Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



Дата16.04.2022
өлшемі422,47 Kb.
#139639
түріСабақ
Байланысты:
Ашық сабақ


Білім беру ұйымының атауы

Баймырза Бесбаев атындағы мектеп-гимназия

Пәні:

Математика

Бөлім:

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Мырзабекова Перизат Нурлыбековна

Күні:

17.11.2021ж

Сынып: 5 «а»

Қатысушылар саны: 20

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.2.17бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу мен азайтуды орындау

Сабақтың мақсаты

Жай бөлшектерді қосу мен азайтуға есептер шығару

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру

Бекіту

Кері байланыс

Топпен жұмысы



Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылар арасында белсенділікті арттыру мақсатында топтарға бөлінеді
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру( әр оқушы өзінің оң жағында отырған оқушының дәптерін тексереді).Тақтада үй тапсырмасының дұрыс жауабы көрсетіледі. Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушыларға сұрақ қойылады:
-Жай бөлшек дегеніміз не?
-Жай бөлшектің неше түрін білеміз?
Осы сұрақтың жауабын (дұрыс, бұрыс, аралас сан) білгеннен кейін сол бойынша оқушыларға кеспе қағаздары таратылып аралас топқа бөлеміз.
І топ: дұрыс бөлшектер
ІІ топ: бұрыс бөлшектер
ІІІ топ: аралас сан
IV топ натурал сан


1. Берілген бөлшектерге қосу және азайту амалын орындап, есепте.
7/10+3/10=? 5/11+6/11=? 1/3+2/3=?
7/27 – 2/27 ═? 37/50 – 13/50 ═?
Дескриптор:
1) Бөлшектің бөлімін сақтап, алымдарын қосады


2. Бөлшектерді қос:
3/20+9/20+1/20=? 5/18+1/18+7/18=? 4/25+8/25+3/25=?
Дескриптор:
1) Бөлшектің бөлімін сақтап, алымдарын қосады
II-деңгей
3. Бөлімдері әртүрлі бөлшекті қос және азайт:

2/7+1/3=? 5/6+2/9=38/36=? 2/8+1/3=14/24=? 3/5 – 1/4 ═? 11/16 – 3/8 ═?


4. Натурал саннан бөлшекті азайту


19 – 7/36 ═? 3-2/5=? 7-4/5=?


Шебер тапсырманы 5 сағатта, ал оның үйренушісі 7 сағатта орындайды. Шебер 2 сағат, оның үйренушісі 3 сағат жұмыс істеген соң, тапсырманың қандай бөлігі орындалмай қалды?
Үйге тапсырма: Рационал сандарды бөлу. №521
Оқушыларды жеке жұмыс бойынша бағалау.


Рефлексия
Оқушылар өтілген сабақ бойынша пікірлерін стикерге жазып, талға жабыстырады. Егер:

  1. Өте қатты ұнаған болса - жасыл...

  2. Ұнаған болса - сары...

  3. Ұнамаса - қызыл стикер таңдайды.


Оқушылар қима қағаздар арқылы 4 топқа бөлінеді
І топ: дұрыс бөлшектер
ІІ топ: бұрыс бөлшектер
ІІІ топ: аралас сан
IV топ натурал сан







Дескриптор:


- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін:


1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді;


2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады


- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін:


1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді;


2) бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады




5 сынып оқулығы. 1-бөлім.

Тақта
Слайд


Тақта, А3 формат





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.



Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет