы бөлімінен ... болса, онда ол дұрыс бөлшек.

  • Егер бөлшектің алымы бөлімінен үлкен не тең болса, онда ол ... бөлшек.

  • Дұрыс бөлшектер 1-ден ... болады.

  • Бұрыс бөлшектер 1-ден ... болады.

  • ... бөлшекті аралас санға айналдыруға болады.

  • Аралас сан ... бөліктерінен тұрады.

  • Берілген натурал сандардың ЕКОЕ қалай табылады?



ІІІ. Жаңа тақырып:

1 Мысал: 1/8, 5/6 бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек.

2 Мысал: 7/4, 3/4, 5/14 бөлшектерін ортақ бөлімге келтіру керек.

3 Мысал: Аралас сан берілсе, олардың бөлшек бөліктерін ортақ бөлімге келтіреміз.



Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін:

1) берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін, яғни ең кіші ортақ бөлімін табу керек;

2) бөлшектердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табу керек;

3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін сол бөлшектердің толықтауыш көбейткішіне көбейту керек.

Бөлшекті жаңа ортақ бөлімге келтіру үшін оның алымын да, бөлімін де көбейтетін сан толықтауыш көбейткіш деп аталады.


ІV. Есептер шығару.

Кітаппен жұмыс

№ 534

№ 537 (тақ номерлері)



V. Жаңа тақырыпты бекіту.

1. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

2. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтады?

3. Толықтауыш көбейткіш қалай табылады?



VI. Бағалау.

VII. Үйге тапсырма.

§3.8 ереже жаттау.

№ 535

№ 537 (жұп номерлері)



Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту және бөлуге есептер шығару

Сабақтың мақсаттары:

А) Білімділік:Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп,

жинақтап жүйелеу. Рационал сандарға амалдар қолдану ережесін бекіту.

Ә) Дамытушылық:Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.

Ой-өрісін кеңейту. Теориялық білімін практикада қолдана

білу дағдысын қалыптастыру;

Б) Тәрбиелік:Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай

білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: слайд, плакат, кеспелер.

Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары.

Сабақтың барысы:I. Ұйымдастыру бөлімі.

а) Сәлемдесу.

Саламатсыздарма, оқушылар! Бүгін біздің сабағымызға көптеген қонақтар келіпті. Сабаққа деген көңіл – күйіміз қалай? Оқу – құралдарымыз дайын ба? Ендеше сабағымызды бастаймыз.

Бүгінгі сабағымыздың ұраны:

Білекті бірді жығар,

Білімді мыңды жығар.

Олай болса оқушылар қазір жылдың қай мезгілі?

– Қыс. Қыстың алғашқы айында қандай өзгерістерді байқадыңдар? Ауа – райы қандай? – Салқын, суық. Күннің салқындығын қандай санмен жазамыз? – Теріс сан.

Ал егер жылы болса ше? – Оң сан. Демек, біз бүгінгі сабағымызды ары қарай рационал сандарды көбейтуге, бөлуге есептер шығаруды жалғастырамыз.
Сабақтың барысы:I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III.Ережелерді қайталау.

IV. Математикалық лото ойыны.

V. Оқулықпен жұмыс.

VI. Сабақты қорытындылау.

VII. Рефлексия.

VIII. Бағалау.

IX. Үйге тапсырма беру.

Сонымен, балалар бүгінгі сабақта бір – бірімізге:

– жақсы көңіл-күй.

– бірімізді-біріміз тыңдаймыз, сыйлаймыз.

– сабаққа белсенділікпен қатысамыз.

– алынған білімімізді көрсетеміз.


I.Үй тапсырмасының жауаптары слайд бойынша тексеріледі.

II. Қызығушылықты ояту сатысы.




Рационал сандар

III.Ережелерді қайталау.

Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін:

Осы сандардың модульдерін көбейтіп, көбейтіндінің мәнінің алдына «-» таңбасын қою керек.

Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін:

1) Осы сандардың модульдерін көбейту керек.

2) Көбейтіндінің мәнінің алдына «+» таңбасын қою керек.
Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу үшін:

1)Бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек.

2)Шыққан бөліндінің алдына «-» таңбасын қою керек.
Таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін:

1) Бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек.

2) Шыққан бөліндінің алдына «+» таңбасын қою керек.

IV. Математикалық лото ойыны. Әр топқа есептер таратылады. Есептерді шығару барысында шықан сөздерді оқып, мәлімет береді.


V. Оқулықпен жұмыс.

Мағынаны ажырату. Оқулықпен жұмыс.

№ 590 (1,3)

№ 591 (1,3)

№ 596 (1,3)

№ 597 (1,3)


VI. Сабақты қорытындылау. Сонымен, таңбалары әр түрлі сандарды, таңбалары бірдей сандарды, көбейту және бөлу үшін қандай ережелерді пайдаланамыз?
VII. Рефлексия. Оқушылар ББҮ стратегиясы бойынша өз ойларын ортаға салады.
VIII. Бағалау. Әр тортың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп, оқушыларды нақты бағалайды.
Білімдіден шыққан сөз,

Талаптыға болсын кез.

Нұрын, сырын көруге,

Көкірегіңде болсын кез– деп Абай атамыз айтқандай, бүгінгі сабақтағы еңбектеріңе рахмет айта отырып, келесі сабақтарға табыс тілеймін.

IX. Үйге тапсырма беру.

§3.4, §3.5 ереже жаттау



№ 590

№ 591


№ 596

№ 597 (жұп номерлері)

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет