Сабақтың тақырыбы: Жалқы есімдер. "Таза бұлақ". Ыбырай Алтынсарин Сабақтың мақсаты



Дата26.08.2017
өлшемі90,63 Kb.
#29399
түріСабақ
8 Б сынып. Ашық сабақ .

Сабақтың тақырыбы:Жалқы есімдер. "Таза бұлақ". Ыбырай Алтынсарин

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: жалқы есімдер  туралы түсінік ала отырып, тапсырма орындай,білімдерін жетілдіредіру;Қазақтың көрнекі ақын – жазушысы Ы.Алтынсариннің

өмірі, шығармашылығы туралы тереңіректермен таныстыра отырып,әңгімедегі негізгі ойды ұғындыру; мәтінді мәнерлеп оқып, мазмұнын әңгімелеп айтуға

үйрету.

Дамытушылық: Оқушыларға бағыт – бағдар бере отырып, өз бетімен жұмыс істеуге, өздігінен қорытынды жасауға машықтандыру, ойлау қабілеттерін сөйлеу мәдениетін дамыту.

Тәрбиелік: Әңгіме арқылы жақсылық жасау, адал, таза болу идеясын бойға сіңіру, еңбекқор, адамгершілігі мол, жақсылықты жаны сүйетін адам болуға тәрбиелеу топтық жұмыс жасап, достық қарым-қатынаста бір-біріне көмектеседі, сыйластық қалыптасады.


Күтілетін нәтиже:
— Оқушылар өз ойларын, пікірлерін ашық айта білу;

— Жаңа сөздерді меңгеру;

Мазмұнын аша білу;

Түрі: Сыни тұрғыда ойлауын дамыту жұмыс түріндегі сабақ.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақта қолданылатын әдістер: Топтық жұмыс,түсіндіру, талдау және СТО технологиялары.

І. Кіріспе.

1.Ұйымдастыру бөлімі.

- Сәлеметсіздер ме?

- Бүгін сабаққа дайындықтарымыз қалай?

- Оқушыларды түгендеу.

- топқа бөлу «Үй тобы»
2. Үй тапсырмасы.

Ауызша жұмыс. Ереже.Жалқы есім.

Ереже бойынша семантикалық карта толтыру.



Жалқы есімдер түрлері

Мысалы келтіру

1

Кісі аты -жөндері




2

Географиялық.қала атаулары




3

Газет.журнал,кітап,ән,күй аттары




4

Мекеме,ұйым,өндіріс,өнеркәсіп аттары




5

Мал,хайуанаттарға қойылған аттар



ІІ.Қызығушылығын ояту.

- Балалар, Ыбырай Алтынсарин туралы есімізге түсірейік.

1.Сұрақ - жауап.

- Қазақ балалар әдебиетінің атасы кім?

- Ол қайда білім алған?

- Одан әрі Ыбырай қалай оқиды?

-. Ы Алтынсарин қай жерлерде мектептер ашады?

- Мектеп үшін не жазады?

- Балалар үшін не дайындайды?

- Оның шығармалары неге шақырады?

- Жазушының шығармаларында қандай қасиеттер ерекше суреттеледі?

-Қандай әңгімелерін білесіздер?

«Бақша ағаштары», «Әдеп», «Асыл шөп», « Бір уыс мақта», « Мейірімді бала», «Таза бұлақ».

- Қандай өлеңдерін білесіздер ? «Кел,балалар,оқылық», «Өнер – білім бар жұрттар», «Өзен», «Жаз», «Бұл кім?», «Әй, жігіттер», «Ананың сүюі» т.б.

2. Ақындығын таныту.

Оқушылардың қалауы бойынша Ы. Алтынсариннің өлең шумақтарын айтып беру.

ІІІ.Негізгі бөлім. Күннің жадын жаздыру.


1.Жаңа сабақ.

Үнтаспадан бұлақтың сылдыраған даусын тыңдату.

 Ненің даусы естіледі?

Бұлақтың.

 Бұлақтың суы қандай деп ойлайсыз?

