САБАҚ: §5.7. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру
|
Мектеп
|
Күні:19.12.16
|
Мұғалімнің есімі: Қабдолқызы Бактыгүл
|
СЫНЫП: 5а ,5б
|
Қатысқандар саны:15,16
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
|
Жай бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі және толықтауыш көбейткіші туралы түсінік беру. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіре білу дағдыларын қалыптастыру
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Сабақ мақсаттары
| -
Жай бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімінің ережесін біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
-
Ауызша және жазбаша жаттығуларды орындай алады
|
Кейбір оқушылар:
|
-
Өз бетімен жұмыс жасай біледі;
-
Сұхбаттасын түсініп, сұрағына жауап береді.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
-
Жай бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімінің ережесін айта алады
-
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіре отырып, есептер шығара алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер
|
|
Сыныптағы диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Жай бөлудің бөлшекке айналуы. :
|
Алдыңғы тақырып
|
Үлестер, бөлшектер
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Жоспарланған жаттығулар мен тапсырмалар
|
Ресурстар/
Оқу үшін бағалау
|
Басталуы 10 мин
|
2
|
Сергіту сәті:
Қане, қане, тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық.
Тұрсақ үлкен шеңберге,
Алақанға ұрайық.
- Балалар, біз неге шеңберге тұрдық деп ойлайсыздар?
Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, қуаныш, жақсылықты білдіреді. Шеңбер арқылы бір-бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілей отырып, жаңа сабаққа сәттілік тілейік.
Мақсат: сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру
|
|
3
|
Топқа бөлу: оқушылар 1,2 деп санай отырып, екі топқа «дұрыс бөлшектер» және «бұрыс бөлшектер» деп екіге бөлінеді
|
5
|
Үй тапсырмасын тексеру
Әдісі:«Мина»
Оқушылардың алдына сұрақтар жазылған ақ қағаздар умаждалып тасталынады. Аяғы тиген сұрақтарға жауап беріледі.
-
Бөлшек нешеге бөлінеді?
-
Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
-
Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
-
Кез келген бұрыс бөлшек неге тең?
-
Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір?
-
Аралас сан неше бөліктен тұрады?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беруде қателескен тұстарын сыныптастары
ның өзара бағалауы арқылы түзетеді
|
Ортасы 25 мин
|
5
|
1. Тапсырма: №1 «Математикалық турнир» ойыны
№913 (бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру )
(Әрбір командаға 1-3 есеп беріледі, ол есептерді қарсы командадан бір-бірден оқушыны топ басшысы шақырып, тапсырманы тақтаға орындатады. Оны қарсылас команда оқушылары тексереді. Дұрыс орындалуына қарай команда жеңіске жетеді)
|
Ынталандыру мен мадақтау мақсатында смайлик беру, топ басшысы-ның бағалауы
|
10
|
2. Тапсырма: №2 Топтық жұмыс: Постер қорғау:
№915(аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіру)
Әдісі: «Айналмалы бекет» .
Табыс критерий
Постер қорғау
|
Дескриптор
|
ж
|
т
|
балл
|
Көбейту таблицасын пайдалана алады
|
|
|
1-3
|
Аралас сандарды ортақ бөлімге келтіре алады
|
|
|
1-3
|
Жай бөлшектерді аралас саннан ажырата біледі
|
|
|
1-3
|
9 ұпай - «5» , 7-8 ұпай - «4», 5-6 ұпай -3
|
|
Тапсырманы әрбір топ орындап болған соң, келесі топпен алмастырып, критерий арқылы
өзара бағалау жүргізеді.
|
10
|
3.Тапсырма: №3 «Ойлан, жұптас, бөліс»
№917(Жұлдызшаның орнына тиісті санды тауып қою)
|
Критерий арқылы бағалау
Формативті бағалау: топ басшысының бағалауы, "стикер"
|
Аяқталуы 10 мин
|
7
|
Қорытынды тапсырма: №935 (бөлшектерді қысқартып,нәтижесін аралас сан түрінде жазыңдар)
|
Формативті бағалау, жұлдызша беру
|
3
|
Кері байланыс: Кеспе парақшасы
Оқушылар сабақ және үйренгендері туралы кері байланыстарын жазбаша параққа қалдырады
Үйге тапсырма: № 920, № 921
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау тапсырмалары
|
Деңгейлік тапсырмалар:
А – және ; және ; және ;
В –2 және ; 4 және ; 1 және 2 ;
С – 2 және ; 4 және ; 1 және 2 ;
|
Бағалау :
|
Тапсырмалар бойынша бағалау критерийі
р/с
|
Оқушының аты-жөні
|
1тапсырма
|
2тапсырма
|
3тапсырма
|
Қосымша тапсырма
|
Ұпай
|
Бағасы
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
|
|
|
|
|
|
|
10
|
|
|
|
|
|
|
|
Балл – «1-3»
9 ұпай - «5» , 7-8 ұпай - «4», 5-6 ұпай – «3»
|
Пәнаралық байланыс. АКТ-мен байланыс.
|
География,биология, физика, математика.
Ноутбук, интерактивті тақта
|
|