Тап-таза, мөлдір.
Олай болса бейне роликті тамашалайық .
- Көңіл-күйіңіз қандай? Алған әсеріңіз жайлы ой бөлісіңіз.

 Бұлақтың суы қандай екен?

 Бұлақ суының пайдасы бар ма?
3. Ы.Алтынсаринің «Таза бұлақ» атты әңгімесімен танысамыз.
-Оқулықпен жұмыс.

- Сөздік жұмысы.

Мәтін 165 бет. "Таза бұлақ" Ы. Алтынсарин. Джигсо № 1. страдегиясы

"Үй тобы"

Табиғат Бұлақ



1 1 1 2 2

Асель Анатолий Александр Василий Думан



Жолаушы

3 3

Юрий Никита

I - кезең. «Саудагер»

- оқылым

- айтылым

- тілдесім - Мәтінің бірінші бөлімі сұхбат құру.

-жазылым - Саудагердің сөзін теріп жазу.

- пікіралмасу (дұрыс - бұрыс).



Сергіту сәті. Слайд

II - кезең. «Молда»
"Үй тобы"

Табиғат Бұлақ



1 1 2 1

Асель Анатолий Василий Александр




Жолаушы

3 3 2

Юрий Никита Думан
- Сөздік жұмысы

- оқылым

- айтылым

- тілдесім - Мәтінің бірінші бөлімі сұхбат құру.

-жазылым - Молданың сөзін теріп жазу.

- пікіралмасу (дұрыс - бұрыс).



III - кезең. « Жас жігіт»

"Үй тобы"

Табиғат Бұлақ



1 2 3 1 3

Александр Думан Юрий Асель Никита




Жолаушы

1 2

Анатолий Василий
- Сөздік жұмысы

- оқылым

- айтылым

- тілдесім - Мәтінің бірінші бөлімі сұхбат құру

- пікіралмасу (дұрыс - бұрыс).

Бекіту. Мәтін " Таза бұлақ".Әр бөлімге ат қойыңдар.

Қорытынды. Сыни сұрақтар: Матрица бойынша барлық оқушылар сұралады « + , - »

Сын тұрғысынан сұрақтар:


1.Бұлақ басында үш жолаушы кездесті. +
2.Бұлақ құмды жерден шығып жатыр. –
3.Айнала қалың ағаш.+
4.Суы мұздай салқын, мөлдір таза. +
5.Бұлақтың қасында тас жатыр. +
6.Таста: «Бұлақтан шөл қандыр» деп жазылған. –
7.Үш жолаушы жазуды көрмеді. –
8.Бұлақ бір жерде тұрады. –
9.Бұлақ үлкеймейді. –
10.Бұлақтың өзен болуынан ғибрат алуға болады. +
11.Тынбай еңбек етсең, бұлақ сияқты үлкейесің. +
12.Бұл сөзді екінші жолаушы айтты. –
13.Бұлақ шөл қандырады. +
14.Бұлақ ешкімнен ақы дәметпейді. +
15.Біреуге жақсылығыңды міндет ету керек.-
16.Жолаушының үшіншісі – көркем жас жігіт. -
17.Бұлаққа шөп - шалам түссе, айуан ынтық болады. +
18.Бұлақ таза болғаны үшін адам оған ынтық. +
19.Көңіліңді, бойыңды осы бұлақтай таза сақта. +


Бағалау. (Оқушылар өзін -өзін бағалайды) .Бағалау кестесі.





Оқушының аты-жөні

Үй жұмысы ереже

Өлеңді

жаттау


Ауызша жұмысы

Жазба

жұмысы


Жалпы

Баға

I- кезең

II- кезең


III-кезең











1

Давлетшин Никита

























2

Корчма Анатолий

























3

Куанышпаева Асель

























4

Мороз Александр

























5

Сансызбаев Думан

























6

Сарханов Юрий

























7

Шепель Василий
























Рефлексия: Біз болашақ өмірде таза бұлақ сияқты болуға тырсайық.



Үйге:«Таза бұлақ» әңгімесін оқып ,мазмұнын айту.

Өлең жаттау 168 бет.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет